Puurkaev ja puurauk

Puurkaev on maapõue puuritud süvend, mille eesmärgiks on juurdepääsu saamine põhjaveele. Puurkaevu rajatakse tavaliselt siis, kui on vaja stabiilset ja puhast joogiveeallikat. Puurkaevu rajamisel paigaldatakse süvendisse torud ja filtrid, et tagada vee puhtus ja et vältida kaevu kokkuvarisemist. Riiklikult on kehtestatud põhjaveevarude kasutamine, millest tulenevalt ei ole Viimsi mandriosas puurkaevu rajamine teatud põhjaveekihti lubatud. Mõnel juhul on mõistlikum puurkaevu asemel rajada salvkaev.

Puurauk seevastu võib viidata igasugusele maapõue puuritud augule, sõltumata selle kasutuseesmärgist. Puuraugu võib rajada näiteks geoloogiliste uuringute, maavarade kaevandamise või geotehniliste mõõtmiste tarbeks. Puuraugu sügavus, läbimõõt ja konstruktsioon sõltuvad selle otstarbest.  

Allpool on ülevaade millises järjekorras ja milliseid tegevusi tuleb teha puurkaevu või -augu rajamisel. 

Enne puurkaevu või -augu rajamist tuleb kaevu või augu asukoha aadress kooskõlastada kohaliku omavalitsusega. Selleks tuleb Viimsi vallavalitsusele esitada asukoha kooskõlastamise taotlus e-postile ehitus@viimsivv.ee. Taotlus vaadatakse läbi 10 tööpäeva jooksul. Kohalik omavalitsus arvestab puurkaevu või -augu asukoha kooskõlastamisel üld- ja detailplaneeringut, kohaliku omavalitsuse üksuse ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni arengukava ning vee-ettevõtja olemasolevaid teeninduspiirkondi. Täpne asukoht konkreetsel kinnistul pannakse paika järgmises etapis ehitusprojekti raames.

PUURKAEVU/-AUGU ASUKOHA KOOSKÕLASTAMISE TAOTLUS

Kui vallavalitsus on kooskõlastanud puurkaevu või -augu asukoha, tuleb järgmise sammuna tellida ehitusprojekt. Projekti võib tellida ainult puurkaevude projekteerimise alal hüdrogeoloogiliste tööde tegevusluba omavalt isikult. 

  • Kinnistule rajatava soojussüsteemi, sh maasoojuspuuraukude konkreetne asukoht tuleks koostatavas projektis valida nii, et see võimalikult vähe mõjutaks olemasolevat kõrghaljastust ehk siis võimalusel valida puudest lagedamad kohad ning tööde käigus vältida puude ja puujuurte kahjustamist.
     
  • Soojuspuuraukude kaugus kinnistu piirist peab olema vähemalt 5 meetrit ja 10 meetrit naaberkinnistul asuvast puuraugust ning maa-alustest torustikest vastavalt tehnosüsteemi kaitsevööndile. Kui soojuspuuraugu asukoht jääb lähemale kui 5 meetrit kinnistu piirist on selle rajamiseks nõutav naaberkinnistu omaniku nõusolek. 
     
  • Kinnise süsteemi soojuspuuraukude asukoha valimise puhul arvestada hooldusalaga, mis peab võimaldama puuraukudele tehnikavahendite juurdepääsu.

Puurkaevu või -augu ehitusprojekt ja ehitusloa taotlus koos nõutavate lisadega tuleb vallavalitsusele esitada ehitisregistri kaudu. Taotluse läbivaatamise eest tuleb tasuda riigilõiv 30 eurot. Enne ehitusloa väljastamist saadab vallavalitsus laekunud dokumendid Keskkonnaametile kooskõlastamiseks.

Kui projekt on Keskkonnaametilt saanud kooskõlastuse, väljastab vallavalitsus ehitusloa läbi ehitisregistri, pärast mida võib asuda puurkaevu või -auku rajama. Ehitamist tohivad teostada ainult vastavat puurimise, ümberehitamise ja lammutamise tegevusluba omavad isikud. Rajatud puurkaevu või -augu andmed tuleb ehitajal esitada 10 tööpäeva jooksul Keskkonnaametile.

Olenevalt puurkaevu või -augu tootlikkusest ja kasutajate arvust tuleb ehitisregistri kaudu esitada vallavalitsusele kas kasutusteatis (riigilõivuvaba) või taotleda kasutusluba (riigilõiv 30 eurot). Täpsemad suunised leiab ehitusseadustiku lisas 2 olevast tabelist. 

Mugavamaks asjaamiseks oleme loonud broneerimissüsteemi, kus on võimalik lihtsalt ja mugavalt kokkuleppida nii virtuaalne konsultatsioon kui ka kohtumine Nelgi tee 1 asuvas vallavalitsuse majas. Dokumentatsioon ehitamise küsimustes võib olla väga mahukas ja paljudest lisadokumenditest koosnev ning need ei pruugi olla digitaalselt koheselt kättesaadavad. Hea mõte on kohtumist broneerides kirjeldada võimalikult täpselt pöördumise sisu, et meie spetsialistid saaksid kõik vajalikud materjalid enne kohtumist välja otsida. Helistades ei pruugi alati oma küsimusele koheselt vastust saada, sest vastamiseks vajalikud materjalid võivad asuda füüsilisel kujul näiteks arhiivis. 

BRONEERI KOHTUMINE

  • Detailplaneeringute algatamise küsimustes aitavad planeeringute osakonna septsialistid.
  • Projekteerimistingimuste taotlemise, ehitusloa ja ehitusteatise teemadega pöörduge ehitusteenistuse poole.
  • Ehitusjärelevalve, kasutusluba ja kasutusteatis kuuluvad järelevalveosakonna pädevusse.

Ehitisregistriteemaliste küsimuste tekkimisel palume pöörduda ehitisregistri klienditoe poole, telefon 625 6363 ja e-post ehr@mkm.ee