AVALIKE SUHETE OSAKONNA AASTA:  Viimsi Teataja tutvustas ettevõtteid

17. dets 2024
ettevõtlusgala

Avalike suhete osakonnale oli 2024. aasta sama töörohke kui varasemad. Vallas toimuva osas ilmub eri meediaväljaannetes stabiilselt umbes 130 kajastust kuus. Väliskommunikatsioonis andis lõppeval aastal tooni paljuski Viimsisse rajatava jalgpalli- ja kergejõustikuhalli ehitamine.

Pingutame omalt poolt selle nimel, et kõik arenduste ja elukorraldust puudutavate muudatustega seotud info oleks alati kättesaadav. Siinkohal kutsun üles jälgima valla ametlikke infokanaleid: koduleht www.viimsi.ee, Viimsi Teataja ja Facebooki leht, kus regulaarselt olulist infot avaldame. Samas on hea meel tõdeda, et valdavalt leiab Viimsi vallas toimuv positiivset kajastust ja Balti Meediamonitooringu Grupi andmetel on negatiivne kajastus (mõningate eranditega) pärit peamiselt ühest kohalikust allikast.

Ka sellel aastal oli vaja ühel korral pöörduda pressinõukogu poole, sest ajakirjanik rikkus meie hinnangul ajakirjanduse head tava ja kahjustas sellega Viimsi valla mainet. Pressinõukogu rahuldas kaebuse Postimehes 25. aprillil 2024 ilmunud artikli „Viimsi vald pressib haljasalale ärihoonet“ kohta ja otsustas, et leht rikkus head ajakirjandustava. 

Osakonna töökorralduse vaates oli sügisel oluliseks muutuseks elanike seas valla hinnatud infolehe Viimsi Teataja toimetaja vahetumine. Emapuhkusele jäänud seniselt peatoimetajalt Jane Saksalt võttis ajutiselt teatepulga üle Oliver Õunmaa, kes omab kohaliku omavalitsuse lehetöös 16 aasta pikkust kogemust.
Valla infokanalid on jätkuvalt populaarsed

Valla kodulehe ja sotsiaalmeediakanalite kasutamine püsib jätkuvalt kõrgel tasemel, mis näitab, et avaldatud info on kogukonnale oluline ja kanaleid usaldatakse. Valla lehel küündivad kuus loetavamate uudiste numbrid üle 4000 lugeja. Neile lisanduvad Viimsi Teataja paberlehest uudiste lugejad ja sotsiaalmeedia vahendusel info hankijad. Omal kohal on ka külavanematele iganädalaselt saadetud uudiskiri ja kindlasti on oma roll ka suust suhu levival teabel.

Mööduvast aastast tahaks kindlasti esile tõsta mõned eriprojektid. Koostöös AS-iga Viimsi Vesi avaldati sel aastal artiklite sari, mis selgitas põhjavee ammutamisega seonduvat ja aitas luua paremat konteksti sellele, miks joogivee kasutamine kastmiseks ei ole mõistlik ja keskkonnast hooliv praktika. Artiklid olid lugejate seas populaarsed, mida kinnitasid digikanalite lugejanumbrid, ja loodetavasti andsid need ka praktilist nõu ning inspiratsiooni, kuidas toimida keskkonda säästvamalt.

Teine suurem projekt oli Viimsi ettevõtlusaasta ja sellega seoses siinsete ettevõtete ning nende eestvedajate tegevuse kajastamine. 12 kuu vältel külastasime koos vallavanem Illar Lemettiga tosinat Viimsis tegutsevat või viimsilaste juhitud ettevõtet. Lugejad said kaasa elada väga erinevates sektorites toimetavate kohalike ettevõtjate teekonnale ja mõtetele. Üks, mis sellest seeriast kindlasti kõlama jäi, oli ettevõtjate optimism ning positiivsus Viimsi suunal, sest siin on hea elukeskkond. On näha, et viimsilased on ettevõtlikud ja kirglikud oma kodukoha suhtes.

Märkimata ei saa jätta, et sel aastal tähistas infoleht Viimsi Teataja oma 35. sünnipäeva suurejoonelise näitusega, mida saavad huvilised vaadata vallamaja I korrusel. Töötasime meeskonnaga läbi kõik Viimsi Teataja seni ilmunud numbrid ja tegime valiku kõnekaimatest leidudest. Pole miskit öelda – see järjepidevus Viimsi kogukonna tegemiste kajastamisel on väärtuslik allikas, et mõista ühelt poolt meie valla kujunemise lugu, aga teisalt näha siinset arengut. See kroonika, mida Viimsi Teataja tänaseni peab, on tulevikus meie minevikku uurides veelgi olulisem.

Uus koduleht takerdus riikliku bürokraatia rägastikku

2023. aastal kaardistasime põhjalikult kasutajate ootusi ning selle analüüsi tulemusel saime valmis uue kodulehe infoarhitektuuri. 2024. aastal pidi algama töö kodulehe ümberkolimiseks, kuid kahjuks ei olnud vallale kodulehe platvormi pakkuval Eesti linnade ja valdade liidul (ELVL) võimalik seda meile üle anda. 18. oktoobril kirjutas Postimees sellel teemal põhjalikumalt artiklis „Mahavisatud raha – omavalitsustele tehtud uus ja kallis veebikeskkond seisab jõude“ .
Oleme vallas jätkuvalt seisukohal, et kohalikele omavalitsustele väljatöötatud ja riigi arendustoega toimivale platvormile üleminek on turvalisem, soodsam ja efektiivsem. Seal on mitmeid eeliseid, mida uut kodulehte mujalt tellides ei ole – näiteks võimalus jagada arenduskulusid teiste omavalitsustega. Igatahes on meil täna teadmine, et juriidilised keerukused on põhimõtteliselt seljatatud ning ELVL peaks uue kodulehe platvormi meile üle andma 2025. aastal. Kui on huvi näha, milline hakkab uus kodulehe platvorm välja nägema, võib külastada Saaremaa valla kodulehte veebiaadressil https://www.saaremaavald.ee.

Suurem koostöö suurendab kriisivalmidust

Novembrikuus toimus esmakordselt kõikide vallas tegutsevate asutuste kommunikatsiooni eest vastutavate töötajate kohtumine. Koondnimetusega Viimsi kommunikatsioonitöötajate võrgustiku koostöökohtumine tõi kokku üle kümne eri asutuse avalike suhete, turunduse ja kommunikatsiooni eest vastutavat töötajat. Miks see on oluline? Peamiselt seepärast, et üks olulisemaid ootusi riigilt kohalikule tasandile on see, et sealne elanikkonna teavitustöö kriiside olukorras toimiks. Selleks peaks töö toimuma ööpäevaringselt ja vahetustega, mille mehitamiseks on vallavalitsuse avalike suhete osakonna kõrval tarvis hoida kriisikommunikatsiooni reservi. Täna on meil juba reservis kolm inimest lisaks kolmele töötajale, kuid riskide maandamiseks peaks neid olema teist sama palju veel.

Seega on kriisikommunikatsioon ja sellealane teadlikkus meile oluliseks fookuseks nii täna kui ka tuleval aastal. Omavahelise koostöö tihendamine valdkondlike ekspertide vahel kohalikul tasandil on oluline ja peidab endas suurt väärtust.

Mis saab aastal 2025?

Uuel aastal ootab suurima tööna ees uuele kodulehele ümberkolimine. Lisaks jätkub töö kriisivalmiduse ja kriisikommunikatsiooni võimekuste arendamisega. Viimsi Teataja küljenduse, trükkimise ning laialiveo osas tuleb uuel aastal viia läbi riigihange, et ka 2026. aastal jõuaks leht viimsilasteni. Muidugi ootab meid ees lugematu hulk uudiseid ja toredaid sündmusi, mille osas kogukonda informeerida ja kuhu kohalikke elanikke kaasata.

Oleme jätkuvalt avatud mõtetele ja tagasisidele, mida saab meile saata e-posti aadressil aso@viimsi.ee. Aitäh kõigile, kes on siiani oma mõtteid ja tagasisidet jaganud!

Täname avalike suhete osakonna poolt viimsilasi usalduse eest ja lubame ka edaspidi anda endast parima, et elanikel oleks kogu oluline info alati võimalikult kiiresti ja ammendavalt kättesaadav!

Heikko Leesment
avalike suhete osakonna juhataja

Foto: Andres Raudjalg