CIVITEC projekt võimendab kogukonna kaasatust

22. dets 2023
Digiteerimine

Viimsi Vallavalitsus osaleb Küprose juhitavas välisprojektis „CItizen and ciVIc inclusion and the digital Transformation of public dEcision-making proCesses“, lühendiga CIVITEC. Projekt sai detsembris positiivse rahastusotsuse.

Projekti eesmärk on kaasata elanikke otsustusprotsessidesse kohalikul, regionaalsel või ka riiklikul tasandil, vahetades selleks omavahel kogemusi ning arendades ja testides digilahendusi kaasamise parandamiseks.

Viimsi vallal on kavas kaasatuse suurendamiseks kavas projekti raames välja töötada KOV-GIS keskkonna VAAL abil arengukava graafiline platvorm. Täpsemalt on soov lisada VAAL keskkonna juurde georefereeritud arengukavade kiht, millega valla arengudokumendid viiakse kaardile. Nii saavad Viimsi elanikud VAALa kaudu info, mis on Viimsi valla arengukavadega ette nähtud ja seda infot on võimalik kaardil kõrvutada erinevate teemakihtidega ja vaadata, mis elaniku kodulähedal on kavas teha. See suurendab tegevuste mõistmist, läbipaistvust ja seeläbi kaasatust valla arenguplaanidesse. Kokkuvõttes muutavad loetavamaks ja enamatele sihtgruppidele ligipääsetavaks eesmärgid ja tegevused, mida volikogu menetleb ja määrusega vastu võtab. Hiljem saab arengukavade korralist uuendamist-avalikustamist teha ka VAALa abil (sh tehtud tegevuste eraldi tähistamine võimaldab ka elanikel tegevuskava täitmist seirata). Projektiga on kavas viia läbi tegevused alates analüüsist kuni teatud lahenduste testimiseni, et selle tulemusena kas valla arengustrateegia või mõni valdkondlik arengukava elanike ette tuua kaardi kujul.

Projekti kestus on kolm aastat, tegevused on kavandatud vahemikku 2024 aprill kuni 2027 märts. Projekti kogumaksumus on 2 020 864 eurot, sellest Viimsi valla eelarve 198 706 eurot.

Projektis osaleb 11 partnerit, juhtpartner on Nicosia Arenguagentuur Küproselt. Lisaks Viimsi vallale osalevad projektis Preveza omavalitsus Kreekast, arvutiteaduste instituut „Diophantus“ Kreekast, Jaéni omavalitsus Hispaaniast, kohalikke omavalitsusi toetav arenguagentuur „Sinergija“ Sloveeniast, kommunikatsiooniettevõte Nièvre numérique Prantsusmaalt, Nièvre Maavalitsus Prantsusmaalt, Euroopa linnaliste piirkondade IKT võrgustiku arengut toetav ERNACT Iirimaalt, Donegali Maavalitsus Iirimaalt ning digiüleminekut vedav Äriagentuuride Assotsiatsioon Bulgaariast.

Alar Mik
abivallavanem