COVID-19 tõend ja selle kasutamine

6. aug 2021
Covid tõendi loomise skeem joonisena

Digitõendi kasutamine aitab hoida ühiskonda ja majandust avatuna, võimaldades elanikel tõendada  enda COVID-19 vastu vaktsineeritust, läbipõdemist või negatiivset testitulemust.

Alates 9. augustist 2021 on COVID-19 haiguse leviku tõkestamiseks kontrollita üritustel ja tegevustes lubatud kuni 50 osalejat sisetingimustes ja kuni 100 osalejat õues (mahuarvestusse ei lähe ettevõtte töötajad, esindaja jne). Tõendit nõutakse alates 18. eluaastast. Nakkusohutuse tõendamise kohustus on inimesel endal, selleks on hea lahendus luua EL digitaalne COVID tõend. Tõendi loomine toimub inimese soovil automaatselt tervise infosüsteemi edastatud meditsiinidokumendi andmete pealt. 

Covid tõendi loomiseprotsessJuuni esimeses pooles valmisid Eestil ja üle Euroopa Liidu kehtivad ühtsetele standarditele ja samale andmekooseisule vastavalt kolm EL digitaalset COVID tõendit:

COVID TÕENDI KASUTAMINE - VAATA JOONIST

KUIDAS LUUA COVID-19 TÕENDIT DIGILUGU.EE-s?

EL digitaalse COVID tõendi saab luua siis, kui tervishoiutöötaja on vastava info tervise infosüsteemi edastanud. Juhul kui COVID tõendi loomise valikut rippmenüüs ei ole, pole tõenäoliselt vastav info tervise infosüsteemi veel jõudnud. Varu veidi kannatust või võta ühendust teenust osutanud tervishoiuasutusega.

  1. Sisene patsiendiportaali (www.digilugu.ee) ID-kaardi, Mobiil-ID või Smart-ID-ga.
  2. Vajuta vasakul tulbas rohelisele kastile „EL digitaalsed COVID tõendid“.
  3. Vajuta nupule „Alusta EL digitaalse COVID tõendi loomist“.
  4. Vali lehe all olevast rippmenüüst tõend, mida soovid luua – kas immuniseerimise (ehk vaktsineerituse), testi tulemuse või läbipõdemise tõendamiseks.
  5. Vajuta „Edasi“ ning laadi tõend alla.
  6. Salvesta tõend nutiseadmes või prindi välja. Tõendid salvestuvad arvuti või nutiseadme alla laaditud failide kausta. Viimsi Raamatukogus ja Viimsi vallavalitsuses on loodud tehnilised võimalused nii COVID tõendi loomiseks kui välja printimiseks. 
  7. Nutiseadmes ja välja prinditud kujul tõendid on samaväärsed. Kui oled tõendi juba loonud ja see on kehtiv, siis uut tõendit süsteemis ei looda (annab vastuse – päring ebaõnnestus). Sinu tõend on kehtiv.
  8. Enda isiku tuvastamiseks ole valmis koos EL COVID tõendiga näitama ka isikut tõendavat dokumenti.
  9. EL COVID tõendi õigsuse kontrollimiseks kasutatakse veebirakendust kontroll.digilugu.ee.
  10. EL COVID tõend EI OLE reisidokument. Reisimisel kehtivaid nõudeid saab vaata reisitargalt.vm.ee.

Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse kodulehel olevat juhendit, kuidas COVID tõendit luua, täiendatakse jooksvalt. 

COVID TÕENDI LOOMINE - VAATA JOONIST

KUIDAS KONTROLLIDA COVID-19 TÕENDIT?

EL digitaalsel COVID tõendil on andmed nii loetavas formaadis kui ka QR-koodis. Tõendil olev QR-koos on loetav vaid kontroll.digilugu.ee veebilehe kaudu. VAATA JUHIST!

 

Covid tõendi kontrollimise protsess

 

Head Viimsi elanikud, Viimsi Raamatukogu ja Viimsi vallavalitsuse personal on igati abivalmis, et aidata soovijatel luua ja välja printida COVID tõendit. 

Ilma ID-kaardi PIN-koodideta on võimalik immuniseerimise tõendit saada Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskusest (TEHIK) aadressil Uus-Tatari 25. Tõendit on võimalik saada T ja N kell 10.00-15.00. Kohapeal tuleb esitada avaldus, mille alusel Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse töötaja siseneb inimese patsiendiportaali vaatesse ja loob tõendi.

Allikas: kriis.ee