Hajaasustuse programm – võimalus parandada elutingimusi
3. veebruaril avatakse taaskord hajaastustuse programmi taotlusvoor ja sel aastal saab taotlusi esitada kuni 3. aprillini.
Programmi eesmärk on parandada maapiirkondades hajaasustusaladel elavate perede elutingimusi. Selleks avaneb elanikel taas võimalus lahendada mitmeid igapäevaelu kitsaskohti. Näiteks joogivee kvaliteediprobleemid või juurdepääsuteede, kanalisatsiooni ja autonoomsete elektrisüsteemide puudumine. Viimsi vallas on hajaasustuse programmist palju abi olnud elutingimuste parendamisel just saartel, kus elektrit toodetakse paljudes majapidamistes jätkuvalt elektrigeneraatoriga, puudub joogivesi või reovee käitlus on lahendamata.
Riiklik algatus on suunatud maapiirkondade elanikele, et aidata kaasa nende piirkondade jätkusuutlikkusele ning elanike püsimisele maal. 2024. aastal esitati vallale hajaasustuse programmi raames kaheksa taotlust, millest pärast taotluste hindamist toetati viit projekti. Nendest kolm projekti olid seotud autonoomse elektrisüsteemi ehitusega (Naissaar), üks puurkaevu (Naissaar) ja üks reoveepuhasti (Prangli) rajamisega. Toetuste maht kokku oli 31 659,35 eurot, millest riigi panus moodustas 15 000 eurot ja valla panus 16 659,35 eurot. Taotlejate omaosalus moodustas 36 626,58 eurot ja toetatud projektide kogueelarve oli 68 285,93 eurot.
2025. aastal on toetusteks mõeldud kaks korda rohkem vahendeid kui eelmisel aastal
2024. aasta projektide toetusvajadus ületas planeeritud eelarvet, mille põhjal suurendati valla 2025. aasta hajaasustuse programmi eelarvet 15 000 euro võrra ehk 30 000 euroni. Vald loodab, et sama palju eraldab projektide toetamiseks ka riik – siis kasvab 2025. aasta eelarve 60 000 euroni. Seega on sel aastal hajaasustuse programmist toetuse saamiseks eelnevaga võrreldes paremad väljavaated.
Toetust saavad taotleda hajaasustusega piirkondades elavad pered, kelle alaline elukoht on vastavas majapidamises olnud rahvastikuregistri andmetel alates 1. jaanuarist 2025. Kuigi taotluse esitamine ei ole keeruline, tasub enne üle kontrollida, millised dokumendid on nõutud, sest puudulik taotlus on peamisi põhjuseid, miks projekti ei toetata.
Oluline teada! Kui kaevuomanik soovib parandada oma vee kvaliteeti, et tagada perele puhta ja ohutu joogivee olemasolu, siis programmist eraldatav toetus on abikõlblik ka veepuhastusseadmete soetamiseks ja paigaldamiseks. Unustada ei tohi eelnevat vee analüüsimist akrediteeritud veelaboris.
Programmi raames on võimalik majapidamise kohta saada toetust kuni 6500 eurot, mis katab kuni 67% taotluse abikõlblikest kuludest. Taotleja oma- ja kaasfinantseering peab kokku moodustama vähemalt 33%. Kõik toetuse abil tehtavad tööd tuleb lõpetada hiljemalt 31. oktoobriks 2026. Majapidamise kohta eraldatav toetus on aastaid püsinud muutumatuna. Viimsi vald esitas Riigi Tugiteenuste Keskusele ettepaneku tõsta ühele majapidamisele eraldatavat maksimaalset toetussummat seniselt 6500 eurolt 9500 euroni. Viimastel aastatel on elukallidus oluliselt kasvanud, mistõttu on toetussumma tõstmine vajalik, et vähendada taotleja omaosalust ja suurendada toetuse mõju maapiirkondade majapidamistele.
Programmi kaudu toetatakse mitmesuguseid valdkondi
-
Veevarustussüsteemide rajamine ja parendamine. Näiteks kaevude ehitamine, veetorustike paigaldamine ja veepuhastusseadmete soetamine.
-
Kanalisatsioonisüsteemide rajamine. Näiteks septikute või biopuhastite paigaldamine.
-
Juurdepääsuteede ehitamine – elamistele ligipääsu parandamiseks.
-
Autonoomsete elektrisüsteemide loomine – päikesepaneelide ja teiste alternatiivsete energiaallikate kasutuselevõtt.
Kuidas käib toetuse taotlemine?
Hajaasustuse programmi toetuse taotlus tuleb esitada allkirjastatuna paberil või digitaalselt kohalikule omavalitsusele, kes jagab ka toetuse saamise kohta infot ja vastab taotleja küsimustele.
Programmi tingimused
-
Taotleja alaline elukoht on taotluse esitamise aasta 1. jaanuarist hajaasustusega maapiirkonnas asuv majapidamine.
-
Taotleja elukoht on rahvastikuregistri andmete kohaselt katkematult taotluse esitamise aasta 1. jaanuarist majapidamine, millele projektiga toetust taotletakse.
-
Taotlejal ei tohi olla riiklike maksude osas maksuvõlga, välja arvatud juhul, kui see on ajatatud.
-
Projektil võib olla ka kaastaotleja(id). Kaastaotlejale kehtivad samad tingimused mis taotlejalegi.
-
Taotluse esitamise päeval peab eelmise toetuse kasutamise aruanne olema kohaliku omavalitsuse poolt kinnitatud.
-
Projekti ajalise kestuse arvestus algab toetuslepingu sõlmimisest ning projekti elluviimine peab olema lõppenud 31. oktoobriks 2026.
Kindlasti tasub jälgida, et kogu projekti kestel ei muutuks taotleja elukoht, kuna vastasel juhul tuleb toetus kohalikule omavalitsusele tagastada.
Täpsemalt saab hajaasustuse programmi tingimustega tutvuda veebiaadressil www.rtk.ee/meede-hajaasustuse-programm. Taotluste blanketid on toodud Riigi Tugiteenuste Keskuse kodulehel.
Taotluste hindamine
Nõuetele vastavaid taotlusi hindab valla- või linnavalitsus või kohaliku omavalitsuse poolt moodustatud komisjon. Viimsi vallas koordineerib hajaasustuse programmiga seonduvat merenduse vanemspetsialist Raul Ilisson (tel 5628 3018, e-post raul.ilisson@viimsivv.ee).
Nõuetele vastavaks tunnistatud taotlusi hinnatakse hindamisjuhendi alusel, võttes arvesse järgmisi kriteeriume:
-
Investeeringu vajalikkus ning tegevuste ja kulude põhjendatus.
-
Kuni 18-aastaste (k.a) majapidamises elavate isikute arv ning kohaliku omavalitsuse poolt eelistatud sihtrühmadesse kuuluvate majapidamises elavate isikute arv.
-
Taotletava toetuse suurus kasusaaja kohta.
-
Leibkonna jaoks laheneva kitsaskoha olulisus (lähtudes muuhulgas kohaliku omavalitsuse poolt seatud programmist toetatavate valdkondade prioriteetsusest).
Kuidas ja miks alustada joogivee kvaliteedi parandamisega?
Vastab EVELIN PEDAK (MIRIDON OÜ):
Paljudes maapiirkondades sõltuvad majapidamised kaevuveest, mille kvaliteet võib olla puudulik – esineda võib liigselt rauda, mangaani, karedust, mikroorganisme või muid tervist kahjustavaid tegureid.
Joogivee kvaliteediprobleemi lahendamise esimeseks ja kõige olulisemaks sammuks on puuduste tuvastamine ehk vee analüüsimine akrediteeritud laboris.
Lähtuvalt veeanalüüsi tulemustest on võimalik probleemi lahendamiseks välja valida sobivad filterseadmed. Et veenduda puhastuslahenduse tõhususes, on soovituslik pärast seadmete paigaldamist teostada ka järelanalüüsid.
Raul Ilisson
merenduse vanemspetsialist