Käsipalliklubi HC Viimsi/Alexela mängib jälle Eesti meistriliigas

Üle mitme aasta Eesti käsipalli meistriliigas mängiv HC Viimsi/Alexela on üks Viimsi vanimaid spordiklubisid, mis asutatud juba 1997. aastal.
Viimsi käsipallist räägime Jarno Nurme ja Madis Kokkutaga, kes on käsipalliklubi juhatuse liikmed. Samuti on nad treenerid ning kunagised mängijad, kes alustasid legendaarse Ain Pinnonei käe all käsipalluriks sirgumist. “Meie mängisimegi ise 2010–2019 kõrgliigas ning järgmine tühimik tekkis sellest, et oma kasvandikest tasemel poisid lihtsalt olid puudu. Nüüd on sajandi lõpus ja sealt natuke edasi sündinud poisid juba meesteks sirgunud ja saame jälle kõrgemal tasemel väljas olla,” räägivad mehed.
Viimsi käsipalliklubile lisaks on Jarno ja Madise hallata ka Tallinna Käsipalliakadeemia, mis toimetab lähipiirkondades – Lool, Meriväljal, Pirital ja Mustamäel. Tegutsevad nii poiste kui ka tüdrukute grupid “Seal me kasvatame noori mängijad, kes viiendas-kuuendas klassis ühinevad juba Viimsi võistkondadega, kokku on seal umbes 300 last ja noort,” ütleb Madis Kokkuta. “Püramiidi alus on meil seega väga lai. Selline tegevus on ennast õigustanud, sest esindusvõistkond koosneb 90% meie endi treenitud mängijatest.”
Lastest trennis juba puudust ei tule
Tallinna Käsipalliakadeemia on asutatud 2019. aastal. Lühikese tegutsemisaja jooksul on klubi suutnud kasvatada hulga mängijaid Eesti noortekoondistesse ja esimesed mängijad ka Eesti meistriliigasse. Lisaks on paar mängijat teinud oma debüüdi meeste A-koondistes.
Ei saa jätta küsimata, kuidas ja millega meelitab käsipall lapsi oma ridadesse, sest spordialade ja sportlike valikute ring on Viimsis märkimisväärne. “Tõsi ta on, korvpallis ja jalgpallis on ilmselt järjekord ukse taga, meie peame veidi rohkem vaeva nägema,” ütleb Nurm. “Meil on päris soodne kuumaks, 60 eurot kuus, aga ainult rahaga muidugi ei meelita. Eks hea sõna on meie kohta ka levinud ja meie treenerid töötavad samuti kogu hingest ja südamest. Lastest hetkel puudus ei ole, käime koolis nii näidistunde andmas kui ka spordipäevadel, kui meid kutsutakse.”
Arendab võhma ja osavust
Käsipall on mitmekülgne, ka siin läheb vaja osavust, koordinatsiooni, liikuvust, võhma ja vastupidavust. “Kui me toome näiteks tippkäsipalluri, siis ta peaks olema ülikiire, ülivastupidav, vähemalt kaks meetrit pikk, sada kilo raske, taibukas ja osav,” märgib Jarno. “Samas leiavad käsipallis kõik oma koha, sest siin arendatakse mitmekülgsust. Ääremängija võib olla lühemat kasvu, aga ta peab olema kiire ja osav. Tagamängija peab olema pikem, joonemängijad kogukamad. Väravavahid võivad olla kogukamad, aga nad peavad olema hea reaktsioonikiirusega. Kõik leiavad oma koha ning ka meie alal on vasakukäelised väga hinnas, nagu muudel aladel on nad n-ö salarelv.”
Madis lisab: “Käsipallis nagu igas tiimispordis pööratakse suurt rõhku koostööle. Osad on väravamasinad, teised söödumeistrid, kolmandad hoiavad garderoobis head atmosfääri. Aga igaüks leiab platsil ja selle kõrval oma koha. Sellepärast see lastele meeldibki.”
Eesmärk on ka naistetiim
Paljudele tüdrukutele siiski ei meeldi väga kontaktspordialad ja ma ei saa jätta küsimata, et miks õrnema soo esindajatele käsipall meeldib, sest see tundub silmale kindlasti jõulisem kui näiteks korvpall. “Meil on kahe klubi peale kokku umbes 50 tüdrukut, poisse võrdlusena 250,” mainib Madis. “Viimsi piirkonnas on käsipall tüdrukute jaoks suhteliselt uus ala ja tullakse uudishimust ning on ka jäädud. Me töötame selle nimel, et tüdrukuid rohkem tuleks ning et kunagi oleks meil oma kasvandike najal olemas ka täiskasvanute sarjas mängiv naiste tiim.”
Treeningud on mängulised ning mõnikord korraldab klubi ka mängupäevi, kus punkte ei loeta. “Muidugi me osaleme ka ametlikel võistlustel, aga vahel teeme mängupäevi, kus lapsed saavad lihtsalt mängupraktikat ja lihvida koostööd skoori lugemata. Lisaks käsipallile teeme ka nn matitreeninguid, et lapsed õpiksid hüppama-kukkuma jne,” kirjeldab Jarno.
Tule tasuta mängu jälgima!
- Kõige kiirem võimalus käsipalliga tutvust teha on tulla esindusmeeskonna mängudele, mis toimuvad Viimsi kooli spordisaalis – mängud on kõikidele tasuta!
- Meistriliigas mängib kokku viis võistkonda.
- Info hcviimsi.ee, handball.ee või Facebookist ja Instagramist hcviimsi.
Käsipalliklubi HC Viimsi/Alexela ajalugu
- 1997. aastal asutatud Viimsi käsipallikubi tuli juba esimesel aastal Eesti täiskasvanute meistriks.
- Kohe järgmisel aastal algas töö noortega, kui treener Ain Pinnonen võttis esimese rühma noori treenida. Igal aastal on lisandunud uusi gruppe.
- Klubi areng on olnud järjepidev, noorteklasside võistkonnad on aasta-aastalt osalenud Eesti meistri- ja karikavõistlustel ning käinud välisturniiridel.
- Sajandi alguses oli meistriliigas väike paus, aastal 2010 käis mäng juba oma kasvandike toel kõige kõrgemal sarjas, kus osaleti kuni aastani 2019. Nüüd on klubi taas meistriliigas.
- Käsipall on Viimsis hinnas olnud juba üle 50 aasta. Kirovi kalurikolhoosi aegadel tegutses siin samanimeline käsipallivõistkond, kes esines edukalt NSV Liidu meistrivõistlustel.
Kärt Radik
Viimsi Teataja kaasautor
Foto: HC Viimsi