Kogukond esitas kaasavasse eelarvesse 26 ideed

4. aug 2023
Pumptrack

1. augustil lõppes 2023. aasta kaasavasse eelarvesse ideede esitamine. Kokku laekus sellel aastal kogukonnalt 26 ideed, millega soovitakse teha kogukonnas midagi paremaks.

Kaasava eelarve protsessi juhtiva vallasekretär Leevi Laeveri sõnul on täna väga tugevaid ideid rohkem.
„Möödunud aastaga võrreldes laekus meile rohkem ideid ja selgelt torkab silma, et väga paljud neist on põhjalikult eelnevalt läbimõeldud ja ettevalmistatud. Tänan kõiki, kes tänavu oma ideid esitasid,“ ütles vallasekretär.  

Järgmise sammuna moodustatakse komisjon, kes hakkab hindama laekunud ideede teostatavust enne kui need jõuavad avalikule hääletusele. Komisjoni eesmärk on vaadata saadetud materjalide sisu, suhelda idee esitajatega ja täpsustada seda, mis tekitab küsimusi või vajab täiendamist. „Komisjoni töö eesmärk on maandada riske, sest tegemist on avaliku rahaga ja kõik hääletusele jõudvad ideed peavad olema päriselt selle summa eest ette nähtud ajaraamis ka teostatavad,“ selgitas Leevi Laever, kelle sõnul peaks komisjoni töö lõppema septembris. „Seejärel suuname ideed ka kohe avalikule hääletusel.“

Täpsemat infot esitatud ideede kohta leiab Volise keskkonnast.  

2023. aasta kaasavasse eelarvesse esitatud ideed:

1. Pumptracki rada Viimsisse
Idee sisuks on rajada Aiandi tee äärde pumptracki rada, mis on mõeldud rulluiskude, rulade, jalg- ja tõukeratastega sõitjatele. See koosneb kurvidest ja lainetest, mis tõstavad liikumisel kiirust. Idee esitajate sõnul sobib rada kõikides vanustes harrastajatele. Selle projekti hinnatav maksumus on 49 999 eurot.

2. Välitrenažöörid taastusraviks ja jõutreeninguteks
Idee esitajad soovivad rajada Viimsi mõisa kõrval asuva välispordiplatsi kõrvale tervisesporti toetavad jõu- ja fitnessi trenažöörid. Treeningpinkide valikul arvestatakse erivajadustega inimestega, et ka nemad saaksid seadmeid kasutada. Projekti hinnatav maksumus on 50 000 eurot.

3. Viimsi pumptrack
Idee esitajad soovivad rajada Viimsi keskuse lähedale pumptracki raja, mille hinnanguline maksumus on 50 000 eurot. Peamine sihtrühm on ideel 4-18aastased lapsed ja noored, kes vajaksid paremaid harjutusvõimalusi. 

4. Viimsi mõisaparki puittaimede istutamine
30 000 eurot maksva idee sisuks on viimsilastele olulisse parki 75 lehtpuu istutamine, mis aitaks säilitada selle pargi looduslikku mitmekesisust.

5. Viimsi aleviku tenniseseina rajamine
Projekti esitaja sõnul on Viimsi elanikel puudus vabas õhus iseseisvalt tennise mängimise võimalusest. Soov oleks tennisesein rajada veehoidla piirkonda. Projekti hinnanguline maksumus on 3000 eurot.

6. Viimsi aleviku jõulinnaku rajamine
Idee sisuks on veehoidla piirkonda Haabneemes olevaga sarnase jõulinnaku rajamine, mis võimaldaks eakatel vabas õhus teha tervisesporti. Projekti eeldatav maksumus on 5000 eurot.

7. Viimsi huvikeskuse saali valgustehnika kaasajastamine
Täna Viimsi huvikeskuse valgustehniline lahendus pärineb 1990ndate algusest ja on amortiseerunud. 49 989 euro suuruse investeeringuga soovitakse kogukonnas hinnatud keskuse valgustehniline võimekus viia kooskõlla tänapäevaste vajadustega.

8. Valgustatud suusaraja pikendus
Ettepaneku esitaja soovib, et Tädu valgustatud suusarada pikendataks kuni Randvere koolini. Idee maksumust ei ole täpsustatud.

9. Tädu terviseraja pikendus Randvere koolini
49 817 euro suuruse investeeringuga soovitakse Randvere kooli ja Tädu terviseraja vahele rajada 900 meetri pikkune lõik. Ühendus leevendaks ka parkimisprobleeme Tädu terviseraja ääres, sest suusatajad saaks õhtuti kasutada Randvere kooli parklat.

10. Tribüün ja vahetusmeeste pink Karulaugu staadionile
Kogukonna seas populaarne Karulaugu staadion vajab paremaid tingimusi pealtvaatajatele ja sportlastele. Arvestades seda, et väljakul toimuvad kõrgetasemelised mängud, oleks vaja luua 286 kohaga tribüün ja täiendav vahetusmeeste pink 14 istekohaga. Projekti maksumus on 50 000 eurot.

11. Tammneeme sadama slipp
50 000 euro eest soovitakse luua Mereääre tee 11 kinnistule  turvaline pääs merele. Loodav slipp edendaks siinset merekulutuuri ja tooks inimesi merel lähemale ning soodustaks nende merel käimist.

12. Tammneeme ja Randvere asulaväravad
Eesmärk on liikluse rahustamiseks ja liiklusohutuse suurendamiseks rajada asulaväravad. See annab lisaks ka võimaluse paremini tähistada Randvere ja Tammneeme külade asukohta. Projekti maksumus on 50 000 eurot.

13. Rannajalgpall
10 000 eurot maksva projektiga soovitakse rannas asuvate väravate taha paigaldada võrgud, mis kaitseks rannakülastajaid mänguhoos lendu läinud pallide eest. Idee hinnanguline maksumus on 10 000 eurot.

14. Randvere-Metsakasti ranna käiguraja valmisehitamine
Mõlema küla elanike peamine supluskoht asub Kaevuaia tee lõpus oleval kunagisel muulil. Kahjuks on kaldast esimesed 50 meetrit merepõhjast ebamugavalt mudane. Selleks, et tulevikus pääseda paremini liivakuni, soovitakse 10 000 euro eest rajada täiendavad 20 meetrit jalgrada olemasolevale rajale. 

15. Randvere välijõusaali ja jõulinnaku rajamine
Esitatud ideega soovitakse Randvere lasteaia kõrval asuvale spordiplatsile paigaldada välijõusaal. Praegused sportimisvahendid ei vasta enam kogukonna ootustele ja soov on 50 000 euro suuruse investeeringuga luua kaasaegne jõulinnak, mida saaks kasutada kõik Viimsi elanikud.

16. Randvere kiigeplatsi, varikatustega piknikuala ja lasteala ehitamine ning suitsukalapaviljoni taastamine
50 000 euro eest soovitakse rajada Randvere külas Hansumetsa kinnistule avatud kiigeplats koos varikatusega piknikumajade ning miniseikluspargiga, mis mõeldud lastele. Lisaks rajatakse infrastruktuur, mis toetaks ala kasutamist ja taastatakse suitsukalapaviljon.

17. Püünsi-Rohuneeme terviseraja pikendamine ja korrastamine
40 000 eurot maksva ideega soovitakse rajada multšiga kaetud rada Püünsi spordi- ja mänguväljakuni  ning mänguväljaku juurest lõik tagasi Kalmistu teele. Nii oleks terviserada üks tervik.

18. Püünsi Noortekeskuse laienemine väliterrassile
Veerandsajale noorele planeeritud noortekeskuse ruumides koguneb igapäevaselt 40-60 noort ja külastajate arv on jätkuvas tõusutrendis. 7000 euro eest soovitakse sisustada ilmastikukindel noortekeskuse väliterass, mida saaks kevadest sügiseni kasutada.

19. Pallimänguväljak Laiakülla
Idee sisuks on Laiakülla pallimänguväljaku loomine, sest küla elanikel pole olnud siiani sportimiseks ega kogunemiseks võimalust. Seega 50 000 euro ees loodav mänguväljak teeniks lisaks liikumisharrastuse propageerimisele ka kogukonna ühendamise huve.

20. Kooliõpikutele tugevad ümbriskiled
44 400 euro suuruse investeeringuga soovitakse Viimsi, Haabneeme, Püünsi ja Randvere kooli õpikutele panna ümbriskiled, mis on kasutusel raamatukogudes. Professionaalne kiletamine oleks aja-, raha- ja keskkonnasäästlikum.

21. Koerte mänguväljak
50 000 euro eest soovib idee esitaja rajada täpsustamata asukohta Viimsis koertele mänguväljaku.

22. Kiikedega piknikulauad Kelvingisse
Idee sisuks on Kelvingis mere äärde paigaldada neli kuuekohalist kiikedega piknikulauda. See võimaldaks kasutada seda kohta nii pikniku pidamiseks kui ka muudeks koosolekute või kohtumiste korraldamiseks.

23. Kellatorn Viimsi keskuses
Selleks, et Viimsi keskus oleks selgemini piiritletud, on idee autoril ettepanek paigaldada sinna kellatorn. Idee maksumus on 50 000 eurot.

24. Jalgrattahoidlad vanemate kortermajade lähistele
Viimsilaste liikumisharjumuste suurendamiseks soovitakse rajada vanemate kortermajade juurde jalgrattahoidlad. Nimelt on vanemate majade juures rataste turvaline hoiustamine ligipääsetavuse mõttes keeruline või ebaturvaline. Projekti maksumus pole teada.

25. Haabneeme ranna spordiväljakute rajamine ja piirdevõrkude paigaldamine olemasolevatele väljakutele
Idee sisuks on Haabneeme randa nelja uue väljaku loomine ja väljakutele piirdevõrkude paigaldamine. Uute väljakute ala jääks olemasoleva 5. väljakust Leppneeme suunas asuva lõkkekohani. Idee elluviimise hinnanguline maksumus on 48 600 eurot.

26. Alevike üldkoosolekute, vanemate (Viimsi, Haabneeme) valimiste ettevõtmise korraldamine
10 000 eurot maksva kampaaniaga soovitakse tõsta elanike teadlikkust nende õigustest valida endale esindaja. 

Heiko Leesment
avalike suhete osakond

Foto: Pumptracki rada (Hevent Ehitus OÜ/Rene Lutterus)