Kõige ehtsam kaluriküla jaanisimman toimub sel aastal Viimsi vabaõhumuuseumis
Jaanipäev polnud vanasti mitte ainult püha, mil lõket tehti ja head toitu söödi, vaid kuna tegu oli maagilise ööga (pööripäev), siis sobis see ka veidi põnevamateks tegevusteks.
Inimesi on rahapuudus vaevanud ajast aega ning üks võimalus rikkaks saada oli leida mõni maasse kaevatud aare. Kuna aga vanal ajal metallidetektoreid veel leiutatud polnud, siis pidi mõne muu märgi järgi maa sees peituva varanduse üles leidma. Siinkohal tuli appi rahvatarkus, mis õpetas, et jaanipäeva öösel tuleb endale hobuserangid tagurpidi kaela riputada ning maja katuse alla ronida ning sealt unkaaugust (katusealune õhuava) välja vaadata. Kui kusagilt tuli silma hakkas, siis just seal pidigi varandus peidus olema, sest vanapagan isiklikult pidi jaanipäeva öösel oma rahanatukest tule valgel kuivatama. Kahjuks ei ole rahvapärimuses juttu sellest, kas vanapagan siis ka heal meelel oma raha seda otsima tulnud õnnekütile loovutas.
Kes vanapaganaga mõõtu võtta ei soovinud, sellel oli natuke lihtsam meetod rahapaja leidmiseks ka võtta. Nimelt tuli endale hankida üks vana puusärgilaua tükk, millel oksaauk sees. Selle lauatükiga pidi jaanipäeva südaöösel ühe kõrge koha peale minema ja ümberringi igale poole läbi puusärgilaua augu vaatama. Kui kusagil sinine tuli paistis, siis seal oligi rahaauk ja inimene võis julgesti sinna noosi tooma minna.
Kui need tegevused liiga hirmsad tunduvad või materiaalsed hüved ei tundu piisavalt köitvad, siis võib alati armuennustusega tegeleda. Seda, kui mitut sorti lilli korjata ja endale padja alla panna ning unes tulevast peigmeest näha, teavad vist kõik. Kuid on olemas ka lihtsam versioon neile, kes ei viitsi minna õue taimedega mässama või kardavad oma peent voodipesu ära määrida. Nimelt tuleb jaaniööl võtta piibel ja seda peegli ees lugeda – siis pidavat kohe sealsamas peeglist ka tulevane peigmees nähtavale ilmuma.
Lõbusat jaanipäeva kõigile!
Suve valgeimal ööl 23. juunil kõlavad Viimsi vabaõhumuuseumis eestlaste lemmiklaulud. Et jalg tatsuks ning hääl oleks valla, oleme kutsunud lavale eestlaste poolt palavalt armastatud ansambli Kukerpillid. Lisaks on laval Pisikeste Pillide Punt, ansambel Robirohi ja kapell Viimsi. Külalisi tantsutavad Randvere Tantsupere ja Valla-alune. Pere pisemad saavad paitada taluloomi ja sõita hobusega.
Pange mugavad riided selga, haarake pere kaasa ning tulge Viimsi jaanitulele – tule simmanile! Sooduspiletid on Piletilevis saadaval 22. juunini, pileteid on võimalik osta ka kohapeal. Väravad avatakse kell 19, üritus kestab südaööni.
Maivi Kärginen-Kivi
Rannarahva muuseumi teadusjuht
Foto: Tiit Mõtus