Kooliõde on lapsele justkui tervisehaldjas
Kui teie lapsel on kroonilisi haigusi, allergiaid või muid erivajadusi, on oluline sellest kooliõde teavitada. Mida rohkem kooliõde lapse tervisest teab, seda paremini saab ta vajadusel reageerida ja abi pakkuda.
Kas olete märganud, et igas Viimsi koolis on oma „tervisehaldjas“ – kooliõde? Mõnele võib see tunduda pigem kui kooliarsti töö, kuid tegelikkuses on kooliõe roll arsti omast eraldi ja väga oluline. Ta on lapse igapäevane tervisetugi koolipäeva jooksul, pakkudes abi nii väiksemate murede kui ka tervisekasvatusega seotud küsimuste puhul.
Kooliõe tööülesanded on mitmekülgsed ning suunatud laste tervise jälgimisele ja toetamisele. Ta viib läbi regulaarseid tervisekontrolle, jälgib laste kasvu, kaalutõusu, nägemist ja kuulmist ning vajadusel suunab tähelepanu ka vaimse tervise muredele. Kui lapsel juhtub koolis õnnetus, näiteks ta kukub või marrastab ennast, on just kooliõde see, kes pakub kiiret ja professionaalset esmaabi. Lisaks viib kooliõde läbi riikliku vaktsineerimiskava raames vaktsineerimisi ning panustab tervisekasvatusse, korraldades loenguid ja töötubasid, et edendada tervislikke eluviise ja harjumusi.
Lapsevanema roll kooliõe toetamisel
Kooliõe töö efektiivsus sõltub suuresti koostööst lapsevanematega. Näiteks kui kooliõde saadab koju dokumente, nagu tervisekontrollide või vaktsineerimiste nõusolekulehed, on oluline need õigeaegselt allkirjastada ja kooli tagasi saata. See on vajalik, et pakkuda lapsele vajalikke terviseteenuseid.
Samuti on oluline, et lapsevanemad hoiaksid kooliõega kontakti. Koolis võib ette tulla ootamatuid olukordi, mil kooliõde peab lapsevanemaga kiiresti ühendust võtma – näiteks, kui laps ei tunne end hästi ja vajab kojusaatmist või kui on vaja arutada tervisekontrollide tulemusi. Et vältida segadust või viivitusi, tasub kooliõe telefoninumber salvestada oma telefoni. Nii ei jää ükski kõne märkamata ja koostöö sujub tõrgeteta.
Kui teie lapsel on kroonilisi haigusi, allergiaid või muid erivajadusi, on oluline sellest kooliõde teavitada. Mida rohkem ta lapse tervisest teab, seda paremini saab ta vajadusel reageerida ja abi pakkuda.
Lapsevanemana saate anda olulise panuse ka tervisliku eluviisi propageerimisse. Teie eeskuju ja tugi on lastele väga tähtis. Näiteks saate hommikuti koos laua taha istuda, et alustada päeva tervisliku toiduga, või rääkida avameelselt olulistest terviseteemadest, näiteks menstruatsioonist.
Koolis esinevad olukorrad ja kooliõe roll
Kooliõde on lapse jaoks olemas erinevate terviseprobleemide korral, olgu need suured või väikesed. Kui laps tunneb koolipäeva jooksul väsimust, peavalu või kerget iiveldust, on kooliõde see, kes hindab, kas laps saab koolipäeva jätkata. Samuti aitab ta, kui juhtub mõni õnnetus, näiteks pea löömine või marrastus. Lisaks on kooliõde valmis vastama küsimustele tervisekontrollide või vaktsineerimiste kohta ning jagama nõu nii lastele kui ka lapsevanematele.
Kui kooliõde helistab lapsevanemale, võib see tähendada midagi olulist – näiteks seda, et laps vajab kodust hoolt või isegi perearsti sekkumist. Seetõttu on väga oluline vastata kooliõe kõnedele esimesel võimalusel.
Pea meeles:
Kuigi kooliõde on igapäevane tugi koolikeskkonnas, ei asenda ta perearsti. Kooliõde saab pakkuda esmaabi, hinnata olukorda ja vajadusel suunata lapse edasi perearsti juurde. Kui lapse terviseprobleem on krooniline, pikaajaline või vajab diagnoosi ja retsepti, on vaja pöörduda perearsti poole.
Menstruatsioon algab tavaliselt vanuses 10–15 aastat. Lapsevanemal on oluline roll selles, et laps oleks selleks valmis. Rääkige oma lapsega avatult, selgitage, miks ja kuidas menstruatsioon toimub, ning andke kaasa vajalikud hügieenivahendid. Avatud ja toetav suhtumine aitab lapsel end enesekindlamalt tunda ka koolikeskkonnas.
Kooliõde ei ole pelgalt tervise eest vastutaja, vaid ka väärtuslik koostööpartner lapsevanematele. Tema kohalolu aitab tagada, et laps tunneb end koolis turvaliselt ja tervena.
Oma lapse tervise eest hoolitsemiseks on oluline…
…hoida kooliõega kontakti – vastake tema kõnedele ja küsige vajadusel nõu.
…teavitada kooliõde lapse erivajadustest, et ta saaks abi pakkuda, kui vaja.
…salvestada kooliõe telefoninumber oma telefoni, et vajadusel kiirelt reageerida. Kooliõe kontaktid on leitavad kooli kodulehelt.
…koostöö kooliõega. Siis saab laps koolis keskenduda sellele, mis on kõige olulisem – õppimisele ja sõpradega ajaveetmisele. Kooliõe professionaalne toetus on teie lapse heaolu kindel tugi. Koolitervishoiuteenust Viimsi koolides osutab Flegado Õenduskeskus OÜ. Info: https://flegado.ee.
Karena Leiger
Flegado õenduskeskuse juhatuse liige
Foto: Oliver Õunmaa