Kuidas õigesti ja keskkonnasõbralikult käidelda lehti ja aiajäätmeid?

17. okt 2024
foto

Sügis on ideaalne aeg oma koduaia korrastamiseks ja ettevalmistamiseks talveks. Lehtede langemine ja aiasaaduste koristamine toob kaasa hulgaliselt jäätmeid – riisutud lehed, oksad, mädanenud õunad ja muud taimejäänused, mis vajavad õiget käitlemist. Kuidas seda teha keskkonnasõbralikult ja seadusega kooskõlas?

Sageli kiputakse aiajäätmeid viima lähedal asuvatele hoonestamata kinnistutele, kraavipervedesse või metsa alla. Pealtnäha süütu tegevus võib aga põhjustada tõsist keskkonnakahju. Näiteks Hispaania teetigu, tuntud invasiivne aiakahjur, paljuneb ja levib kiiresti aiajäätmete kaudu, eriti kui need sisaldavad mädanenud vilju. Samuti võivad aiajäätmetega levida teised võõrliigid nagu pargitatar või verev lemmalts. Viimsis esineb kõiki nimetatud võõrliike ja nende leviku piiramine on kõigi aiapidajate huvides. Seetõttu on ülimalt oluline, et aiaomanikud käitleksid oma jäätmeid vastutustundlikult. Jäätmete ebaseaduslik ladestamine on ka keelatud ning jäätmeseaduse kohaselt karistatav. 

Kuidas lehti ja aiajäätmeid õigesti käidelda?
Kõige keskkonnasõbralikum viis sügiseste lehtede ja teiste aiajäätmete käsitlemiseks on kompostimine. Komposteerimine muudab jäätmed väärtuslikuks väetiseks, mida iga aed vajab. Hea komposti valmistamiseks võib lehed segada muruniitega ja kihtide vahele lisada aiamulda või valmis komposti, mis kiirendab lagunemisprotsessi. Et kompostihunnik ei muutuks liiga tihedaks, võib kihtide vahele panna püsikute varsi või peenemaid oksi. Kompostihunnikus võib komposteerida ainult aia- ja haljastusjäätmeid, mitte toidujäätmeid.

Teine lihtne lahendus on muruniitmine koos lehtede purustamisega. Kui niita muru, kuhu on langenud lehed, purustab niiduk lehed väikesteks osadeks, mis lagunevad kiirelt ja annavad mullale väärtuslikke toitaineid. Kevadel ootab niitjat ees lopsakas ja hästi väetatud muru.

Jäätmete äravedu ja jäätmejaamad
Kui kompostimine või niitmine ei ole võimalik, saab lehed ja aiajäätmed viia kohalikesse jäätmejaamadesse või tellida jäätmeveoteenus.
Viimsi vallas asuvad jäätmejaamad:
1.    Pärnamäe jäätmejaam (Ristaia tee 8, Pirita) – tasuta kuni 0,6 m³ lehti, üle 0,6 m³ maksab 20 eurot m³.
2.    Viimsi (Vanapere) jäätmejaam (Vanapere põik 2, Pringi) – tasuta kuni 1 m³ lehti, üle 1 m³ maksab 25 eurot m³.

Lisaks saab kuni 30. novembrini tellida aia- ja pargijäätmete veo Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskuse jäätmeveo osakonnalt, helistades telefoninumbrile 609 6410 või 609 6530 või kirjutades e-posti aadressile info@tallinnavedu.ee. Hinnakirja alusel maksab ühe aia-pargijäätmekoti (≤ 150 l kuni 10 kg) äravedu 3,96 eurot.

Suuremaid oksi ja töötlemata puitmaterjali võtab meelsasti vastu Viimsi ettevõtte Puidukäitlus OÜ (Metsise tee 11). Lisainfot saab, helistades 5556 7939. Puidukäitlus OÜ on avatud tööpäevadel esmaspäevast reedeni kell 9–17. Nagu eelnevatel aastatelgi ei plaani Viimsi vald erakinnistutelt tasuta lehekotte ära viia.

foto

Biolagunevate köögi- ja sööklajäätmete liigiti kogumine on kõigile kohustuslik
Alates uuest aastast jõustuvad Viimsi valla jäätmehoolduseeskirja muudatused, mille kohaselt on kõikidel kinnistutel, kes kompostivad enda biolagunevaid köögi- ja sööklajäätmeid nõuetekohases (kinnises) kompostris, kohustuslik sellest tegevusest valda teavitada. Selleks tuleb vallale kompostri olemasolust teada anda, saates foto kompostrist e-posti aadressile aet.pold@viimsi.ee või registreerides kompostri iseteeninduskeskkonnas.

Kui kinnistul ei ole nõuetekohast kompostrit, tuleb biolagunevad köögi- ja sööklajäätmed koguda eraldi konteinerisse ning sõlmida nende äravedamiseks leping jäätmevedajaga. Sinna võib lisada ka vähesel määral aia- ja haljastusjäätmeid, kuid oluline on, et aiajäätmed ei oleks põhiline jäätmeliik konteineris.

Hoidkem loodust!
Selleks, et vältida invasiivsete liikide levikut ja kaitsta kohaliku looduse mitmekesisust, on oluline jäätmeid õigesti käidelda. Kui märkate, et keegi viib oma aiajäätmeid valesse kohta, tasub inimest teavitada või vajadusel sellest Viimsi vallavalitsuse järelevalveosakonnale teada anda.

Keskkonnasõbralik aed algab iga omaniku teadlikest valikutest. Korrastagem oma aiad vastutustundlikult ja loogem sellega väärtuslikku ressurssi nii enda kui ka tulevaste põlvede jaoks!

Aet Põld
keskkonna vanemspetsialist

Fotod: Maris Markus