Kultuuriosakonna tagasivaade 2024. aastale
Kuigi detailsem kultuuri- ja spordivaldkonna tegevuste ning sündmuste kokkuvõtmine seisab alles ees, siis lõppenud aastat kultuuriosakonna töös jäävad kindlasti meenutama jalgpalli sisehalli ehitusega alustamine ning Viimsi valla 105. aastapäeva tähistamine lavastusega „Tuulte vallas“.
Esmalt aga väike ülevaade kultuuriosakonnast ja tema ülesannetest üldisemalt. Kultuuriosakonna töö kätkeb endas väga palju erinevaid tegevusi alates valdkonna koordineerimisest kuni kultuuri- ja spordiobjektide projekteerimise ning ehitamise eest vastutamiseni. Samuti valdkonna toimimiseks vajalike õigusaktide ettevalmistamisest kuni erinevate spordi- ja kultuurivaldkonna organisatsioonide tegevusele kaasaaitamise ja toetamiseni. Eelkõige on aga osakonna ülesanne luua võimalused kõigi aktiivseks osalemiseks kultuuri- ja spordielus ning et kultuuritöötajad, kollektiivid, sportlased ja klubid saaksid vallas tegutseda.
Kultuuriosakonnas töötab hetkel kaks inimest: kultuuri- ja sporditöö peaspetsialist Ott Kask, tõeline Viimsi valla raudvara, ning 2024. aasta augustis osakonnajuhina alustanud siinkirjutaja. Täitmist ootab kultuuri- ja sporditaristu spetsialisti ametikoht, kes peaks elanike vajadustest lähtuvalt juhtima kultuuri- ja sporditaristu arendamist ja hooldamist.
Kultuuri- ja sporditaristu arendamine
2024. aasta mais valmis Karulaugu terviseraja V etapp, millega rada pikenes kultuuri-ja hariduskeskuse Viimsi Artiumi juurest Vimka talispordipargini. Kogu Karulaugu terviseraja pikkus on nüüd neli kilomeetrit. Raja pikendamise käigus istutati 50 sangleppa ning taastati kuradikoopa juures asuv rauaallikas, mis nüüd uhkelt kaskaadi mööda mäest alla vuliseb. Uuel terviseraja lõigul ehitati suusatajate turvalisuse nimel kolme kohta puidust rajapiire. Üsna hilissügisel sai valmis endise veevõtutiigi äärde puidust terrass koos pinkide ja piirdega, et luua võimalus puhkamiseks. Koostöös SA-ga Eesti Terviserajad ja valla keskkonnaosakonnaga said uued viidad nii Karulaugu kui ka Tädu terviserajad.
2024. aastal valmisid Prangli laululava all abiruumid, Prangli vaba aja keskuse ning raamatukogu hoone projekt on saanud ehitusloa, kultuuriosakonna ülesanne on leida projektile kaasrahastust. Samuti jätkus Prangli Püha Laurentsiuse kabeli korrastamine. Suur tänu siinkohal lahketele eraisikust toetajatele ning kogukonnale, kes Prangli kabeli uuendamisse on panustanud!
Valmisid Viimsi vabaõhumuuseumi külastuskeskuse projekt ja riigigümnaasiumi juurde Tammede parki rajatava Haabneeme spordikeskuse hoone projektid. 18. novembril pandi Viimsi alevikus Kannikese teel nurgakivi Viimsi jalgpallihallile. Sellele eelnes halli ehitushanke korraldamine ja ehitaja leidmine, osakapitali suurendamise teemadega tegelemine ja hoonestusõiguse küsimused. Alates ehituse algusest septembris on toimunud iganädalased koosolekud, et protsessi arengus hoida. 2025. aasta sügisel annab ehitaja Viimsi spordirahvale üle kunstmurukattega jalgpalli sisehalli, mida saavad kasutada ka kergejõustiklased.
Jalgpallihalli rajamine tähistab väga olulist sammu Viimsi sporditaristu arendamisel. Sellesse projekti on panustanud pea kõik vallavalitsuse osakonnad ning see näitab, et koostöös peitub jõud. Suur tänu teile, head vallamaja kolleegid!
Rahvakultuuri edasikandmine
Viimsi vald on uhke oma kollektiivide üle, kes meie rahvakultuuri traditsioone edasi kannavad ning seeläbi kogukonna ühtsus- ja kuuluvustunnet kasvatavad. Mitmed neist kollektiividest tähistasid 2024. aastal oma tähtpäevi: rahvatantsurühm Valla-alune tähistas 35. tegutsemisaastat, Viimsi muusikaliteater 25. sünnipäeva, kammerkoor Viikerkoor sai 15-aastaseks. Üle mitme aasta toimus taaskord Harju maakonna laulu- ja tantsupidu, mis seekord kandis nime „Meie vägi“. Pidu tõi Keila uhiuuele lauluväljakule ja selle kõrval asuvale staadionile kokku 7863 lauljat, tantsijat, orkestranti, juhendajat, dirigenti ja saatjat kõigist Harjumaa linnadest-valdadest. Viimsi vald oli selles Harjumaa väes uhkelt esindatud ligi 900 viimsilasega 48-st rahvakultuurikollektiivist. Kuid ega meie lauljad, tantsijad ja muusikud pikka puhkust lubada pole saanud, sest hooaeg päädib suure laulu- ja tantsupeoga „ISEOMA“ Tallinnas. Seetõttu soovime kõigile rahvakultuurikollektiividele jõudu laulude õppimisel ja tantsusammude lihvimisel. Kultuuriosakond on info vahendajaks Laulu- ja Tantsupeo SA ja kollektiivide vahel ning püüab igati kollektiivide tegevust oma nõu ja jõuga toetada.
Mitmekülgsed vaba aja veetmise võimalused
Viimsi on vägev kultuuri- ja spordipiirkond ning viimsilased on aktiivsed oma vaba aega sisustama erinevate tegevuste ja üritustega. Suurt rolli nende võimaluste loomisel kannavad kahtlemata valla hallatavad kultuuriasutused Viimsi raamatukogu ja Prangli rahvamaja, valla asutatud sihtasutused Rannarahvamuuseum ja Viimsi Artium ning väga erinevaid huvitegevuste võimalusi pakkuv Viimsi huvikeskus. Viimsi Artium pakkus aasta jooksul väga mitmekesist kultuuriprogrammi, klassikalisest muusikast popi ja jazzini ning teatrikunstist dokumentalistikani, lisaks palju rõõmu lastele.
4. mail tähistas oma 70. juubeliaastapäeva sündmustega Prangli rahvamaja. Pidulikul aktusel esitleti juubeliks valminud temaatilist filmi "Pildikesi Prangli eluolust kultuurilises võtmes".
Viis aastat uues asukohas tegutsenud Viimsi raamatukogu on aga selle aja jooksul kujunenud tõeliseks kogukonnakeskuseks, pakkudes väga mitmekesiseid teenuseid ja laia kultuuriprogrammi, rääkimata kvaliteetsest raamatulaenutuse teenusest.
Rannarahvamuuseumi erinevad näitused, õpitoad, sündmused muuseumi peamajas, aga ka vabaõhumuuseumis ja Naissaarel on rikastanud Viimsi kultuurielu selgi aastal ja toonud meieni teadmisi endisest rannarahva eluolust ja Kirovi kalurikolhoosi aegadest. Rannarahva muuseumi ja Viimsi Sport koostöös toimus 3. augustil militaarmatk Naissaarel.
Kui vaatame möödunud aasta kultuurikalendrit, siis saame kokku üle 400 kultuurisündmuse. Sellele saab omakorda lisada paljud liikumis- ja spordisündmused, mis teeb kokku ligi 600 sündmust aasta jooksul. Kultuuriosakonna korraldada on nendest sündmustest väga väike osa ja see hõlmab valla tunnussündmusi, nagu näiteks märtsis toimunud president Lennart Meri 95 mälestuskontsert Viimsi Püha Jaakobi kirikus, 13. aprillil Viimsi Artiumis toimunud „Viimsi laululaps“, novembris toimunud Viimsi JazzPopFest. Eraldi tahan välja tuua 14. veebruaril toimunud kindral Johan Laidoneri 140. sünnipäeva vestlusõhtut Eesti sõjamuuseumis, kus oli võimalik teada saada selle erilise, Eestimaa jaoks olulise isiku, aga ka Viimsi ajaloo kohta.
Kultuur on kogukonna mootor
Viimsi vald toetab kogukonda ühendavate rahva- ja popkultuuri sündmuste korraldamist ning sündmusi korraldavaid partnereid. Nii toimusid juba mitmed traditsiooniks saanud kogukonda liitvad sündmused nagu rannarahva festival, muinastulede öö, rääkimata kogukondade jaanituledest ning muudest kogunemistest.
Viimsi kodukohvikute päev tõi 20. juulil kokku head sõbrad, sugulased, naabrid ja avas uksed ka uutele tuttavatele. Kultuuriprogrammide ja -ürituste toetusvoorudest said toetust 24 eriilmelist kogukonnasündmust. Suur tänu kõigile, kes on nende erinevate sündmuste korraldamisse panustanud. Kindlalt saab väita, et kultuur on kogukonna mootor. Nii üheskoos tegutsedes sünnivad ka uued ideed, kuidas oma kodukoha elu paremaks ja põnevamaks muuta.
Kõige suurem koostöö ja kaasamise näide on Viimsi valla 105. aastapäeva tähistamiseks publiku ette jõudnud suurlavastus „Tuulte vallas“. Viimsi Artiumi suures saalis anti kokku 5 etendust ja nendest sai osa kokku ligi 1600 inimest. See oli ülevaade Viimsi ajaloost, mille tõid publikuni nii harrastajad kui ka professionaalid – laval kohtusid endised ja praegused viimsilased, ligi 80 inimest. See oli väärikas tagasivaade meie omavalitsuse aja- ja kujunemisloole ning valla sünnipäeva tähistamine kultuurisündmusega on idee, mis väärib kordamist ka järgmistel aastatel.
Liikumisharjumuste suurendamine
2024. aasta spordivaldkonna sündmuste fookuses oli jätkuvalt liikumisharjumuste suurendamine. Jätkus 2023. aastal alguse saanud Rahvaspordisari, toimus 13. Viimsi rattaretk ning kõige pikema traditsiooniga, juba 63. korda, Prangli spordipäev. Viimased kaks aastat on Viimsis tegutsenud külmutusseadmega uisuväljak. 2024. aastal õnnestus läbi viia hange uisuväljaku rajamiseks kolmeks aastaks. Seega on uisutamise mõnusid võimalik nautida kindlasti kuni 2027. aastani.
Viimsi vald kutsus inimesi aktiivselt samme koguma nii mais kui ka oktoobris toimunud sammuvõistlusel koostöös FitSpherega. Lisaks toetas vald spordi- ja liikumisharrastuse projektitoetusest 36 erinevat projekti, mis pakkusid osalejatele nii võistlemise võimalust kui ka lihtsat liikumiserõõmu. Kindlasti on meile kõigile aga innustavaks eeskujuks Viimsi esindusmeeskondade ja ka üksikalade sportlaste saavutused.
Jooksev töö
Aastaringselt oleme tegelenud erinevate projektitoetuste ja volikogu määrustest tulenevate taotlusvoorude läbiviimise ja menetlemisega. Igapäevase töö hulka kuulub spordirajatiste haldamine koostöös ehitus- ja kommunaalosakonnaga ning tavapärasele hooldusele lisaks said 2024. aastal remonditud kõik olemasolevad rularambid ja Viimsi kooli skatepark. Sel aastal said vastu võetud tenniseväljakute hinnamuutuste korraldused, mille ettevalmistus ja kommunikatsioon oli samuti kultuuriosakonna ülesanne. Viisime läbi kultuuri, spordi, kirikute, koguduste ja rahvakultuuri valdkondlikke ümarlaudasid, et suurendada koostööd ja kaasata vallas tegutsevaid spetsialiste oma valdkonna arendamise juurde. Kultuuriosakonna igapäevaste tööülesannete osa on aga suhtlus allasutuste juhtide ning koostööpartneritega tegevuste kavandamisel, erinevate sündmuste korraldamisel ja valdkonna arendamisel.
Viimane suurem toimetamine ja ilus kokkuvõte osakonna aasta tegemistele oli 20. detsembril toimunud Viimsi valla taasasutamise 34. aastapäev, mille keskmes oli 2024. aasta tunnustuste üleandmine. Seekordne tunnustamissündmus oli eriti uhke, sest ühte õhtusse olid kokku toodud kõik erinevad tunnustamiskategooriad, mida eelmistel aastatel jagati erinevatel sündmustel. Erinevates kategooriates oli tunnustamiseks esitatud 91 nominenti, mis näitab, et viimsilased osalevad aktiivselt oma kodukoha kultuuri- ja spordielu ja ka teiste valdkondade edendamises ning loovad sellega väärtust nii kogukonnale kui ka vallale. Kultuuriosakond õnnitleb laureaate ja tänab kõiki koostööpartnereid, kes oma loovust ja tarkust, teadmisi ja head tahet on valla kultuuri- ja spordiellu panustanud!
Mida toob aasta 2025?
Eelkõige loodame võimalikult kiiresti täita osakonnas kultuuri- ja sporditaristu spetsialisti ametikoha, sest kultuuriasutuste ja spordiobjektide haldamise ning arendamise teemad on väga oluline osa kultuuriosakonna tööst.
Koostöös avalike suhete osakonna ja arendusosakonnaga on eesmärk kasutajasõbraliku kultuuri- ja spordisündmuste kalendri loomine valla uuele kodulehele.
Ees seisab Viimsi valla kultuurivaldkonna arengukava koostamine. Kultuurikorraldus on üha rohkem muutumas kultuuripiire nihutavaks nähtuseks. Kui esmapilgul tundub, et tegemist on inimeste vaba aja sisustamise ja meelelahutusega, siis üha enam seostatakse kultuurikorralduse eesmärkidega oluliselt mitmekülgsemaid tahke. Kultuur panustab inimeste ja kogukondade heaolu püsimisse. Esmalt peame tegema rohkem koostööd valdkonna sees – muuseumist raamatukoguni, raamatukogust huvikeskuseni ja sealt edasi. Teiseks tuleb hoida sidet teiste valdkondadega, näiteks haridusvaldkonna, noortekeskuste ja sealt edasi kodanikuliikumisega. Edasi tulevad juba ettevõtlus, kohaliku omavalitsuse korraldus, sotsiaalvaldkonna, turvalisuse ja heaolu teemad. Kõik need koostöövõimalused tuleb targalt tööle rakendada. Seega on tulemas põnev aasta täis kohtumisi ja arutelusid koostööpartnerite, kogukondade ja erinevate valdkondadega, et panustada veelgi rohkem Viimsi valla inimeste ja kogukondade heaolu püsimisse.
Koostöist uut aastat meile kõigile!
Kadri Tiis
kultuuriosakonna juhataja