Kunstikooli galeriis näeb noorte viimsilaste portreekunsti

13. märts 2023
Näitus

Teisipäeva, 7. märtsil avati Viimsi Artiumis kunstikooli galeriis protreenäituste teine osa, kus seekord tutvustavad oma töid kooli nooremad õppurid.

Seekordsel näitusel esitlevad oma töid 130 õpilast, kellega õpetajad on teinud väga tubli tööd. Näitust külastanud Aalto ülikooli kunstipedagoogia osakonna õppejõud ja üliõpilased jagasid oma vaimustust meie noorte töödest. Kuna tööde tase on ühtlaselt kõrge, ei pruugi kõik ehk leida seinalt näituse noorima, 8aastase kunstniku tööd. Galeriis näidatavate tööde autorid on nooremad kunstirühmad, eelkursused ja sissejuhatus kunsti lapsed, kelle tööd on ekstra selleks näituseks tehtud.

Seekordse näituse raames sündis ka uus traditsioon. Nimelt anti seekord üles tunnustus „Kuldne pintsel“, mille said juhendajad Mart Rand, Ivar Reimann, Kätlin Stahl, Anne Roolaht ja Karin Kalman.

Portreekunst tänapäevases mõistes tekkis 16. sajandi alguse Itaalias ja Saksamaal. Portree on sageli seotud mõne sündmusega, näiteks valitseja kroonimisega, ristimisega, abiellumisega, sünnipäevaga või pensionile jäämisega. Portree keskendub sageli ühele istuvale inimesele ja püüab tabada portreteeritava välist sarnasust ja isikupära. 

Me vaatleme portreed kui inimese visiitkaarti, milles näeme tema iseloomu, meeleolusid ja tundeid. Seda, mis jääb aga näo taha, mis toimub meie peas, üritame kujutada läbi profiili tööde. Empaatia, tähelepanelikkus ja fantaasia on need märksõnad, mida võtta kaasa meie näitust vaadates.  

Viimsi Kunstikooli galerii asub Viimsi Artiumi 1. korrusel.

Matti Tapio Vainio
Viimsi kunstikooli direktor