Lasteaiakohti hakatakse jaotama aprillikuus

29. jaan 2024

Haridusosakond tuletab meelde, et järgmise õppeaasta lasteaiakohtade jaotamine algab 10. aprillil. Praegu on lapsevanematel õige aeg kontrollida üle oma andmed ARNO infosüsteemis (ARNO).

Viimsi vallavalitsuse haridusosakonna juhataja Maiu Plumeri sõnul on lasteaiakohta ootavatel vanematel praegu õige aeg kontrollida üle oma kontaktid ARNOs (veebiaadressil piksel.ee/arno/viimsi) ja veenduda, et lasteasutuste eelistused on süsteemi korrektselt märgitud. Lisaks tasub neil, kes ei soovi 2024/25 õppeaastal munitsipaallasteaias kohta saada, veenduda, et neil on ARNOs märgitud hilisem õppeaasta. „Kui komplekteerimise I etapp aprillis algab, saadab süsteem välja teavituse lapsevanemate e-postidele, mis on lisatud ARNO keskkonda. Kui seal on e-post, mida inimene ei kasuta, siis ei jõua info õigel ajal vanemani. Seetõttu palun kõigil veenduda, et märgitud eelistused ja kontaktandmed on ajakohased. Kindlasti on suur palve neile, kes ei soovi kohta algavaks õppeaastaks, teha vastav muudatus ka ARNOs. Nii hoiame kokku aega ja jaotusprotsess sujub mugavamalt,“ ütles Plumer.

Tulemas on lahtiste uste nädal
Pakkumise saanud lapsevanematel on aega otsustada koha osas kaks nädalat. Seejärel lähevad loobutud või vabanenud kohad jälle jagamisele. Otsuse tegemisele aitab kaasa lahtiste uste nädal MLA Viimsi Lasteaedades, mis toimub aprillis. Täpsem info tuleb lapsevanemate e-postile koos kohapakkumisega.

Oluline erisus on ka see, et Viimsi munitsipaallasteaedades sõimerühmi ei ole. Kahe ja poole ning kolmeaastased lapsed alustavad lasteaiateed liitrühmas või lasteaiarühmas. 1,5–3-aastased lapsed leiavad kohad kas Viimsi valla või partnerite eralapsehoidudes või eralasteaedades. Samuti on lastel vanuses 1,5 kuni 3 aastat võimalik saada koduse lapse toetust. Oluline on silmas pidada, et kui pere loobub lapsele valla poolt pakutud munitsipaallasteaia või valla eralasteaia hankekohast, siis edaspidi koduse lapse toetust ei maksta.

Kui peres on kaks või kolm alushariduses osalevat last või tegu on suurperega, siis arvutab ARNO 50% kohatasu soodustust automaatselt.

Märtsikuus vaadatakse üle ka nende lapsevanemate avaldused, kes soovivad võimalusel lasteaeda vahetada. Nende osas teeb otsuse lasteaiakohtade komplekteerimise komisjon, kes võimalusel taotlused rahuldab. Uues lasteasutuses saab laps alustada õppeaasta algusest ehk septembrist.

Kuidas süsteem lastele kohti lasteaedadesse pakub?
ARNO automaatne jaotussüsteem arvestab kõikide laste individuaalseid parameetreid (vanus, elukoht, õdede-vendade lasteaiad jne). Selle põhjal pakub süsteem lapsevanemale sobivaima lasteaiakoha, mille kohta tuleb e-kiri ARNOs märgitud aadressile. Kokku on võimalik Viimsi munitsipaallasteaedades tänase arvutuse kohaselt pakkuda ca 220 kohta. Ülejäänud lastele leitakse kohad eralasteaedades ja -hoidudes, millega lepingu sõlmib lapsevanem ja mille tasu hüvitab vallavalitsus vastavalt eraasutusega sõlmitud lepingule.

ARNO jaotussüsteemis on lapsed jaotatud vanusegruppide kaupa ja esmalt pakub süsteem kohti neile vanematele, kelle lapsed üheski lasteasutuses veel ei käi ja kelle lapsed on  hiljemalt 30. septembri seisuga 2,5-aastased, kellel lõpeb koduse lapse toetus või kes käisid siiani eralastehoius.

Haridusosakonna juhataja Maiu Plumeri sõnul on iga-aastane kogemus see, et osad lapsed saavad koha teises või hilisemas jaotusvoorus. „Igal aastal tuleb ette, et kohasaajate hulgas on neid, kes tegelikult kohta ei soovi, aga pole süsteemis oma andmeid selle osas uuendanud. Need kohad liiguvad järgmisesse vooru. Seega tasub kõigil vanematel, kes esimese vooru järel teavitust ei saanud, olla rahulik, sest senini oleme iga õppeaasta alguseks kõigile vajalikud kohad leidnud. Jaotus võtab aega paar kuud ja loodame siin vanemate mõistvale suhtumisele,“ ütles Plumer.

Kohatasu sõltub rahvastikuregistri andmetest
Alates 1. jaanuarist 2024 sõltub lasteaia kohatasu rahvastikuregistri andmetest. Kui laps ja lapse mõlemad vanemad, üksikvanemad, hooldajad ja eestkostjad on end registreerinud Viimsi valla elanikuks 1. jaanuari  seisuga ning kogu perioodi vältel, mil laps käib lasteaias, siis kohatasu jääb nende perede lastele 73 eurot ja on õigus kohatasu soodustusele. Peredel, kus ainult üks lapsevanem ja laps on Viimsi valla elanikuks registreerinud, tuleb tasuda 145 eurot kuus ning ei ole võimalik saada kohatasu soodustust 2. ja 3. lapsele. Lisainfot leiab kodulehelt www.viimsivald.ee/haridus-ja-noorsootoo/lasteaiad.

Mida teha enne lasteaiakohtade jaotust?
1.    Palun kontrolli, et sinu e-post ja lasteasutuste eelistused on ajakohased.
2.    Palun vaata üle õppeaasta, millest alates lasteaiakohta soovid. Kui soovid jätkuvalt käia valla toetuslepinguga eralasteaias, siis märkige munitsipaallasteaia koha soov näiteks 2025/26. õppeaastaks. Siis pakutakse käesoleval aastal koht neile, kes päriselt seda vajavad, ja vähendad segadust.
3.    Vanematel, kelle lapsed on 1,5–3-aastased ja kes ei soovi oma last panna uuel õppeaastal alushariduse asutusse, vaid kasutada koduse lapse toetust, tuleb märkida oma koha soov hilisemaks kui 2024/25 õppeaasta. Kui see märge jääb tegemata ning süsteem pakub automaatselt ikkagi kohta, siis kaob õigus koduse lapse toetusele.
4.    Lasteaeda vahetada soovijatel tuleb 1. märtsiks esitada digiallkirjastatud soov munitsipaallasteaia maja vahetuseks munitsipaallasteaia sekretärile e-posti aadressil mare@viimsilasteaiad.ee või hankekoha vahetuse soov valla alushariduse vanemspetsialistile – polina.kossenkova@viimsivv.ee.
5.    Viimsi vallas elavatel 1,5–7-aastastel lastel on võimalik käia eralasteaias või eralastehoius nii Viimsis kui ka mujal omavalitsustes. Lisainfot ja partnerite nimekirja leiad veebiaadressilt www.viimsivald.ee/teenused/haridus-ja-noorsootoo/lasteaiad/eralasteaiad-ja-hoiud.

Polina Kossenkova
alushariduse vanemspetsialist