Leppneeme tee ääres asuval erakinnistul algavad raietööd

19. veebr 2024
Leppneeme tee

Esmaspäeval, 19. veebruaril teavitas Leppneeme tee 77 asuva kinnistu omanik avalikkust, et soovib oma valdustes alustada raietöödega. Kehtiv seadusandlus ei võimalda kohalikul omavalitsusel raietöödesse sekkuda.

Leppneeme tee 77 kinnistu omaniku esindaja teavitas Leppneeme elanike Facebooki grupi vahendusel Reinu tee ja Leppneeme tee ristmikul asuva kinnistu raietöödest. Vallavalitsuse keskkonnaosakonna juhataja Taavi Rebase sõnul asub kinnistu väljaspool üldplaneeringu kohast tiheasustusala ja seetõttu ei ole vallavalitsusel raietöödesse võimalik sekkuda, sest raie läbiviimiseks ei ole seadusest tulenevalt vaja vallalt saada kooskõlastust.

“See on tõsine probleem ja oleme selle planeeritud raide osas suhelnud Keskkonnaametiga juba detsembri keskel, sest oleme seisukohal, et selle raie osas oleks vaja esitada metsateatis Keskkonnametile. Kahjuks on riigiamet jäänud siiani seisukohale, et elamumaa sihtotstarbega kinnistutel metsaseadus ei kohaldu, mistõttu puudub ka vajadus metsateatise esitamiseks,” selgitas Taavi Rebane.

Metsaseadus vajab täiendamist

Metsaseadus sätestab metsamaana maatükki pindalaga vähemalt 0,1 hektarit, millel kasvavad puittaimed kõrgusega vähemalt 1,3 meetrit ja puuvõrade liitusega vähemalt 30 protsenti. Selle kirjelduse alusel vastab Leppneeme tee 77 metsamaa määratlusele, aga metsaseaduse alusel ei loeta metsamaaks elamumaid. Metsaseaduse seletuskiri annab elamumaa erandi loomise põhjuseks olukorra, kui maatükile väljastatakse projekteerimistingimused või kehtestatakse detailplaneering ning seal toimub puude ja põõsaste raie kohaliku omavalitsuse kehtestatud tingimuste ja korra kohaselt, mida sätestatakse kas projekteerimistingimustes või detailplaneeringus.

Taavi Rebase sõnul on Viimsi vallavalitsus seisukohal, et eelnevat arvesse võttes kohaldub elamumaa erand väljaspool tiheasustusalasid vaid nendel juhtudel, kui raied konkreetsel elamumaal on reguleeritud projekteerimistingimuste või detailplaneeringuga. "Kuna Leppneeme tee 77 kinnistule pole väljastatud projekteerimistingimusi, samuti pole kinnistu osas kehtestatud detailplaneeringut, peab kohalduma metsaseadus ning raiest huvitatud isik peab esitama Keskkonnaametile metsateatise," põhjendas Taavi Rebane.

Keskkonnaosakonna juhataja sõnul on oluline ka see fakt, et Leppneeme tee 77 kinnistu kattub osaliselt Viimsi valla mandriosa teemaplaneeringu “Miljööväärtuslikud alad ja rohevõrgustik” kohase rohevõrgustiku puhveralaga. Rohevõrgustiku piires tuleb Keskkonnaametil metsateatise registreerimisel kontrollida, kas raie lubamisel on koos teiste mõjudega tagatud rohevõrgustiku säilimine, toimimine, terviklikkus ja sidusus. Keskkonnaamet kaasab sellise hinnangu andmisel ka kohaliku omavalitsuse. Kuna Keskkonnaamet on seisukohal, et metsaseadus antud kinnistul ei kohaldu ning metsateatist pole vaja esitada, puudub ka võimalus kohalikul omavalitsusel arvamust avaldada näiteks raie mahu või liigi osas. Seega antud hetkel on olukord, kus konkreetsel kinnistul tehtavaid raietöid ei reguleeri ükski kehtiv seadus.

“Meie hinnangul on siin vaja seadusandja poolt üles näidata initsiatiivi, mis sellised olukorrad edaspidi välistaks,” ütles Taavi Rebane.

Märgates seda, et raietöödega tekitatakse keskkonnakahju, tuleks sellest teavitada Keskkonnaametit infotelefonil 1247.

Heiko Leesment
avalike suhete osakond

Foto: Vaade Leppneeme tee ja Reinu tee ristmiku alale (Maa-amet)