Meenutades 55 aasta eest toimunud mereõnnetust

19. juuli 2024
Õnnetusse sattunud paat

Täna, 19. juulil 55 aastat tagasi hukkusid Rohuneeme sadamast Pranglile teel olnud paadi ümbermineku järel 12 inimest, kellest üheksa surnukeha hiljem ei leitud.

1969. aasta suvel telliti Tallinna taksopargi ja trammitrusti muusikutest koosnev orkester ja koor esinema Prangli saarele. Transpordiks kasutati kolme väikest kalalaeva, mis pidid mahutama üle 100 muusiku, koorilaulja, nende pereliikmed ning muud asjapulgad.

Tegemist oli laupäeva hommikuga. Asjaosalised on meenutanud toonast halba ilma ja räägitud on ka kuuepallisest tuulest. Õnnetuses ellu jäänud Maria Laurson on Postimehele antud intervjuus meenutanud, et vihma ei sadanud, aga oli sombune ja puhus kõva tuul. Räägitud on, et ümber läinud alusel võis olla suisa 40 inimest. Lisaks ülerahvastatusele oli kaasas ka üksjagu asju ja suured pillid. Laurson meenutas, et inimesed olid paksult riides ja ka see võis osadele merre kukkudes saatuslikuks saada. Seda, et laev oleks olnud ülekoormatud, Laurson ei tajunud.

Kui sõidetud oli kolmveerand tundi, juhtus õnnetus. Maria Laurson on meenutanud, et laeva üks külg tõusis üles ja laev keeras end lihtsalt tagurpidi. Osa inimesi jäi paadi alla lõksu ja neid asusid aitama nii teiste paatide inimesed kui ka hätta sattunud paadi reisijad.

Kolmandat paati juhtinud kapteni Urmas Mereranna intervjuust Õhtulehele 2021. aastal selgub, et oma roll oli ka sellel, et tegemist oli sama aasta mais vette lastud 12 meetrit pika ja neli meetrit laia paadiga. Kuna veel vettimata puitpaat seisis hästi vee peal, oli lootus, et selle all olnuid õnnestub päästa. Kohale saabusid tuletõrjelaev ja piirivalvekaater, mis asusid ümber läinud alust pukseerima nagu on meenutanud Urmas Mererand. Seda aga tehti nii, et trümmiluuk avanes ja õhk tuli laevakerest välja.

Ajastule kohaselt õnnetusest liiga detailselt ei räägitud, kuid mainiti siiski ära. Väidetavalt keelati ka surmakuulutuste avaldamine. Pärnamäe kalmistule aga püstitati mälestusmärk, mida sadamasse püstitada ei lubatud. Inimesi vedanud paadi konstruktsiooni aga parandati. See ehitati laiemaks ja põhja lisati ballasti. Urmas Mereranna hinnangul võis paadi hukkumiskohas olla merevee sügavus 80 meetrit.

Sel aastal on veeõnnetustes hukkunud 14 inimest, neist neli Harjumaal. Eelmisel aastal jättis merel oma elu Harjumaal kolm inimest. Meri on jätkuvalt inimestele ahvatlev ja ohtlik. Selleks, et end kaitsta, tuleks merel alati kanda päästevesti ja veenduda enne merele minemist, et kaasas on töökorras navigatsiooni- ja sidevahendid. Kui on juhtunud õnnetus, helista 112 või saada hädakutsung Mayday mereraadio kanalil 16.

Heiko Leesment
avalike suhete osakond

Foto: inimesi vedanud paat peale ümberminekut (arhiiv)

Allikad:
https://www.ohtuleht.ee/434662/ol-arhiiv-kalapaadi-juht-uks-naine-kerkis-paadi-alt-oleks-tahtnud-paasta-aga-ei-saanud-

https://www.postimees.ee/491014/motlesin-ainult-vee-peal-pusimisele

https://eestiuudised.ee/mahavaikitud-suuronnetus-teel-pranglile-uppus-12-inimest/