Millised ideed esitati seekord kaasavasse eelarvesse?

1. mai 2024
Madalseikluspark

30. aprillil lõppes selle aasta kaasava eelarve ideekorje. Järgmise sammuna asub esitatud ideedega töötama komisjon ja peale seda järgneb avalik hääletus.

Aprillis toimunud 2024. aasta kaasava eelarve ideekorje raames laekus mitmeid sisukaid ettepanekuid. Suured tänud kõigile, kes selle töö ette võtsid ja oma ideed esitasid. Nüüd järgnevad valdkondlikest ekspertidest koosneva hindamiskomisjoni arutelud. Selle protsessi käigus täpsustatakse vajadusel ideede esitajatega olulisi detaile ning valitakse välja rahvahääletusele suunatavad ideed. 

Esmakordselt kasutusel olnud CitizenOS keskkonna kaudu esitati arutamiseks järgmised ideed:

  • Wrangelsholm discgolf Prangli saarel
    9 korviga discgolfi rada, mis on kavandatud harmooniliselt sobituma saare looduskeskkonda. Rada suurendab Prangli saare atraktiivsust turistide seas ja elavdab saare majanduslikku aktiivsust, pakkudes samas ka kohalikule kogukonnale uusi võimalusi aktiivseks ajaveetmiseks, mida saarel seni vähe oli.
  • Tammneeme sadama slipp
    Viimsilastele oluline merel käimise ja rannakultuuri mitmekesistamise koht, mis võimaldab lastel tutvuda mereäärse eluga ja vanematel õpetada neile rannarahva traditsioone. Ühtlasi suurendatakse paatide turvalist veeskamist ja meresõidu ohutust.
  • Naissaare madalseiklusrada
    Põnev loodusliku disainiga seiklusrada, mis on mõeldud lastele ja noortele. Erineva raskusastmega ronimisatraktsioonid aitavad arendada laste koordinatsiooni, kehatunnetust ja tasakaalu, ühendades sel moel kasuliku lõbusaga. Madalseiklusrada aitab suurendada Naissaare atraktiivsust ning pakub meeldejäävat tegevust saare külastajatele.
  • Viimsi kogupere teatrifestival VILLE
    Festival on loodud lastele erinevate kultuurivormide nagu teater, muusika, filmikunst, tants ja tsirkus tutvustamiseks. Kunstilise loomingu kaudu toetatakse laste täisväärtuslikku arengut. Festival pakub kvaliteetaja veetmise võimalust peredele, edendab vaimset tervist ning tutvustab Viimsi huviringe ja -koole.
  • Viimsi idakaldale mitmekülgse puhke- ja virgestusala I etapi loomine
    Projekti eesmärk on luua Randvere külas ja Viimsi idakaldal puhke- ja virgestusala, mis vastaks kõikide vanusegruppide vajadustele.

E-kirja teel laekusid kaasavasse eelarvesse järgmised ideed:

  • Avalik tualett Haabneeme busside lõpp-peatuses
    Pakutakse lahendust puuduva avaliku tualeti probleemile Haabneemes, et parandada sealse piirkonna infrastruktuuri ja külastajate mugavust.
  • Eesti kõrgeim lipumast Haabneeme rannas
    Plaanis on püstitada Haabneeme randa nii maalt kui ka merelt hästi nähtav 50-60meetrine lipumast, mis muudaks ranna atraktiivsemaks ja lisaks Haabneemele kohalikku eripära.
  • Talisupluse ala Haabneeme rannas
    Ettepanek luua talisupluseks sobivad tingimused, seal hulgas laudtee ja saun, et toetada Viimsis üha enam populaarsust koguvat harrastust.
  • Sanglepiku liigniiskuse lahendamine Haabneemes
    Projekti eesmärk on säilitada ajalooline sanglepik, parandades vee äravoolu ja kraavide hooldust.
  • Tädu terviseraja pikendus Randvere koolini
    Terviseraja pikendamine, mis hõlmab uue valgustatud lõigu rajamist ja olemasoleva raja parendamist.
  • Viimsi Võlumaa üritus Laidoneri pargis
    Varasemalt kohalike ja kaugemaltki uudistama tulnute hulgas laialdast heakskiitu leidnud valgusetendus koos kogukondlike tegevustega II advendi tähistamiseks.
  • Viimsi JK staadionile katusealuse rajamine
    Idee luua staadionile katusega tribüün, et võimaldada selle kasutamist igasuguse ilmaga ning laiendada kasutusvõimalusi erinevateks kultuuri- ja spordiüritusteks.
  • Kriisivalmiduse tõstmine Kelvingis
    Projekti eesmärk on parandada kohalikku infrastruktuuri, tagades elektrigeneraatori abil veevarustuse ja kanalisatsiooni toimimise elektrikatkestuste ja kriisiolukordades. See tõstab oluliselt küla elanike turvalisust ja valmisolekut erakorralisteks situatsioonideks.
  • Kelvingi korvpalliväljaku uuendamine
    Idee eesmärk on uuendada korvpalliväljaku pinnasekate, et pakkuda noortele paremaid tingimusi sportimiseks ja võistluste korraldamiseks, mis aitab kaasa noorte aktiivsele eluviisile ning ohutusele.
  • Kelvingi Rulapargi projekteerimine ja ehitamine
    Vastus kohaliku rulatamisest huvitatud noorsoo vajadustele. Projekti eesmärk on asendada amortiseerunud rularamp uue ja ohutumaga, et tagada noortele turvaline vaba aja veetmise koht.
  • Kontsertide korraldamine Kelvingi laululaval
    Ettepanek keskendub kohaliku laululava aktiveerimisele, korraldades seal kontserte, mis annab kohalikele muusikahuvilistele ja lastele esinemisvõimaluse. See suurendab kogukonna koostööd ja kultuurielu mitmekesisust.
  • Graffititünnide projekt Viimsis
    Kavas on muuta vanad kütusemahutid kunstiprojektideks, et rikastada kohalikku kultuuri ja pakkuda visuaalset naudingut.
  • Viimsi Huvikeskuse saali ja lava helitehnika kaasajastamine
    Ettepaneku eesmärk on uuendada Viimsi Huvikeskuse helitehnika.
     

Kõigile viimsilastele avatud rahvahääletus algab juba mai teises pooles ning juba enne jaanipäeva selguvad enim toetust leidvad ideed. Käesoleval aastal on ideed eristatud piirkondlikult ning ka eelarve jaotub piirkondade vahel – küladele (sh saared) 60 000€ ja alevikele 50 000€. 

Ivar Hendla
arendusosakond

Pildil madalseikluspark Viimsi kooli juures.
  –