MUSTBE projekt aitab uuendusliku sademevee käitlemisega Läänemerd puhastada

18. okt 2023
foto

18.-19. oktoobrini toimub Riias projekti MUSTBE rahvusvaheline seminar, mida korraldab koostöös teiste projekti partneritega Riia Tehnikaülikool. Lisaks projekti partneritele ja huvigruppidele osalevad seminaril ka valdkonna tippspetsialistid Eestist, Soomest, Rootsist ja Hollandist. 

Seminaril tutvustatakse sademevee puhastamise ja taaskasutamise tehnoloogiate viimast sõna ning tuleviku trende. Seminari peamine eesmärk on viia ühiselt läbi huvigruppide ja valdkondlike ekspertidega koosloome töötoad, kus otsitakse lahendusi projektipartnerite loodavate sademevee puhastamise näidisalade tehnilistele väljakutsetele.

Seminar viiakse läbi projekti Interreg Central Baltic MUSTBE (Multidimensional storm water treatment in urban areas for cleaner Baltic Sea) raames. Projekti eesmärk on töötada välja ja katsetada uusi multifunktsionaalseid sademevee lahendusi. Üks aspekt, millele projekt keskendub, on Läänemerre juhitava sademevee kvaliteedi parandamine. Läänemere kehva ökoloogilise seisundi üks põhjuseid on osaliselt reostunud sademevesi, mis sisaldab toiteaineid, raskemetalle ja heljumit, mis satuvad sademevette kui see uhutakse sõiduteedelt sademeveevõrku. Eeltoodust tulenevalt on projekti üks eesmärk vähendada näidisalade loomisega reostusainete sisaldust vees 40-60%. Selle eesmärgi püstitamiseks viisid projekti partnerid kevadel läbi näidisalade vee kvaliteedi baastaseme määramise. 

Purskkaevude väljaku tegevusala
Teine eesmärk, millele projekt keskendub, on linnalises ruumis tekkiva sademevee taaskasutamine avaliku ruumi rikastamisel looduslähedaste lahenduste läbi. Sademevee puhul on tegemist kasutamata ressursiga, mida on võimalik rakendada, et vähendada joogivee kasutamist tehnoloogilistel vms eesmärkidel. Kõik projektis rajatavad näidisalad varustatakse ka sensoorikaga, mis kontrollivad näidisalade sademevee kvaliteeti reaalajas. Kokku rajatakse projekti raames Eestis, Soomes, Rootsis ja Lätis seitse näidisala. Viimsi vallas luuakse MUSTBE projektiga purskkaevude väljaku tegevusala.

Viimsi valla abivallavanem Alari Miku sõnul on MUSTBE projekt hea näide sellest, kuidas kombineeritakse omavahel säästlikud sademevee lahendused mitmekesise avaliku ruumi loomise ja keskkonnaseisundi parendamise eesmärkidega. "Rajatava lahendusega ei looda mitte lihtsalt säästlik sademeveesüsteem vaid sademevesi kogutakse ka kokku ning see võetakse ringkasutusse ja luuakse purskkaevude ja veemängudega seotud tegevusala, samuti puhastatakse sademe- ja pinnavett,“ tõi Mik välja. Kõnealuse projektiga näitab Viimsi vald eeskuju ka kogukonnale, kuidas on võimalik sademevett kokku koguda ja ringkasutusse võtta.

Viimsi vallas ehitatakse projekti raames välja Randvere tee 21 kinnistule purskkaevude väljaku ala, kus purskkaeve käideldakse ainult sademe- ja pinnavee baasil. Täiendavalt rekonstrueeritakse kinnistu servas olev olemasolev kraav selliselt, et seal puhastatakse bioloogiliste ja looduslike protsesside abil sademevesi ning kraavi lõppu rajatakse tark sademeveelüüs mis reguleerub allavoolu juhitava sademevee kogust.

Projekt algas käesoleva aasta kevadel ning kestab kuni aprill 2026. Selle kogueelarve on 3,98 miljonit eurot, millest 80% rahastab Kesk-Läänemere Interreg programm. Projekti Eesti partnerite omafinantseeringut katab osaliselt Keskkonna Investeeringute Keskus. Projekti kohta on võimalik leida lisainfot koduleheküljelt centralbaltic.eu/project/mustbe/. Viimsi vallavalitsuse poolne kontakt on Siim Reinla.

Rait Parve
transpordi vanemspetsialist

Foto: Rait Parve