Prangli saar sai päästeauto

18. dets 2024
Prangli paakauto

Prangli vabatahtlikul merepäästel on nüüd võimalik haagisel veetavate mahutite ja kahe auto peale kokku kasutada 14,5 m³ vett, mis on piisav väiksemate hoonete põlengute koheseks ohjamiseks.

Viimsi vald toetas Prangli kogukonna ettepanekut  ja ostis MTÜ-lt Kostivere tuletõrje selts kustutustöödeks paakauto. Autot hakkab kasutama MTÜ Prangli vabatahtlik merepääste, kes tegeleb Prangli saarel lisaks päästetöödele ka merepäästega.

Soetatud paakauto võtab vajadusel peale kuni 10 tonni vett. Ühingul on nüüd võimalik haagisel veetavate mahutite ja kahe auto peale kokku esmaseks tulekustutuseks  kasutada 14,5 m³ vett, mis on piisav väiksemate hoonete põlengute koheseks ohjamiseks. Ideaaltingimustes on võimalik sama koguse veega katta näiteks 145 m² ala 10 cm veekihiga.

Teist autot oli ühingule vaja ka selleks, et hoone tulekahju kustutamine veepaagi täitmise ajal ei katkeks. Kui üks auto on veepaaki täitmas, siis teine auto jätkab samaaegselt tööd.

Viimasel paaril aastal on vald koos politsei- ja piirivalveameti ning päästeametiga jõuliselt panustanud MTÜ Prangli Vabatahtlik Merepäästeühing (mere)päästevõimekuse arengusse. Vald on ühingule üle andnud Estali tee 2 asuva garaaži päästehooneks, avamere RIB kaatri Boomeranger C-1100, maastikuvõimekusega päästeauto Iveco Magirus 75-16 AW ja ustutustööde paakauto Volvo FL7.

6,62 km² Prangli on suuruselt 13 saar Eestis. Suvekuudel kasvab saarel elavate isikute arv üle 200. Kelnase asub Leppneemest ligi 17 km kaugusel ning reisiparvlaeval Wrangö kulub Pranglile jõudmiseks keskmiselt 55 minutit. Prangli saare ümbruses toimub aktiivne reisi- ja kaubalaevaliiklus. Kelnase- Leppneeme avalikul liinil veetakse aastas ligi 30 000 reisijat. Kelnase sadamat väisas 2023. aastal 519 alust, millest 286 seilasid Eesti, 223 Soome, 5 Rootsi, 2 Saksamaa ning 1 Hollandi, Norra ja Leedu lipu all.

Raul Ilisson
merenduse vanemspetsialist

Foto: Raul Ilisson