Rahvusvaheline projekt SustainaCycle edendab Viimsi ringmajandust

Viimsi vald sai Euroopa Liidu Interreg Central Baltic programmist 570 000 euro suuruse toetuse rahvusvahelise ringmajandusprojekti „SustainaCycle“ elluviimiseks, mille käigus rajatakse valda innovaatilised ringmajanduspunktid ning edendatakse taaskasutust.
Viimsi vald esitas 2024. aastal taotluse „SustainaCycle: Highlighting the importance of sustainability in the recycling and management of Resources“ (eesti keeles Kestlik Ringmajandus: Jätkusuutlikkuse olulisuse esiletõstmine ressursside ringluses ja majandamises) Interreg Central Baltic rahastusmeetmesse. Projekt läbis I ning II vooru hindamise ja sai veebruaris positiivse rahastusotsuse.
Projekti lühinimi on SustainaCycle ja nagu nimigi viitab, siis keskendutakse selle raames jätkusuutlikule ringmajandusele. Täpsemalt on võetud eesmärgiks edendada ringmajandust ja materjalide taaskasutust Läänemere piirkonnas (sh Viimsis). Projekt keskendub plasti-, tekstiili- ja elektroonikajäätmete kogumise ning taaskasutuse parandamisele, tehes seda tekkekoha- ja kodulähedaselt. Projekti strateegiline eesmärk on luua toimiv süsteem, kus kogutud jäätmed jõuavad toorainena neid taaskasutavatesse ettevõtetesse, suurendades sellega materjalide ringlussevõtu määra.
Lisaks Viimsi vallale osaleb projektis Eestist MTÜ Eesti Ringmajandusettevõtete Liit. Välispartneritena aitavad projekti tegevusi ellu viia jäätmekäitlusettevõtte ZAAO ning Valmiera linna arendusamet Lätist, Kestlikkuse Innovatsioonikoda Rootsist ja LAB Tehnikakõrgkool Soomest.
Projekt on jagatud erinevateks tööpakettideks, kus igal partneril on oma roll. Rootsi Jätkusuutlikkuse Innovatsioonikoda aitab luua innovaatilisi lahendusi, Läti partnerid vastutavad teadlikkuse tõstmise ja mobiilsete kogumispunktide arendamise eest, Soome rakenduskõrgkool LAB pakub tehnilist ekspertiisi ning Eesti Ringmajandusettevõtete Liit toetab jäätmekäitlusahelate arendamist.
Viimsi vald on projekti juhtpartneriks ning projekt kestab 3 aastat. Projekti kogueelarve on ligi 2,66 miljonit eurot. Viimsi valla eelarve projektis on 712 962,48 eurot, sh valla 20% omafinantseering 142 592,50 eurot. Euroopa Liidult saame seega toetuseks 570 369,98 eurot.
Viimsi vallas rajatakse projekti raames vähemalt kaks innovaatilist ringmajanduspunkti (vajadusel teisaldatavad), mis varustatakse kaasaegsete nutiseadmetega. Need võimaldavad jäätmete kogumist paremini jälgida ja hallata ning teha seda kodu(tekkekoha) lähedal. Lisaks korraldatakse kohalikule kogukonnale mitmeid teadlikkuse tõstmise tegevusi, et tutvustada ringmajanduse põhimõtteid ja jäätmete sorteerimise olulisust. Peale Viimsi rakendatakse läbi projekti veel uudseid jäätmetekogumise punkte Lätis Vidzeme regioonis ning Soomes LAB Tehnikakõrgkooli linnakus.
Kolme aasta jooksul on plaanis koguda partnerite peale vähemalt 40 000 kg jäätmeid aastas ning saavutada 60% materjalide taaskasutuse määr. See on ambitsioonikas eesmärk, mis aitab oluliselt vähendada keskkonnakoormust ja suurendada ressursside efektiivset kasutamist. Valla keskkonnaosakonna juhataja Taavi Rebase sõnul pärsib jäätmete sorteerimist tihtipeale see, et pole teada, kuhu need jäätmed pärast jõuavad ja mis neist saab. „Projekt viib omavahel kokku elanike poolt liigiti kogutud puhtad jäätmed ja ringmajandusettevõtted, kelle jaoks see on väärtuslik ressurss,“ tõi Rebane välja.
Viimsi vallavanem Illar Lemetti hinnangul on ringmajanduse põhimõtete juurutamine Viimsi valla jaoks üks olulisi keskkonnaalaseid tegevusi. „SustainaCycle projekt võimaldab meil luua innovaatilisi lahendusi jäätmete liigiti kogumiseks ja taaskasutuseks, muutes keskkonnasäästliku käitumise meie elanike jaoks lihtsamaks ja mugavamaks,“ lisas vallavanem.
Viimsi vald tagab rajatavate kogumispunktide pikaajalise toimimise ja hoolduse ka pärast projekti lõppu. Projekt kulmineerub Viimsis toimuva lõpuüritusega, kus jagatakse saadud kogemusi ja tutvustatakse saavutatud tulemusi laiemalt.
Vallavanem Lemetti sõnul on märkimisväärne, et just Viimsi vald on valitud juhtpartneriks projektis, mis aitab luua keskkonnasäästlikumat tulevikku mitte ainult meie vallas, vaid kogu Läänemere regioonis. „Tänan meie projektimeeskonda, kes on näidanud suurt pühendumust selle rahvusvahelise algatuse ettevalmistamisel ja kindlasti soovin kõigile elluviijatele jõudu!“ ütles vallavanem kokkuvõtvalt.
Projekti SustainaCycle tegevused saavad alguse juba selle aasta kevadel ning kestavad kuni 2028. aasta kevadeni. Vallaelanikel on võimalik jälgida projekti arengut ning osaleda tulevastel üritustel, et anda oma panus keskkonnasäästlikuma tuleviku loomisesse.
Projekti info
- Meede: Interreg CentralBaltic
- Projekt: SustainaCycle
- Kogumaksumus: 2 660 819,50 eurot
- Viimsi osa: 712 962,48 eurot
- Viimsi toetus 80%: 570 369,98 eurot
- Viimsi omaosalus 20%: 142 592,50 eurot
- Tegevuste kestvus: 36 kuud
- Eesmärk: ringmajanduse kasv ja innovaatilised kogumislahendused
Alar Mik
abivallavanem
Illustratsioon: tehisintellekt