REGISTREERU ELANIKUKS! Paljusid valla toetusi saab ametlik viimsilane
Kui oled toetuse taotlemisel nõutu, tasub vallavalitsuse ametnikelt abi küsida. Nemad saavad toetuse tingimusi selgitada ja vajadusel ka taotlemisel abiks olla.
Seoses Viimsi valla eelarvest makstavate erinevate toetustega tasub üle vaadata ja vajadusel korrastada oma elukoha andmeid rahvastikuregistris. Nimelt on vallavolikogu õigusaktides kirjas, et toetusi on õigus taotleda nendel, kes on rahvastikuregistri andmetel Viimsi valla elanikud.
Toetuste taotlemisel tuleb tähelepanu pöörata iga toetuse liigi kohta käivatele tingimustele, sest need võivad varieeruda perioodi osas, kui kaua toetuse soovija rahvastikuregistri järgi Viimsi valla elanik on olnud.
Kuna suur osa Viimsi valla eelarvest makstavatest toetustest ei ole seotud inimese abivajaduse hindamisega, siis ongi peamine kriteerium toetuse puhul n-ö sissekirjutus Viimsi valda. Sissekirjutus on kõnekeelne väljend, õigusaktides on selle kohta öeldud „isik, kes on rahvastikuregistri andmetel Viimsi valla elanik“.
Kuigi käesolevas ülevaates on fookuses toetused, siis sama nõue kehtib ka sotsiaalteenuste puhul – teenustele on õigus ametlikul Viimsi valla elanikul.
Kes on vähekindlustatud inimene?
Viimsi valla eelarvest makstavad sotsiaaltoetused jagunevad üldjoontes kaheks sõltuvalt sellest, kas toetuse määramisel võetakse arvesse perekonna sissetulekut või mitte.
Perekonna sissetulekust sõltuvad toetused on: lapse lasteaias, lastehoius ja koolis toidu eest tasumise toetus; lapse lasteaia ja lastehoiu kohatasu toetus; ravimitoetus; toimetuleku tagamise toetus ja vältimatu sotsiaalabi.
Sissetulekust sõltuvat toetust on võimalik taotleda põhjendatud kulutuste osaliseks hüvitamiseks vähekindlustatud inimesel või perekonnal. Sellest tulenevalt hinnatakse inimese või perekonna abivajadust ja taotlemisel tuleb esitada nii tema kui ka perekonnaliikmete sissetulekuid tõendavad dokumendid ning andmed nende omandis olevate kinnistute, sõidukite, väärtpaberite ja muu vallasvara kohta.
Vähekindlustatud on inimene või perekond juhul, kui tema sissetulek esimese pereliikme kohta jääb alla kahe ja poole kordse riikliku toimetulekupiiri. Pere teise ja iga järgneva liikme sissetuleku piiriks on 75% pere esimese liikme sissetuleku piirist. Ehk siis rahas arvestatult on vähekindlustatuse piiriks esimese pereliikme puhul 500 eurot ja järgnevate pereliikmete puhul 375 eurot. Näiteks neljaliikmelise pere puhul on toimetulekupiir 1625 eurot (500+375+375+375).
Kui keegi soovib toetust juba tehtud kulutuste eest, siis tuleb esitada hüvitamisele kuuluvate kulude tegemist tõendavad dokumendid, näiteks ravimitoetuse puhul tuleb esitada retseptiravimite tšekid. Toetust on õigus taotleda kolme kuu jooksul pärast kulutuste tegemist, milleks toetust taotleti, või pärast sündmust, mille korral toetust makstakse. Matusetoetust maksab Viimsi vald elaniku surma korral isikule, kes kannab matuse korraldamisega seotud kulud.
Vahel on oluline ka vallas elatud aeg
Perekonna sissetulekust mittesõltuvad toetused on sünnitoetus, esimesse klassi mineva lapse toetus, tähtpäevatoetus, matusetoetus, Tšernobõli AEJ avarii likvideerimisel osalenu toetus, suurpere toetus (perekond, kus on vähemalt neli kuni 18-aastast last), puudega isiku transporditoetus ja hooldajatoetus.
Nende toetuste puhul tulebki päevakorrale periood, mil toetuse soovija on olnud rahvastikuregistri andmetel Viimsi valla elanik. Siinkohal põgus ülevaade tingimustest mõnede enamtaotletud toetuste puhul, aga kindlasti soovitame lähemalt uurida toetuste maksmist reguleerivast määrusest „Viimsi valla sotsiaaltoetuste määramise ja maksmise tingimused ja kord“ või siis võtta ühendust vallavalitsuse sotsiaalvaldkonna ametnikega. Nemad saavad tingimusi selgitada ja vajadusel taotlemisel ka juhendada.
Sünnitoetust makstakse, kui mõlemad vanemad või üksikvanem on lapse sünnile eelnevalt vähemalt üks aasta olnud katkematult rahvastikuregistri andmetel Viimsi valla elanikud. Rahvastikuregistri andmetel peab Viimsi valla elanik sünnist alates olema ka laps ja elama toetuse taotlejaga samal aadressil. Sünnitoetuse saamiseks tuleb esitada taotlus kolme kuu jooksul pärast lapse sündi.
1. klassi mineva lapse toetust makstakse tingimusel, et laps ja tema mõlemad vanemad või üksikvanem on taotlemisele eelneva kalendriaasta 31. detsembrist olnud katkematult rahvastikuregistri andmetel Viimsi valla elanikud. 1. klassi mineva lapse toetuse taotlus tuleb esitada Viimsi haridusteenuste haldamise infosüsteemis ARNO lapse 1. klassi minemise aastal ajavahemikul 1. septembrist kuni 30. septembrini.
Kontrolli, kas registreering kehtib
Suurpere toetust makstakse üks kord aastas tingimusel, et lapsed ja mõlemad vanemad, lapsi kasvatavad isikud või üksikvanem on rahvastikuregistri andmetel katkematult Viimsi valla elanikud eelmise kalendriaasta 31. detsembrist. Suurpere on perekond, kus on vähemalt neli kuni 18-aastast (k.a) last.
Toetuste loetelu lõpetavad nn erijuhud, kus vallavalitsusel on õigus eelarveliste vahendite olemasolul määrata toetusi kindlale sihtgrupile ning toetus makstakse välja sotsiaal- ja tervishoiuosakonna poolt koostatud nimekirja alusel. Selliseks toetuseks on aastaid olnud ühekordne toetus eakatele, mis makstakse välja sügistalvisel perioodil. Selle toetuse puhul on olnud tingimuseks, et toetust makstakse vanadus- ja rahvapensioni saajatele, kes on end ametlikult Viimsi valla elanikuks registreerinud enne taotlemisele eelneva aasta 31. detsembrit.
Toetuste tingimusi lugedes võib tekkida paras segadus, aga siin ongi lihtne lahendus korrastada elukoha andmed rahvastikuregistris ning meeles pidada, et registreering peab olema kehtiv kogu nõutava perioodi ehk toetuse menetlemise lõpuni.
Palume pöörata tähelepanu ka taotluse esitamise ajale, sest pärast taotlemise perioodi taotlusi vastu ei võeta.
Lemmi Park
sotsiaaltöö peaspetsialist
Foto: Viimsi Teataja arhiiv
Eelmise aasta lõpp tõi suuremal hulgal elanikuks registreerujaid
Eelmise aasta lõpu elanikuks registreerimise kampaania tõi mullu detsembris tavapärase 100–150 kanti jääva värskelt registreerunu asemel valda ametlikult elama 268 inimest. „On igati tervitatav, et inimesed, kes elavad Viimsi vallas ja tarbivad siinseid teenuseid, võtavad ka elanikuks olemisega kaasas käiva vastutuse,“ tunnustas vallavanem Illar Lemetti tublisid registreerujaid. „Loodan et selline trend jätkub ka tänavu aasta lõpus ning järgmisel aastal.“
Viimsi elanikuks registreerimise info on koos veebilehel www.viimsivald.ee/sissekirjutus.
Milliseid toetusi elanikud saavad?
Perekonna sissetulekust sõltuvad toetused
- lapse lasteaias, lastehoius ja koolis toidu eest tasumise toetus
- lapse lasteaia ja lastehoiu kohatasu toetus
- ravimitoetus
- toimetuleku tagamise toetus
- vältimatu sotsiaalabi
Perekonna sissetulekust mittesõltuvad toetused
- sünnitoetus
- 1. klassi mineva lapse toetus
- tähtpäevatoetus
- matusetoetus
- Tšernobõli AEJ avarii likvideerimisel osalenu toetus
- suurpere toetus (perekond, kus on vähemalt neli kuni 18-aastast last)
- puudega isiku transporditoetus
- hooldajatoetus
- Toetusi saab taotleda veebilehel www.viimsivald.ee/iseteenindus.
Viimsi elaniku eelised hariduses
Nii lasteaia kohatasu kui ka huvikooli õppetasu suurus sõltuvad pere rahvastikuregistri andmetest – kas Viimsi valla elanikuks on registreeritud laps ja tema mõlemad vanemad (sh üksikvanem) või ainult üks lapse vanematest.
Viimasel juhul on nii lasteaia kohatasu kui ka huvikooli õppetasu poole kõrgem. Mõlema soodustuse saamiseks peab lapse ja mõlema vanema või üksikvanema elukoht olema maksmise kohustuse aasta 1. jaanuari seisuga Eesti rahvastikuregistri andmetel Viimsi vald.
Lasteaiatasu – alates 1. jaanuarist 2025 on Viimsi valla elanikuks registreeritud mõlema vanema või valla elanikust üksikvanema lapse lasteaiatasu 82 eurot. Kui valla elanikuks on registreerunud vaid laps ja üks vanem, on tasu poole suurem ehk 164 eurot kuus. Suurpere lapse ning teise ja kolmanda lapse vanemate poolt kaetava osa määr on 41 eurot.
Sporditegevuse toetus ja huvikoolide õppetasud – Viimsi vald eraldab spordiklubidele 7–19-aastaste sporditegevuse toetust nende noorte eest, kelle mõlemad vanemad või üksikvanem on 1. jaanuari seisuga Viimsi valla elanikud. Üksikvanema taotlusi ootame hiljemalt 1. detsembriks e-posti aadressil kaija.magi@viimsi.ee. Viimsi vallavalitsuse hallatavates huvikoolides on õppetasud samuti seotud 1. jaanuari sissekirjutusega, kuid õppetasu suurus on seotud õppekava mahuga, näiteks eelkooli tasu on 30 eurot kuus, kui mõlemad vanemad või üksikvanem on Viimsi valla elanik, ja 60 eurot, kui vaid üks vanem on Viimsi valla elanik.
Rahvastikuregistri andmetest sõltub ka lapse elukohajärgse koolikoha määramine. Siin ei ole küll nõutud lapse ega tema vanema registreeritud elukoha nõue 1. jaanuari seisuga, vaid taotluse esitamise hetkel. Küll aga on nõutud lapse ja mõlema vanema rahvastikuregistrijärgne elukoht Viimsi vallas 1. klassi lapse koolitoetuse määramise puhul. Sama nõue kehtib ka preemia määramisel gümnaasiumi medaliga lõpetamise ning põhikooli ja munitsipaalhuvikooli kiitusega lõpetamise korral.