Robotmuruniidukid võivad siilidele ohtlikud olla

5. juuni 2024
foto

Siilidele meeldib inimeste aedades elada, sest põõsad pakuvad varjekohti, aedades on putukaid, nälkjaid, vihmausse ja muud, millest toituda ning sageli leidub ka väikeseid veekogusid, kus saab vett juua. 

Siilid on öise eluviisiga loomad ja pigem inimese suhtes pelglikud. Kuigi usun, et meist igaüks on elus siili näinud, ei pruugi loomakestel minna nii hästi kui me arvame või loota tahame. Siilide arvukuse vähenemist on märgatud paljudes riikides, näiteks Hollandis, Rootsis, Suurbritannias, Belgias, Saksamaal ja Šveitsis. Kui muidu räägitakse ohtudena tavaliselt elupaikade kadumisest ja fragmenteerumisest (mh aedade ehitamine ümber elamukruntide ja üldine rohealade vähenemine), auto alla jäämist, putukamürkide ja keskkonnamürkide kasutamisest, siis seekord juhime tähelepanu robotniidukite kasutamisele koduaedades. 

Ühes 2023. aastal Saksamaal läbi viidud uuringus koguti andmeid lõikehaavadega siilide kohta, et  paremini mõista kus, millal ja kui sageli sellised vigastused tekivad. 16 kuu jooksul saadi infot 370 vigastatud siili koha, kellest 115 tuli raviasutuses surmata, sest vigastused olid liiga rängad, 60 surid ravimise käigus ja 120 vabastati taas loodusesse, aga sellele eelnes sageli pikk ja kallis ravi (näiteks luumurdude ravi). Osade isendite saatuse kohta info puudus.

Uuringus toodi välja, et kuigi vigastusi võisid põhjustada ka vikat ja trimmer, peeti suurema osa põhjustajaks siiski robotniidukeid ja nende kasutamine kodumajapidamistes on kasvutrendis. Robotniidukeid kasutatakse, sest nad on vaiksed ja siis ei pea ise tavalise niidukiga aias ringi jalutama, aga see tähendab tegelikult ka seda, et ega me täpselt ei tea, mis meie äraolekul aias toimub. Kuigi siilid jooksevad kiiresti (kuni 50 meetrit minutis), siis tuleb välja tuua, et siilidel on komme ennast ohu korral kerra tõmmata (mõned võivad ka olla masina suhtes uudishimulikud ja ennast mitte kerra tõmmata). See aga tähendab, et siil ei pruugi teda „ründava“ niiduki eest ära põgeneda ja seetõttu võib loom viga saada. Vigastatud loom ei jää alati aeda lebama vaid on sageli võimeline alalt ära liikuma. Mis saab aga edasi? Kui haavad lähevad põletikuliseks, siis looduses palju lootust enam ei ole. Teine aspekt on see, et isegi kui haav paraneb, siis võib see mõjutada looma elukvaliteeti, mis võib omakorda ta huku põhjustada, sest ta kas ei kuule enam nii hästi, ei saa ennast liigutada nii paindlikult või kiiresti kui varem, ei näe enam või on mingi muu probleem. Uuringus toodi välja, et vahel olid loomakestel puudu nina, silmad, kõrvad, lõug, varbad või jalg.  

Teises uuringus, mis viidi ellu 2021. aastal Oxfordi ülikooli ja Aalborgi ülikooli teadlaste koostööna, testiti 18 erinevat robotniidukit, et saada teada nende niidukite mõju siilidele ja anda tootjatele soovitusi keskkonnasõbralikemate masinate tootmiseks. Töös kasutati surnud siile, mis paigutati murule niiduki suhtes erinevate nurkade all. Uuringus selgus näiteks, et mitte ükski niiduk ei suutnud tuvastada siili ilma seda puudutamata (kokkupõrkamata). Paljud said endale ka lõikehaavad. Siiski esines niidukeid, mis tera nö sisse tõmbas, kui murust tugevama objektiga kokku põrkas või maapinnalt ühe otsa üles tõstis. Positiivne mõju oli ka näiteks esisillaveol. Negatiivne teadmine saadi aga selles, et ükski niiduk ei suuda arvestada siilipoegadega (alla 200 g kaaluvad isendid) ja neist sõitsid niidukid üle. Uuringus toodi välja ka see, et ei ole teada, kuidas käitub emasiil olukorras, kus niiduk tema pojast üle sõidab.  

Seega andes soovitusi eelneva jutu põhjal, siis kasutage võimalusel keskkonnasõbralikke niidumasinaid ja kindel soovitus kõigile: palun ära niida robotmuruniidukiga pimedal ajal ja öösel. Sellega kaitsed ka paljusid teisi loomi peale siilide, kellel meeldib öist ja pimedat aega kasutada. Näiteks ka kärnkonnadel aga ka teistele kahepaikstele meeldib õhtul madalmurustel aladel ringi jalutada või hüpata, aga kuna kahepaiksed on siilidest veel väiksemad, siis neist sõidab niiduk lihtsalt üle ja neist ei pruugi midagi alles jääda. Veelgi parem on see, kui ka päeval enne niiduki tööle panemist vaatad üle, et muru peal pole näha näiteks siile, linnupoegi või konnasid. 

Seega lõpetuseks veelkord - palun ära niida robotmuruniidukiga pimedal ajal ja öösel.

Maris Markus
keskkonna vanemspetsialist

Foto: Maris Markus