Sotsiaal- ja tervishoiuosakonna aasta kokkuvõte 2024
Viimsi arendab kohalikule kogukonnale sobivat koduteenust, mis aitab eakatel iseseisvalt kodus toime tulla. Projekti raames palkame Viimsi hoolekandekeskusesse juurde kuus kodutöötajat.
Sotsiaal- ja tervishoiuosakond koostöös Viimsi hoolekandekeskusega esitas 30. mail projektitaotluse Euroopa Sotsiaalfondi meetmesse „Sotsiaalteenuste kättesaadavuse ja kvaliteedi parandamine kohalikul tasandil“ nimega „Sotsiaalteenuste arendamine Viimsi vallas“, millele saabus juulis positiivne rahastusotsus.
Kuna 2025. aastast tulevad koduteenuse osutamiseks uued riiklikud nõuded, siis projekti eesmärk on Viimsis arendada kohalikule kogukonnale sobivat koduteenust, mis aitab eakatel iseseisvalt kodus toime tulla. Koduteenusele lisatakse isikuhooldustoimingud ja katsetatakse teenuse toimimist ka õhtustel aegadel ja nädalavahetustel. Katsetatakse infotehnoloogilisi ja innovatiivseid lahendusi andurite näol ning suunatakse tähelepanu nii uute pensioniealiste teavitamisele ja kaasamisele huvitegevusse kui ka 80+ vanemaealiste aktiivsena hoidmisele.
Projekti käigus disainisime koduteenust, mis pakuks abivajajale maksimaalselt tuge. Projekti raames palkame Viimsi hoolekandekeskusesse juurde kuus kodutöötajat, kelle ülesanne on lisaks koduabile pakkuda ka isikuhoolduse toiminguid. Eesmärk on, et teenuse saaja saaks võimalikult kaua oma kodus elada. Plaanime testida ka nutikaid andureid, mis hoolitsevad eakate järelevalve ja ohutuse ees kodus ning tänu millele saavad nad vajadusel kiiret abi. Projekt viiakse ellu alates juulist 2024 ning kestab 30. juulini 2026. aastal. Kogu projekti eelarve on 436 332 eurot, millest toetussumma projektiperioodiks on 349 058 eurot. Euroopa Sotsiaalfond ja riiklik kaasrahastus moodustab sellest 80% ning valla osa 20% ehk 87 264 eurot.
Erivajadusega inimeste teenuskeskus
2024. aastal valmis endise muusikakooli hoonesse planeeritava erivajadusega inimeste teenusekeskuse ehitusprojekt. 2023. ja 2024. aasta olid täis projekteerimiskoosolekuid, kus hoone toimimine ja ehituslikud detailid said paika pandud, et hoone oleks ligipääsetav ja toetaks funktsionaalselt teenuste osutamist. Hoonesse on planeeritud päevakeskus, igapäevaelu toetamise ja toetatud töötamise teenus, päeva- ja nädalahoid jm. Samuti on ruumi erinevate teraapiate läbiviimiseks. Täna on hoone sopiline ja põrandad on eri tasapinnalised, mis ei sobi erivajadusega inimestele teenuste osutamiseks. Projekteerimise tulemusel jääb hoone aluspind samaks, kuid seinad ja põrandad ehitatakse samadele tasanditele. Hoone põhiprojekti alusel otsime hetkel hoonele riigihanke korras ehitajat.
Hoone ehitamiseks ja energiatõhusaks muutmiseks esitas sotsiaal- ja tervishoiuosakond projektitaotluse moderniseerimisfondi vahenditest kavandatud meetme alameetme „Kohaliku omavalitsuse hoonete energiatõhususe parandamine” taotlusvooru, mille rakendamisega panustame riikliku energiasäästukohustuse täitmisesse. Taotlusvooru eesmärk on avalike hoonete uuendamise kaudu parandada energiatõhusust. Saime positiivse rahastusotsuse ning kaasasime hoone energiatõhusaks muutmiseks klassile A 242 000 eurot. Täna vastab hoone energiaklassile H.
Rahvatervis ja vaimse tervise teenuste toetamine
Viimsi vallavalitsuse esitatud taotlus meetmesse “Vaimse tervise teenusetoetus kohalikule omavalitsusele 2024. aastal” sai sotsiaalministeeriumist rahastuse. Viimsi vald koostöös sotsiaalministeeriumiga pakub tasuta vaimse tervise teenuseid. Projekti kogumaksumus oli 79 950 eurot, millest Viimsi valla omaosalus on 23 985 eurot.
2024. aastal toetasime viie erineva teenuse pakkumist: psühholoogilist nõustamist nii noortele kui ka täiskasvanutele, perenõustamist, individuaalset loovteraapiat ning loovteraapial põhinevat grupiteraapiat. Huvi teenuste vastu on olnud väga suur ning aasta jooksul on abi saanud enam kui 250 Viimsi elanikku. Plaanime vaimse tervise teenuste toetamisega jätkata ka alanud aastal.
Lisaks viisime koostöös MTÜ-ga Peaasjad läbi vaimse tervise teemalisi kogukonnakoolitusi Viimsi raamatukogus, et tõsta teadlikkust ja pakkuda kogukonnale tuge vaimse heaolu edendamisel.
Vanemluskoolitused – praktilised teadmised ja tugi peredele
Korraldasime vanemluskoolitusi, viies läbi kaks "Imeliste aastate" vanemlusprogrammi koolitust ja kaks Gordoni perekooli koolitusgruppi.
„Imelised aastad” on 4-kuuline programm 2–8-aastaste laste vanematele, kes vajavad tuge ja soovivad paremini toime tulla lapse kasvatamise väljakutsetega. Programm on mõeldud vanematele, kes soovivad vastuseid kasvatamisega seotud küsimustele, otsivad tõhusaid lahendusi ning kelle lastel on esmased käitumisprobleemid, nagu agressiivsus, hüperaktiivsus, hajutatud tähelepanu, valetamine või sõnakuulmatus.
Koolitusel osales 28 Viimsi valla elanikku. Kohapeal oli organiseeritud lastehoid ning pakuti kerget einet, mis võimaldas koolitusel üheaegselt osaleda mõlemal lapsevanemal.
Gordoni perekool sobib igas vanuses laste vanematele ja lastega töötavatele spetsialistidele. Koolitusel õpitakse praktiliste harjutuste, arutelude ja rühmatööde kaudu oskusi nagu aktiivne kuulamine, kehtestamine ja konfliktide lahendamine. Koolitus aitab tugevdada kontakti lapse ja pereliikmetega ning lahendada suhtlusolukordi suhteid kahjustamata ja võimu kasutamata. Rõhutatakse karistamise negatiivseid tagajärgi ja pakutakse toimivaid alternatiive. Koolitusel osales 32 valla elanikku.
Huvi ja nõudlus vanemlusprogrammide järele on Viimsis suur. Meie jaoks on vanemlike oskuste parendamine väga oluline ning on positiivne, et lapsevanemad on motiveeritud koolitustel osalema. Jätkame ka järgmisel aastal "Imeliste aastate" vanemlusprogrammi ja Gordoni perekooli koolituste korraldamist.
Mammograafiabuss peatus Viimsis
Novembri lõpus avanes Viimsi naistel võimalus osaleda rinnavähi sõeluuringus oma koduvallas. Mammograafiabuss peatus Viimsi vallavalitsuse ees 25.–29.11.2024. Viie päeva jooksul osales rinnavähi sõeluuringutel 150 naist. Järgmisel aastal tuleb mammograafiabuss taas Viimsisse.
2024. aastal olid kutsutud rinnavähi sõeluuringule ravikindlustatud ja ravikindlustamata naised sünniaastaga 1950, 1954, 1956, 1958, 1960, 1962, 1964, 1966, 1968, 1970, 1972, 1974.
Sõeluuring on mõeldud eelkõige tervete, ilma kaebuste ja sümptomiteta naiste uurimiseks. Eestis kutsutakse rinnavähi sõeluuringule naisi vanuses 50–68 aastat kaheaastase intervalliga. Regulaarne terviseuuring võimaldab anda naisele kinnituse heast tervisest ning on väga vajalik võimalike haiguste varaseks tuvastamiseks – rinnavähki on võimalik avastada enne, kui haigus on tekitanud kaebusi ja organismis levima hakanud.
Varakult avastatud rinnavähk on paremini ravitav, võimaldab kasutada rinda säästvaid operatsioonimeetodeid ning on tervenemise eelduseks. Rinnanäärme radioloogiline uuring ehk mammograafia on väikese kiirgusdoosiga uuring, mis ei kujuta naise tervisele ohtu.
Noorte heaolu spetsialist
Aasta on edukalt andnud hoo sisse projektile „Kesk-Harju noorte tööhõive suurendamine ja hoidmine“, mille eesmärk on pakkuda tuge ja avada võimalusi Viimsi valla 13–29-aastastele NEET-noortele, kes hetkel ei õpi ega tööta. Projekti raames on noorte heaolu spetsialist teinud individuaalset nõustamis- ja teavitustööd enam kui 120 noorega, aidates neil leida teed edasi haridusse, tööturule või isiklikult areneda.
Üks projekti suurim edusamm on toimiva ja tugeva koostöövõrgustiku loomine. See hõlmab koostööd töötukassa, politsei, sotsiaal- ja tervishoiuosakonna, haridusosakonna, noortekeskuse ning Harjumaa omavalitsuste liidu vahel. See mitmekülgne võrgustik on loodud noorte toetamiseks igakülgselt ja järjepidevalt, pakkudes lahendusi nende keerulistele väljakutsetele.
Lisaks on projektis olulisel kohal ennetustöö, mida viime läbi koostöös koolide tugispetsialistidega. See aitab ennetada riskikäitumist ja toetada noorte vaimset ning sotsiaalset heaolu, luues neile turvalisema ja stabiilsema tuleviku.
Lastekaitsetöö ja vanemlus
Lõppev aasta tõi Viimsi lastekaitsele nii väljakutseid kui ka kordaminekuid ja kuigi töö oli kiire ning intensiivne, leidus selles ka väärtuslikke õppetunde. Kui vaid saaks öelda, et põhitööd oli vähe ja terve aasta möödus ennetustööle keskendudes. Kahjuks see nii ei olnud. Kuid selleks, et algaval aastal see võimalikuks saaks, saame me igaüks midagi ära teha.
Laste heaolu ei tohiks olla meie tähelepanu keskmes ainult siis, kui kuuleme tragöödiatest. Laste turvalisus ja areng peaksid olema püünel iga päev, alustades vanemate endi hoiakutest ja tegudest. Lapsevanemaks olemine on kõrgeim vastutus, mille eesmärk on aidata oma lapsel kasvada tasakaalukaks ja hoolivaks inimeseks. Tihti peegelduvad lastekaitse teemad just seal, kus peredes on pikaajalised konfliktid jäänud lahendamata. Mööduv aasta tuletas meelde, et suurim kingitus lastele on vanematevaheline koostöö ja vastastikune austus. Kurvad on need lapsed, kelle vanemad ei mõista oma laste sisemist tundeelu ega suuda tajuda, et vaikne kannatamine ei tähenda alati, et kõik on hästi. Iga lapse käitumine, mis paistab negatiivselt välja, on sageli palve tähelepanu järele – soov, et vanemad märkaksid ja mõistaksid tema tõelist seisundit.
Laste heaolule on oluline mitte ainult perede sisekliima, vaid ka laiem toetus. Meie noortele on sel aastal lisandunud oluline abiline noorte heaolu spetsialisti näol, kes pakub tuge erinevates valdkondades, sealhulgas karjäärinõustamises ja praktika leidmises. Koostöös lastekaitse- ja teiste spetsialistidega toome esile probleemid, mis võivad noorte heaolu ohustada, aidates neil leida arenguvõimalusi ja toetades nende eneseteostust.
Lapsevanemaks olemise mõtteviis peaks lisaks igapäevasele hoolitsusele sisaldama ka teadlikku panust lapse kultuurilisse ja sotsiaalsesse arengusse. Teatrikülastused, kontserdid ja koos arutatud elamused ei avarda mitte ainult lapse silmaringi, vaid õpetavad ka empaatiat, enesekontrolli ja elutervet suhtumist kaaslastesse.
Eraldi esiletõstmist väärib Viimsi osalemine rahvusvahelises pilootprojektis Viimsi IVA ehk Viimsi Iga Vanem Aitab, mille eesmärk on luua tugevam ja teadlikum lähenemine lapsevanemate aktiivsemaks kaasamiseks kooliellu. Projekti tulemusena loodi heade tavade kokkulepe, mis aitab peredel ja koolidel ühtlustada kasvatuslikke põhimõtteid. See kokkulepe rõhutab vanemate vastutust lapse arengu ja heaolu eest ka siis, kui laps viibib koolis. Juba teist aastat järjest ongi Viimsi valla uueks traditsiooniks ühineda selle kokkuleppega ning seda järgida kuni kooliea lõpuni. Kokkulepe hõlmab teemasid alates lapse huvide jälgimisest kuni turvalise koduse keskkonna loomiseni.
Tsiteerides Hando Runnelit: „Muuda ennast, muutub maailm, mitte palju küll, kuid siiski sinu enda jagu.” Tahaks öelda, et läbi teadlike otsuste ja ühtehoidva kogukonna saame luua noortele vundamendi, mis toetab nende arengut ja tulevikku.
Tõnu Troon
sotsiaal- ja tervishoiuosakonna juhataja