Tammede park kui nutikas ja roheline õppepark

3. nov 2023
foto

Viimsi vald esitas sel nädalal suuremate linnapiirkondade arendamise meetmesse eeltaotluse „Tammede park kui õppekeskkond targa ja rohelise avaliku ruumi loomisel“. 

Taotlusega on kavas rajada Tammede pargi 1. etapp, mis hõlmab endas pargi põhiosa lahenduse koos säästlike ning nutikate õppealadega. Sellega soovime rajada esimese õppepargi kogu regioonis, eesmärk on seda tuua näiteks ka teistele KOVidele avaliku ruumi lahendamisel.

Õppepark
Viimsi vald on täpsustanud valla keskusesse Haabneeme alevikku kavandatava Tammede pargi kontseptsiooni ja lähenemist. Projekti täpsustamisega oli soov leida pargile kaasaegne, võimalikult mitmekesine ja erinevate otstarvetega lahendus. Lõpuks sai kandvaks ideeks esimene õppepark kogu regioonis. Õppepark selle mitmes tähenduses – läbi pargi on kavas tutvustada säästlikke lähenemisviise erinevate lahenduste ja materjalikasutusega, aga ka anda edasi õpet looduse ja meid ümbritseva osas, samuti tõsta avaliku ruumi abil keskkonnateadlikkust ning läbi digilahenduste luua uut ja kaasaegset avalikku ruumi, mis kutsub lapsed parki liikuma, õppima. Ka on linnapiirkondade meetme fookuses sel korral digi- ja rohelahenduste väljatöötamine. Kavandatav õppepark ühtib selle kontseptsiooniga ning kannab endas edasi innovatsiooni ja rohelahenduste läbivaid põhimõtteid. 

Enamat kui park
Kavas on luua tarklahendustega kombineeritud ja keskkonnakäitumist suunav park kui õppepark. Soov on Tammede pargist kujundada laiemalt kogu regiooni elanikele (sh Pirita) rohelist ja säästlikku avalikku ruumi pakkuv ning keskkonnateadlikke lahendusi tutvustav ala, mis on enamat kui tavaline park. Projekti tulemusel tekib mh keskuse koolidele uus ja innovaatiline õpikeskkond, läbi mille on võimalik suurendada kohalike elanike (eriti noorte) teadlikkust keskkonna ja kliima küsimustest, ringmajanduse ja säästlike lahenduste valdkonnas. Õppetegevused on mõeldud ka täiskasvanutele. Pargi ala katavad erinevad õppealad – säästlikud ja rohelahendused lahendused (vett läbilaskvad teekatted, ökokruus, laudisteed, looduslikud niidualad), sademevee õpperada, pomoloogiline aed (aianduse ja viljapuude õpe), kogukonna aed, märgala (erinevate märgala taimede õppeaed). Lisaks kavandatakse alale erinevad õpperajad, mida ilmestavad keemia, füüsika ja loodusteaduste õppestendid (kus õppe vedajaks on teaduskool) – see kõik põimitakse erinevate mängu- ja tegevusaladega, kus traditsioonilisi lahendusi kombineeritakse digimängude jm interaktiivsete lahendustega, et innustada lapsi enam liikuma. 

Läbivalt nutikas
Kogu pargis on kavas kasutada erinevaid nutikaid lahendusi – alates teevalgustusest kuni kastmissüsteemide ja mängualadeni. Park peaks tulevikus inspireerima meie lapsi mõtlema keskkonnateadlikumalt ja innovaatilisemalt ning seeläbi kujundama oma maailma nendest põhimõtetest lähtuvalt.

Tammede pargi taotluse maht on kavandatud 1 420 500 eurot. Sellest taotletav toetus on 994 350 eurot, valla omafinantseering 426 150 eurot. Peale eeltaotluse esitamist läbivad need piirkondliku hindamiskomisjoni hindamisvooru. Positiivse hinnangu saanud ettepanekud järjestatakse koondhinde alusel pingeritta ning moodustatakse piirkondlik tegevuskava, mis koosneb põhi- ja reservnimekirjast. Põhinimekirja kantakse projektid, mis mahuvad linnapiirkonnale eraldatud toetussumma sisse. Pargi ehitustööd on kavas teha aastatel 2024– 2025.

Alar Mik
abivallavanem

JOONIS: Lootusprojekt OÜ joonise väljavõte Tammede pargi keskosa põhilahendusest.