Tervena elatud aastad - kuidas nügida kogukonda?

Viimsi visioonipäeval arutleti koos kogukonnaga, kuidas toetada ja suunata inimesi tegema tervislikumaid valikuid igapäevaelus ning seeläbi pikendada tervena elatud aastaid.
Arutati kuidas tugevdada kogukonna sidusust ja parandada tervishoiuteenuste kättesaadavust? Kuidas edendada tervislikku toitumist ja kohalike tootjate toiduvõimaluste kättesaadavust Viimsis? Kas Viimsis on kogukonna kõigile liikmetele sobivaid liikumisvõimalusi, mis on neile ligipääsetavad?
Visioon on üldine kirjeldus soovitud tulevikust. Kui koos visioneerib palju inimesi, siis selle protsessi käigus ühtlustub nende arusaam ja töö tulemus on sisendiks otsustele, millega parandatakse maailma, või vähemalt mingit osa sellest. Viimsis 22 935 elanikku ja igalühel neist on oma vajadused, soovid ja ootused muuhulgas ka keskkonnale, kus asub nende kodu. Just neid ootuseid visioonipäeva teemagruppides kaardistatigi.
„Tervena elatud aastad“ on rahvatervise teaduskirjanduse indikaator, mis arvestab lisaks inimese elu pikkusele ka selle kvaliteeti. Küllap nõustub igaüks, et saja- aastaseks elamisest pole mingit rõõmu, kui kolmandiku sellest ajast on veedetud tervisehädade käes vaeveldes. Osalejatel ei tekkinud kahtlustki, et tervena elatud aastate eelduseks on füüsiline aktiivsus, tasakaalustatud toitumine, head inimeste vahelised suhted ja kättesaadavad tervishoiuteenused.
Mõtteid, kuidas neid juba loosungiteks saanud tõdesid päriselus realiseerida, tuli ohtralt. Kogukond ei ole mesilaspere, kus on üks ülitähtis mesilasema, mõned lesed ja kümned tuhanded töömesilased. Kogukonna liikmed erinevad omavahel demograafiliselt, sotsiaalselt ja kultuuriliselt, mistõttu pole võimalik leida kõigile ideaalset lahendust. Visioonipäeva eesmärk oli noppida erinevate huvigruppide erinevaid ideid ja otsida nende ühisosa. Järgnevalt kokkuvõtte alateemade kaupa:
Liikumine ja ligipääsetavus
Viimsis on mitmeid liikumisvõimalusi, kuid nende ligipääsetavus kõigile elanike rühmadele ei ole kõikjal piisav. Väljakutsed on seotud lapsevankrite, ratastoolide ja vanemaealiste liikumisvõimalustega, samuti vajab sporditaristu seisukord teatud piirkondades uuendamist. Sooviti rohkem välijõusaale, palliväljakuid, pingikohti looduskaunites paikades ning erinevatele sihtrühmadele kohandatud treeninguid. Liikumise edendamiseks pakuti lahendusi alates liikumisäpist ja koolide rattanädalatest kuni kogukondlike matkapäevade ja talgute korraldamiseni. Oluline on ka info parem levik ja erivajadustega inimeste kaasamine.
Vaimse tervise toetamine ja kogukonna sidusus
Rõhutati vajadust kohaliku, kergesti ligipääsetava ja võimalusel anonüümse vaimse tervise toe järele. Sooviti rohkem tugigruppe, nõustamisvõimalusi ja vaimse tervise info nähtavust valla kanalites. Osalejad leidsid, et kogukonna erinevaid vanusegruppe aitaks sidustada põlvkondadeüleseid tegevused ja sündmused – perepäevad ja talgud. Toetati ka ideid küladevahelisest koostööst ning vabatahtlike kaasamisest tugivõrgustike loomisel.
Tervislik toitumine ja toidukultuur
Laudkonnas keskenduti peamiselt koolitoidu teemale. Sooviti rohkem värskeid ja mitmekesiseid toiduvalikuid, suuremat tähelepanu mahe- ja taimetoidule ning kohalike tootjate kaasamiseks turupäevade korraldamist. Toiduteadlikkuse tõstmiseks ja igapäevaellu rakendamiseks pakuti välja kokandusringe, talukülastusi ja töötube, samuti toidujäätmete vähendamise projekte, nagu toidukapid ja veebigrupid.
Terviseteadlikkus ja ennetus
Oluline on järjepidev teavitustöö ja ennetustegevus, jagades infot näiteks mammograafiabusside saabumisest. Teadlikkuse tõstmiseks pakuti välja terviseteemalisi loenguid, videomaterjale, tervisenõustajate olemasolu külades ning liikumise ja toitumise alaseid teavituskampaaniaid. Samuti rõhutati positiivse suhtluskultuuri ja rohealade tähtsust üldise heaolu toetamisel.
Ideekorje tulemuseks oli kirja saanud kokku 130 ideed ja iga osaleja märkis ära kolm olulisemat teemat ja enimmärgitud ideed on koondatud eespool olevasse kokkuvõttesse. Nagu loo alguses öeldud – visioon annab suuna edasistele sammudele. Seniks saavad kogukonna liikmed kasutada olemasolevaid võimalusi, et suurendada oma tervena elatud aastate arvu.
Jane Alop
psühholoog
Psühholoog Jane Alopi juhitud töögrupis arutleti, kuidas suunata inimesi tegema tervislikumaid valikuid.
Foto Timo Müürsepp