Üldplaneeringu infokiri XIX: Elanike huvi Viimsi üldplaneeringu vastu osutus suureks

Avaliku väljapaneku jooksul laekus kirjalikult 136 ning kaasamiskeskkonna vahendusel veel 103 arvamust. Viimsi vald kaalub kõiki ettepanekuid põhjalikult ja annab neile ka novembri jooksul kirjaliku tagasiside.
Huvilistel oli 1.–31. oktoobrini esmakordselt võimalus tutvuda, arvamust avaldada ja ettepanekuid teha Viimsi valla üldplaneeringu eskiislahendusele. Samuti üldplaneeringu keskkonnamõju jm asjakohaste mõjude strateegilise hindamise aruande eelnõule.
Planeeringudokumendid koos valminud alusuuringutega olid kättesaadavad üldplaneeringu kaasamiskeskkonnast valla kodulehel, samuti oli soovijatel võimalus nendega tutvuda Viimsi vallamajas ja Viimsi raamatukogus kohapeal.
Mul on hea meel tõdeda, et viimsilaste huvi valla järgmiste kümnendite ruumilise arengu vastu, mille olulisemaiks kandjaks koostatav üldplaneering kahtlemata on, ning soov panustada üldplaneeringu koostamisse on südantsoojendavalt suur.
Avaliku väljapaneku jooksul laekus kirjalikult 136 ning kaasamiskeskkonna vahendusel veel 103 arvamust. Nagu sellistel puhkudel sageli tavaks, saabus enam kui kolmveerand kõigist arvamustest avaliku väljapaneku kahel viimasel päeval. Seetõttu on kokkuvõtete tegemine alles käimas, mistõttu võivad kirjalikult saabunud ja kaasamiskeskkonna vahendusel laekunud arvamused osaliselt kattuda ning nende koguarv ka vähesel määral muutuda.
Elanikud kiitsid planeeringu koostajaid
Arvamuse esitajad jagunevad tinglikult neljaks: riigiasutused ja taristuettevõtted, huvigruppe esindavad kogukonnaorganisatsioonid, ühishuvi väljendanud eraisikud ning isiklikku arvamust avaldanud eraisikud ja ettevõtted. Kui ametiasutuste arvamused on eelkõige seotud nende valdkondliku tegevusega ja käsitlevad valla arengut tervikuna, siis kogukonnaorganisatsioonide ja eraisikute seisukohad käsitlesid enamasti konkreetset piirkonda või teemat või puudutasid mõnda kindlat katastriüksust.
Tavapäraselt jagunevad arvamused laias laastus ettepanekuteks üldplaneeringu eskiislahenduse muutmiseks ja täiendamiseks ning vastuväideteks mõne konkreetse ruumilahenduse või maakasutuse tingimuse kohta.
Mahult ja sisult on esitatud arvamused väga erinevad. Valdavalt sisaldavad need üht konkreetset ettepanekut või vastuväidet, aga on ka neid, milles käsitletakse üsna mitut erinevat teemat.
On üherealisi ettepanekuid, aga ka põhjalikult argumenteeritud seisukohti. On konkreetse maaomandiga seonduvaid arvamusi, aga ka neid, mis käsitlevad planeeringulahendust laiemalt. On nii avalikust kui ka erahuvist lähtuvaid ettepanekuid ning seejuures võib mõni üksikisiku ettepanek esindada avalikku huvi, samas kui mitme avaldaja samasisuline ühisarvamus seda ilmtingimata ei tee. Mul on hea meel, et leidus ka inimesi, kel ei olnud üldplaneeringu eskiisi täiendamiseks ühtegi ettepanekut, aga nad ei pidanud paljuks tunnustada planeeringu koostajaid tehtud töö eest ja anda teada, et planeeringulahendus esitatud kujul vastab nende ootustele.
Kõik arvamused on olulised
Olenemata arvamuste sisust ja vormist kaalume kõiki ettepanekuid põhjalikult ja anname neile ka novembrikuu jooksul kirjaliku tagasiside. Ettepanekute kaalumisel ja arvestamisel lähtume eelkõige üldplaneeringu lähteseisukohades toodud valla arengusuundade ja ruumiloome põhimõtetest ning koostatud alusuuringutest, mis annab meile suuna ka avalike ja erahuvide tasakaalustamiseks. Seetõttu ei ole ka parima tahtmise juures võimalik kõiki ettepanekuid arvestada. Meie poolt antav tagasiside jaguneb olemuslikult nelja kategooriasse: ettepanekud, millega arvestatakse; ettepanekud, millega arvestatakse osaliselt; ettepanekud, millega ei arvestata ning ettepanekud, mis nõuavad põhjalikumat analüüsi ja lahendatakse planeeringu edasisel koostamisel.
Tänan veelkord kõiki arvamuste avaldajaid, sest ka need ettepanekud, millega arvestamist vald võimalikuks ei pea, pööravad tähelepanu inimestele olulistele teemadele ning aitavad seeläbi koosmõjus luua paremini põhjendatud ja tasakaalustatud planeeringulahenduse. Selle alusel hakkame edendama oma elukeskkonda.
Avaliku väljapaneku tulemuste arutelu toimub Viimsi raamatukogus 13. detsembril kell 15.
Endrik Mänd
peaarhitekt