Uue teehoolde hanke võitis AS TREV-2 Grupp
Uuel teehoolde lepinguperioodil 2024–2029 jätkab valla teehooldajana AS TREV-2 Grupp. Leping näeb ette mitmesuguseid hooldustöid ning erinevaid hooldealaseid uuendusi, mille eesmärk on pakkuda vallaelanikele hea kvaliteediga teenust.
Viimsi vallavalitsus viis suve alguses läbi valla teehoolde hanke, et uueks perioodiks leida lepingupartner. 13.08.2024 allkirjastasid Viimsi valla poolt abivallavanem Alar Mik ja AS-i TREV-2 Grupp poolt juhatuse liige Priit Kuldsaar uue hooldelepingu. Leping hakkas kehtima 1. oktoobrist 2024 ja kestab kuni 30. septembrini 2029, mis jaguneb kokku 60 hooldekuuks. Uue lepingu maksumus on 7 097 227 eurot koos käibemaksuga. Ühe talihoolde kuu maksumus on 178 823 eurot ning ühe suvehoolde kuu maksumus on 64 982 eurot.
Hooldetööde aastaring
Aastane teehoole jaguneb suvehooldeks (7 hooldekuud, 16.04–15.11) ning talihooldeks (5 kuud, 16.11–15.04). Vastavalt ajavahemikule on hooldetööd erinevad. Talvisel perioodil on fookus lume- ja libedusetõrjel ning libeduse ennetusel. Suvisel perioodil keskendutakse remonttöödele ja suurematele hooldustöödele. Aastaringselt käib bussipeatuste hooldamine, hooldetööde kontrollimine jms. Kevadeti ning sügiseti viiakse läbi perioodilise tööna kevad- ja sügispuhastust. Kevadeti koostatakse ka aasta remondiplaan. Suuremate teehooldustööde graafik on jagatud ühtlaselt läbi aasta – nii ei jookse kõik suuremad tööd kokku ühte kuusse. Näiteks maikuuks on vaja kaardistada asfaltbetoonkattega teede lappimistööd, mais lõppevad kevadised tööd, juuni keskpaigaks on vaja esitada asendamist vajavate liiklusmärkide nimekiri, teekraavide puhastustööd peaksid ka lõppema septembris. Kuna tööd on erinevad, tegutsetakse aastaringselt.
Võrreldes varasemaga on mahuliselt kõige suurem muudatus see, et aastaringne bussipeatuste pesemine, suvised niidutööd ja liiklusmärkide remont on võetud hooldelepingust välja. Nimetatud töödele toimusid eraldi hanked.
Talihooldus ei vabasta ettevaatusest
Kuna Eesti asub kliimavöötmes, kus teed võivad muutuda väga libedaks, tuleks sõidukiirus valida pigem vastavalt ilmale ja oludele, mitte ainult selle järgi, mida näitavad liiklusmärgid. Kindlasti tuleks talvel liiklemiseks varuda tavapärasest veidi rohkem aega, et vältida kiirustamisest tulenevaid liiklusohtlikke olukordi.
Kindlasti tuleb meeles pidada, et libedust küll tõrjutakse ja ennetatakse, kuid see ei tähenda, et koheselt pärast teede soolatamist või sahkamist on teekate täielikult lume- ja jäävaba ning tasub ka meeles pidada, et sõidutee ei ole sama kõrge haarduvusega kui suvel.
Selles, et talihooldustööd oleks teostatud korrektselt ning õigeaegselt, on oma roll ka vallaelanikel. Palume autosid parkida ainult selleks ette nähtud kohtadel (mitte parkida kergliiklusteedel, teemaal ja lumevaalutusalal). Teedevõrk, mida talvel hooldatakse, on mahukas, sestap on tähtis, et hooldajad saaksid teha oma tööd takistusteta. Andke alati hooldemasinale teed, sest hooldemasin teeb tööd, et autojuhil ja kergliiklejatel oleks hea tee.
Teedevõrk ja masinad
Hooldatavate teede võrku kuulub Viimsi vallas ligikaudu 300 km erinevaid teid. Kõige suurem osakaal on asfaltbetoonkattega ja pinnatud sõiduteedel, kokku ligikaudu 195 km. Sellele järgnevad kergliiklusteed (~105 km) ja killustikkattega teed (~9 km). Lisaks teedele kuulub hooldamisele ka erinevat taristut, 50 000 m2 jagu parklapindu, 7 treppi kogupikkusega üle 200 m jms. Taristu alla kuuluvad ka bussipeatused, restkaevude luugid ning erinevad liikluskorraldusvahendid.
Kogu teedevõrgu ja taristu suve- ja talihoolduse teostamiseks kasutab AS TREV-2 Grupp ligikaudu 35 erinevat masinat ning vastavalt vajadusele rohkemat tehnikat, et tagada teehooldel parim kvaliteet.
Kindlasti vaatame ka üle vallaelanike poolt teatatud murekohad või ettepanekud, kui on võimalik, siis võtame need arvesse ja kohandame tööde tegemist vastavalt.
Innovaatilise lahendusena kinnitatakse ühele Viimsi valla siseliini bussile optiline haardeteguri andur, mis mõõdab teekatte seisundit jooksvalt kogu aja jooksul, mil buss oma tööülesandeid täidab. Selle info põhjal on võimalik teha kiiremaid otsuseid talvise teekvaliteedi kohta ning kiiremini reageerida probleemsetesse piirkondadesse, mis vajavad hooldust.
Lisaks on võimalik reaalajas näha lumesahkade asukohta VAAL rakenduses. Selleks, et sealt sahkade läbitud teid näha, tuleb minna lehele vaal.viimsi.ee/map ja avada kaardil „Teehooldus“ menüü ning seal avanevas alammenüüs klikata aktiivseks „Teehooldus (teekonnad)“. Seejärel kuvatakse kaardile sahkade teekonnad, mida nad on juba läbinud. Inimestel on võimalik läbi veebi tutvuda, millal jõuab sahk tema tänavasse.
Valla teehooldajat on võimalik saada kätte ööpäevaringselt telefonil 5301 5855 ning e-posti teel teehooldus@viimsi.ee.
Morten Talviste
teehoolde vanemspetsialist