Valla keskuses algas nutika sademeveeprojekti ehitus: tulekul on purskkaevude väljaku taskupark 

24. aprill 2025
purskkaevude väljak

Viimsi valla keskuses on alanud ehitustööd, mille käigus kujundatakse Randvere tee ja Tammepõllu tee ristmiku kõvale, Haabneeme kooli vastu, taskupark koos sademeveel töötavate purskkaevudega. Tegu on osa rahvusvahelisest MUSTBE projektist, mis keskendub säästlikele linnalise ruumi lahendustele. 

Haabneeme aleviku südames uuendatav ala saab lähiaastatel uue hingamise ja muutub elanikele üheks peatänava äärseks tegevusalaks. Euroopa Liidu Interreg Central Baltic programmi toel on alanud MUSTBE (Managing Urban Stormwater Through Beneficial Ecosystems) projekti raames ehitustööd, mille eesmärk on rajada kaasaegne, nutikas ja säästlik sademevee kogumis- ja taaskasutussüsteem, mis on ühtlasi osa uuest purskkaevude väljakust ja taskupargist. Töödega rajatakse ala I etapp, edaspidi täiendatakse ala erinevate looduslähedaste lahendustega, et see n-ö kasvaks kokku Tammede pargi lähialaga. 

Sademevesi kui uus ressurss 

Projekti keskmes on innovaatiline lähenemine sademe-vee ja pinnavee käitlemisele – selle asemel, et vihmavesi lihtsalt sademeveekanalisatsiooni juhtida, viivitatakse ja ühtlustatakse vooluhulgad tiigis, kus vesi ka puhastatakse, ja seejärel juhitakse vesi purskkaevu tarbeks mahutisse. 

Tööd hõlmavad: 

  • Viibetiigi rajamist olemasoleva kraavi põhjal, kuhu koguneb sademevesi; 
  • Purskkaevude ala rajamist, mille toimimine põhineb täielikult kohaliku sademevee kasutamisel; 
  • Automaatkogumissüsteemi loomist, mille kaudu suunatakse vesi edasi maa alla rajatavasse kogumismahutisse. 

Süsteemile lisatakse automaatikaga varustatud pumbad, mis suunavad tiigist vee kogumismahutisse ning sealt edasi purskkaevudesse, muutes lahenduse isetoimivaks ja hooldusmugavaks. See mitte ainult ei vähenda koormust tavapärastele sademeveesüsteemidele, vaid toob ka keskkonnasõbraliku funktsionaalsuse otse kohalike inimeste igapäevaellu. Rajatav lahendus võimaldab testida sademeveel baseeruva automatiseeritud süsteemi toimivust ja vastupidamist.  

Taskupark kui sini-roheline oaas 

Lisaks tehnoloogilisele innovatsioonile on projektis oluline rõhk ka elukeskkonna parandamisel. Kavandataval alal luuakse uus puhke- ja ajaveetmise koht, kuhu istutatakse mitmeid uusi puid ja põõsaid, mis toetavad kohalikku elurikkust. Lisaks rajatakse istepingid ja jalutusteed, et muuta ala meeldivaks ajaviite- ja kohtumispaigaks kõigile Viimsi elanikele. 

Lõpptulemuseks kujuneb taskupargist funktsionaalne ja esteetiline roheala, mis ühendab nutika veehalduse, linnalise ruumi planeerimise ja kogukonna vajadused. Ala saab osaks peatänava äärsete erinevate taskuparkide ja tegevusalade võrgustikust, mis moodustavad vallakeskuse uuendatud avaliku ruumi. 

Rahvusvaheline koostöö ja Euroopa toetus 

MUSTBE projekt ei piirdu üksnes Eestiga – t. Tegemist on rahvusvahelise koostööprojektiga, mille raames rajatakse sarnased lahendused ka Lätis ja Rootsis. Kõikide osalevate demoalade eesmärk on katsetada ja näidata, kuidas looduslikke ja poollooduslikke süsteeme saab kasutada linnade sademeveega seotud probleemide lahendamiseks. 

Projekti eelarvest katab  80% Interreg Central Baltic meede. Eesti partnerite 20% omaosalust aitab kaasrahastada Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK). 

Tööd lõpetatakse 2025. aasta septembris 

Ehitustöid Viimsis viib läbi Atemo OÜ ning plaanide kohaselt saavad need valmis 2025. aasta septembris. Tegu on olulise sammu ja eeskujuga kogu piirkonnale, kus nutikate lahendustega ühendatakse elukeskkonna kvaliteet ja loodussääst. 

Siim Jürima
teede vanemspetsialist

 

logo