Valmis uue üldplaneeringu radooniuuring
Koostatava üldplaneeringu alusuuringu raames valmis neljanda uuringuna Viimsi valla pinnasest radoonisisalduse mõõtmise raport ehk radooniuuring. Raport koondab endas mõõtmisprotsessi ülevaadet, tulemusi ja koondinfo tabeleid ning kaarte.
Viimsi valla üldplaneeringu koostamise raames läbi viidud radooniuuringu eesmärgiks on saada täiendatud ülevaade valla territooriumi radoonisisaldusest. Töö raames võeti uuringupunktide asukohtade määramisel aluseks Eesti geoloogiakeskuse poolt läbiviidud uuring „Viimsi valla mandriosa territooriumi pinnase radooniohtlikkuse hinnangu aruanne" (Eesti geoloogiakeskus, 2004) ning valla esindajatelt saadud info võimalike tuleviku tegevuste kohta (arengu- ja ettevõtlusalad, renoveeritavad suvilapiirkonnad jne).
Varasemate uuringute kohaselt kuulub Viimsi valla mandriosa normaalse, kõrge ja eriti kõrge radooniriskiga piirkondade hulka. Normaalse radoonisisaldusega pinnas levib valdaval osal valla territooriumist, peamiselt Viimsi kõrgendikust (Lubja mäest) põhja, itta ja ka läände jäävatel alades. Ligi kümnendiku valla territooriumist moodustavad alad, kus pinnaseõhu radoonisisaldus on kõrge või väga kõrge. Selleks on Viimsi kõrgendik ja sellega lõunast piirnev ala, samuti Põhja-Eesti klindivöönd. Naissaare ja Prangli saare radoonisisalduse kohta varasem info puudus.
Uuringu käigus teostati mõõtmised ühtekokku 87 mõõtmispunktis ajaperioodil 6.12.2023 ja 30.05 - 4.07.2024. Mõõtmised tehti paralleelselt kahel viisil: pinnaseõhus otsemõõtmine (emanomeetriga) ning pinnase eU (Ra226 -ga tasakaalus olev U238) sisalduse (gammaspektromeeriga) järgi arvutamine. Pinnaseomaduste (liigniiske, savikas) tõttu esines olukordi, mil emanomeetriga mõõtmine oli raskendatud.
Viimsi valla territoorium liigitub mõõtmistulemuste põhjal normaalse-kõrge (valdavalt kõrge) radoonisisaldusega pinnasega alaks. Mõõtmistulemuste järgi liigituvad nii Prangli kui ka Naissaar kõrge radoonisisaldusega aladeks. Radooniuuring ise ei anna soovitusi projekteerimise/ehitusega seotud otsuste osas radoonimeetmete vajalikkuse rakendamise või nendest loobumise kohta. Uuringu tulemused annavad koondülevaate valla eri piirkondade pinnase radoonisisalduse tasemest ning saadud teave võimaldab vajadusel kavandada või näha ette meetmeid, et takistada radooni pääsu hoone siseõhku.
Radooniuuringu koostas Radoonitõrjekeskus (OÜ Tulelaev) meeskond koosseisus Marti Kedder, Lemmik Kendaru ja Krista Saarik,
Radooniuuringu aruandega saab tutvuda üldplaneeringu kaasamiskeskkonnas.
Lisaks ootab üldplaneeringu kaasamiskeskkond jätkuvalt ettepanekuid. Olge aktiivsed ja rääkige üldplaneeringu valmimisel kaasa!
Loe varem avaldatud alusuuringute teemal:
- Valmis uue üldplaneeringu liikluse ja liikuvuse alusuuring
- Valmis uue üldplaneeringu maakasutuse analüüs
- Valmis Prangli ja Naissaare muulide ja lautrite eksperthinnang
Alar Mik
abivallavanem