VIIMSI HALDUS 25: kliendid jäävad ettevõtte tööga väga rahule

5. dets 2024
Viimsi Halduse töötajad

Viimsi Haldus tähistab tänavu 25. sünnipäeva ning ettevõtte juht ja pikaajalisemad töötajad räägivad oma tööst. Viimsi Halduses 20 aastat ametis olnud August Kiisa südame teeb soojaks laste siiras rõõm, kui ta on suutnud lasteaias midagi paremaks teha.

August Kiisa 20-aastane tööjuubel täitus tänavu 1. septembril. “Mind võeti tollal projektijuhi ametisse ning esimesest päevast peale olen tegelenud Viimsi lasteaedade halduse ja korrashoiuga,” märgib mees, kes vastutab Päikeseratta, Pargi, Uus-Pärtle, Leppneeme, Randvere, Astri ning Laanelinnu lasteaedade korrashoiu eest.

Tema esimestel tööaastatel algas kõigepealt Pargi lasteaia ehitus, see valmis 2002. aastal. “Pärast seda hakati vallas ridamisi uusi lasteaedu rajama,” meenutab Kiisk. “2004. aastal valminud Leppneeme lasteaed ehitati näiteks vanast kordonihoonest ringi.”

Märkimist väärib ka see, et Viimsi ettevõtlusgalal novembris pälvis Viimsi Haldus väärika nominatsiooni kategoorias "Kogukonna hoidja". Viimsi Haldus on üks Viimsi valla pikaajalisemaid ettevõtteid, mille töö aluseks on olnud elanike heaolu tagamine ja ettevõtluse arendamine ning sellega on firma saanud nende aastate jooksul hästi hakkama.

Viimsi Haldus OÜ alustas Viimsi valla strateegilise taristu haldamist 1999. aastal. 25 aastaga on nii mõndagi muutunud. “Kindlasti on läinud keerukamaks tehnosüsteemide korrashoid, sest tehnika areneb kinnisvara valdkonnas kiiresti,” lausub August Kiisk. 

Lihtsamaks ei ole aastatega tema sõnul midagi läinud, sest uuenduste tõttu peab hoidma ennast piltlikult öeldes heas töövormis – tänapäevaste suundade ja lahendustega peab kursis olema pidevalt.

Enim muret valmistab hoolimatus

Pikkade tegutsemisaastate jooksul on juhtunud nii mõndagi, aga kõik on lõppenud õnnelikult. Enim on valmistanud peavalu hoolimatus ja vahel ka vastutustundetu käitumine. Värvikad lood juhtuvad näiteks sadamas, kus talvel on olukord rahulikum ja suvel ilusate ilmade saabudes väljakutsuvam. 
On olukordi, kus parvlaeva sadamast lahkuma hakates näeme julgemaid hüppamas parvlaeva tagant pea ees vett, et oma keha jahutada. Samal ajal aga kai peal hoiavad pealtvaatajad „päid kinni“, et midagi ei juhtuks, sest laeva vint võib tõmmata lihtsalt inimese laeva alt läbi. Seni pole õnneks midagi juhtunud, aga tuleb ilmselt rohkem teha teavitustööd ohutuse tagamiseks, sest hoiatussilte ei loe keegi!

Samuti teeb muret järeltuleva põlvkonna käitumine, sest igas koolis on omad nn jõumehed. “Randvere koolis saime näiteks uue korvpalliväljaku valmis, aga täiesti tavaline on, et mõned lapsed näevad sellel platsil head võimalust tõukeratastega kriipse maha pidurdada,“ räägib OÜ Viimsi Haldus juht Ragner Paevere. Intsidente juhtub ka koolimajades. Kui kodus võib ühe vetsupoti loputuskast igavesti kesta, siis koolides tuleb vahetada neid pisteliselt igal aastal. „Eks tulevik näitab, kuidas edasi, aga elukunstnikke tekib nagu seeni pärast vihma, eriti kui vaadata ühiskasutuses olevat taristut,“ selgitab firmajuht. „Koostöös koolidega saame vahel paharetid ka tabatud, nende vanemad on ka kahjusid pidanud hüvitama, kuid ilmselt see mure jääb, kui ennetusega ei tegeleta,” räägib Paevere ka suurimatest muredest.

Mänguväljakud ja rattarajad rõõmuks kõigile

Haldusjuhi töös on tegelikult palju rõõmuhetki ning kõige positiivsemat tagasisidet annavad firmale õnnelikud lapsed ja lapsevanemad, kui valmis saab jälle mõni atraktsioon või mängumaja. 

Ragner Paevere lisab, et aegade jooksul on nii lasteaedadesse kui ka koolidesse panustatud väga palju. “See on kogukonda ühtsena hoidnud ning me jätkame seda joont,” ütleb ta. “Hetkel tegeleb Viimsi Haldus kokku kaheksa lasteaia ja nelja kooli korrashoiuga.”

Staažikaid töötajaid on Viimsi Halduses palju. Näiteks Viire Ernesaks asus tööle 2004. aastal, pea samal ajal kui August, ning töötab äriühingus arhitekt-planeerijana ja tegeleb igapäevaselt detailplaneeringutega. Järgmisel aastal valmib Pärnamäe uus lasteaiahoone. “Veel valmimisjärgus olev Pärnamäe lasteaia õu paneb tulevikus kindlasti laste silmad särama,“ ütleb ta. „Seal on nii vahvad liumäed, mänguväljakud ja rattarajad, mis kõik peaksid lastele väga meeldima. Kahekorruseline valget värvi lasteaia hoone sobitub ka ümbrusesse väga hästi, kus on palju eramaju ja paarismaju.“

Tänapäeval on Viimsi Halduse hoole all umbes 20 erinevat Viimsi vallale kuuluvat haridus-, kultuuri- ja spordirajatist ning Leppneeme ja Kelnase sadam. Samuti hoolitseb firma Viimsi huvikeskuse eest. Viimsi Haldus hoiab korras ka hoonete kütte-, ventilatsiooni- ja valgustussüsteeme. Iga päev teevad umbes 13 töömeest hooldatavates kohtades ringkäike, et vajadusel neid korrastada ja parandada. Koos kontoritöötajatega on firma hingekirjas 25 inimest. “Lasteaedades on olukord rahulikum, koolides on mürglit rohkem, sest vahetundide ajal võib palju juhtuda ja valmisolek peab kogu aeg olemas olema,” kirjeldavad nii Ragner Paevere kui ka August Kiisk.

Ka uus kerkiv jalgpallihall saab olema Viimsi Halduse ehitada ja hallata. Halli tehnosüsteemid tuleb lepingutega katta, halli ümbrus tuleb hoida korras ja toimiv. Jalgpallihall tuleb igas mõttes Eesti moodsamaid. „Vähemaga ei tasugi leppida, sest mis täna moodne, on viie aasta pärast tavaline."

Koolide ümbrus lumest puhtaks

Viimsi Haldus OÜ kuulub 100% vallale, kuid osaühing teenib ka tulu enda jõududega, näiteks lihtsamaid remonte tehes, mida muidu oleks võibolla vallal kallim tellida. Firmajuhi sõnul tuleb see kindlasti valla asutustele odavam. Ehk teisisõnu ärikriitilised teenused katsub ettevõte oma jõududega ise ära lahendada.
Talv on tulekul ja nii ei saa jätta küsimata, kas lumelükkamine on ka Viimsi Halduse pärusmaa? „Lühidalt vastates „jah“, sest kogu lumi, mis jääb lasteaedade-koolide territooriumile, on meie koristada. Kõik muud suuremad teed ja alad on valla poolt lepingutega kaetud, sest rasketehnikat me ei oma ja see pole ka eesmärk olnud. Sama on suvel muruniitmisega – meie niidame hallatavate objektide õueala, spetsiaalselt niitmisele keskendunud firmad niidavad aga suuremaid alasid, nagu pargid ja teeääred,” räägib firmajuht.

Arengu tagab ka pidev tagasiside küsimine. Viimasel kahel aastal on ettevõte läbi viinud klientide seas ka rahulolu küsitlusi, et selgitada välja, kuidas firma poolt pakutud teenustega rahul ollakse. Eraldi on läbi viidud Viimsi huvikeskuse rahulolu küsitlus. Selleks on kasutusele võetud spetsiaalne enimtuntud soovitusindeksi küsitluse metoodika (NPS), mis mõõdab ettevõtte kliendisuhete lojaalsust ja soovitust.

Rahulolu tõusuteel

Käesoleval aastal on Viimsi Haldusel koolide ja lasteaedade indeks pideval tõusuteel – 2024 oli see 33%. Seega võib ettevõte oma pakutavate teenuste üle uhkust tunda.  “Eks teatud teenuste osas on meil kindlasti arenguruumi ja see panebki pingutama, et olla ka tehniliselt parema järje peal,“ seletab Ragner Paevere. „Mis peamine, äriühingu halduritega on kliendid väga rahul! Huvitav on fakt, et tänapäevaste võimaluste juures eelistavad kliendid meiega rohkem otse suhelda, mitte kirjutada ja probleemi kirjeldada kuskil IT-süsteemis. Firma jaoks on logistiliselt tõhusam, kui saame oma oskustöölisi rohkem ristkasutada objektidel, aga klientidele meeldib see, kui nad saavad n-ö tuttaval töömehel varrukast kinni haarata ja südamelt ära rääkida.“

Lisaks mõõdame ka NPS-i Viimsi huvikeskuse klientide seas. Rõõmuga vaatame, et nende tegevuse soovitusindeks on lausa 74% ning huvitegevuste pakkumisega ollakse äärmiselt rahul. Paevere toob võrdluseks Harley Davidsoni: “Nende soovitusindeks on vist 82% ja kui kellelt iganes küsida soovitust mootorrataste kohta, tuleb vastuseks just selle firma nimi,“ ütleb ta. „Huvikeskuse protsent näitab, kui head tööd seal tehakse. Nad pakuvad Viimsi elanikele väga palju huvitavaid ja arendavaid tegevusi.”

Lõpetuseks uurin firmajuhilt, milline on firma tulevikunägemus ja kuhu tuleks veel areneda. “Ambitsioone on meil palju ja need natukene sõltuvad majandusest üldiselt. Kindlasti  peame arvestama ka omaniku ootustega ehk Viimsi vallavalitsuse ning sealt tulevate soovidega,“ selgitab Paevere. „Viimsi Halduse ambitsioon on käia kaasas moodsa aja ja uuendustega ning muutuda tehnoloogilisemaks. Rohkem tahame pöörata rõhku keskkonnale, erinevatele analüüsidele ja võimalustele juhtida järjest rohkem protsesse automatiseeritult. See on lõputu areng. Mida rohkem sa ette võtad, seda rohkem ka märkad kõike, mis vajaks muutmist ja parandamist, et maailm oleks parem paik meie kõigi jaoks,” ütleb Ragner Paevere.

Miks on Viimsis hea elada?

Kui August Kiisk ja Viire Ernesaks elavad Viimsis, siis firmajuht Ragner Paevere veidi eemal ja ütleb, et võibolla viimsilased vahel ise ei märkagi, kui tore on siin poolsaare moodi saarel elada. “Siin on kõik käe-jala juures ning keskus areneb kiiresti,“ lausub ta. „Viimsis asub kultuurihäll Artium ja palju spordirajatisi. Siin on erinevaid ostuvõimalusi ja peagi kerkib moodne jalgpallihall. Kui millegi üle üldse nuriseda, siis ettevõtlust peaks veelgi rohkem arendama, et rohkem viimsilasi saaksid oma vallas tööl käia, see võiks olla Viimsi rikkuseks,” ütleb Ragner Paevere.

Viimsi Halduse kohta leiab infot kodulehelt viimsihaldus.ee või Facebookis Viimsi Haldus.

Kärt Radik
Viimsi Teataja kaasautor

Foto: Viimsi Haldus