Viimsi JazzPopFest sillutab tulevikustaaridele teed
Ainulaadne konkursiga festival Viimsi JazzPopFest annab kuulajatele aimu, millised on vokaalmuusika viimased suunad. Lõppkontsert aga pakub Liisi Koiksoni kontserti kavaga “Ajaväli”.
Viimsi vallavalitsuse korraldatava omanäolise festivali vokaalmuusika konkurss on kavas 23. novembril kell 13.30 ning lõppkontsert koos parimate etteastete ja Liisi Koiksoni esinemisega kell 17 Viimsi Artiumis. Viimsikatel tasub tulla pöialt hoidma vokaalansamblile Four, mille koosseisu kuulub ka Maria Rander (22), kes elab Viimsis. Koos temaga astuvad üles tema MUBA kursusekaaslased Wanda-Helene Ollep, Hellika Otsar ja Mirjam Kits.
Maria Randeri sõnul on tal rõõm osaleda lõpuks konkursil, mis on aset leidnud nii mitu aastat ja millega kõik muusikainimesed on rohkemal või vähemal määral kursis. “Mul on hea meel oma kursusekaaslastega koos seal laval olla,” märkis ta. “Muusika on olnud minu ümber terve elu. Olen laulnud aastaid professionaalsetes koorides, õppinud Viimsi muusikakoolis klaverit ja osalenud erinevates muusikalides. Muusikat olen tihti võrrelnud enda jaoks hingamisega – liiga kaua ma selleta ei saa.”
Maria ja tema kursusekaaslased laulavad tavaliselt a capella, kuid festivalil kõlavad mõned nende esitusele tulevad lood pisut teisiti. “Kolmest loost kahe kõrvale õnnestub meil haarata ka festivali enda saatebänd,” selgitas neiu. “A capella loona tuleb esitusele Olav Ehala “Vaid see on armastus”, teised kaks lugu on ingliskeelsed – “Desert Song” ja “Birdland”.”
Oluline esinemiskogemus
JazzPopFestil tuleb osalejatel esitada Eesti helilooja teos, eestikeelne teos ja vabalt valitud teos(ed). Üks laul peab olema lauldud saateta ehk a cappella.
Festivali kunstilise juhi Aarne Saluveeri sõnul aitab festival kooridel ja ansamblitel areneda ning pakub publikule kuulamiseks kaasaegset vokaalmuusikat. “See on ainus omalaadne festival, mis toob kokku parimad koorid ja vokaalansamblid üle kogu Eesti ja annab ka publikule võimaluse avastada uusi rütmimuusikalisi silmapiire,” lausus ta.
Saluveer rääkis, et meie oma Viimsi kooridele ja artistidele annab JazzPopFest olulist esinemis- ja konkursikogemust. “Alati on tore, kui saad laulda nii, et Artiumi heakõlalises saalis on pöidlahoidjaid publiku hulgas,” märkis ta. “Festival on edukas seetõttu, et samal laval võivad päeva jooksul üles astud korraga kolm põlvkonda koolieelikutest vanavanemateni välja, valides endale sobiliku osalustaseme ja kategooria.”
Ka Maria Randeri jaoks on Viimsi ja siinne publik oluline. “Viimsis armastan enim seda, et meri on nii lähedal ja saab minna randa jalutama,” ütles ta. “Viimsi poolsaar on minu jaoks koht, kuhu saab kas tulla või minna, siit ei saa lihtsalt niisama läbi sõita.”
Aitas ka Kadri Voorandit
Mullu osales Maria Rander telesaates “Eesti otsib superstaari”. Aarne Saluveeri kinnitusel on Viimsi JazzPopFest üks olulistest lavadest, mis on sillutanud teed mitmetele tänastele tippartistidele. “Esimesena meenub Kadri Voorand,” märkis ta. “Samuti on festivalitoimkonnast sirgunud kõrgetasemelisi kontserdikorraldajaid. Ka sel aastal on võimalus kuulata esinejaid, kes püüdlevad elukutseliseks muusikuks, õppides MUBAs või Meero Muusiku huvialakoolis.”
Koore ja ansambleid takseerib 3-liikmeline žürii, mis hindab interpretatsiooni, tehnilist teostust, kava valikut ja raskusastet. Žürii võib igas võistluse kategoorias välja anda I, II ja III preemia. Osalejad saavad oma kava kohta ka žüriilt tagasisidet. “Varem oleme teinud koostööd näiteks Jazzkaarega ja hea meel on, et esinejad on saanud kuulata isegi Anne Ermi nõuandeid,” tõi Saluveer näite. “Klassikaraadiost on žüriis väga laia muusikavalikuga ja avatud meeltega oma ala spetsialistid.”
Aarne Saluveer kutsub Viimsi elanikke kindlasti kuulama lõppkontserti, kus esimest korda Artiumis astub kavaga “Ajaväli” publiku ette Liisi Koikson koos tippmuusikutest ansambliga.
Ansamblit Four saab aga kuulata ka mõnel MUBA rütmimuusika osakonna teemakontserdil.
Infot festivali kohta leiab veebiaadressilt https://viimsijazz.wordpress.com/.
Kärt Radik
Viimsi Teataja kaasautor