Viimsi liigub jalgpallihalli ehitusega edasi

28. juuni 2024
Vaade jalgpallihallile

27. juuni istungil kinnitas Viimsi vallavalitsus riigihanke tulemused, millega leiti jalgpallihallile ehitaja.

Vallavalitsuse 27. juuni istungil kinnitati jalgpallihalli riigihanke võitja, kelleks osutus Bildgren Ehitus OÜ. Kokku laekus neli pakkumust, mille hulgast valiti välja Bildgren Ehitus OÜ oma, mis oli odavaim. Pakkumuse alusel läheb jalgpallihalli rajamine Viimsisse maksma 6 398 639,33 miljonit eurot. Jalgpallihall on planeeritud Kannikese tee 5 kinnistule ja halli rajamist toetab riik 1,5 miljoni euroga.

Planeeritavas 10 635 ruutmeetrise pindalaga sisehallis hakkavad tulevikus treenima nii lapsed kui ka täiskasvanud. Nõuetele vastavad treenimisvõimalused saavad jalgpallurid ja kergejõustiku harrastajad. Jalgpallurite arvelt vabanevad ajad praegu väga hõivatud Viimsi spordisaalides ja neid saavad hakata kasutama teiste alade harrastajad. Jalgpall on Viimsis kõige populaarsem spordiala, mille harrastajate hulk küündib vallas hinnanguliselt pea tuhandeni. Oluline on märkida, et uue spordihoone ehitamisest saavad ühel või teisel viisil kasu kõik viimsilased, kes soovivad talvel sisetingimustes spordiga tegeleda.

Halli rajamiseks viidi läbi planeerimismenetlus, mille raames toimus avalik väljapanek ja tehti kaasamiskoosolekuid. Halli rajamisega seotud osapooltele on jagatud täiendavaid selgitusi ja on võetud arvesse nende ettepanekuid. Koostööst ja läbirääkimistest hoolimata jõudis 29. detsembril 2023 vastu võetud vallavalitsuse korraldus detailplaneeringu kehtestamise kohta kohtusse.

6. juunil tegi Tallinna halduskohus otsuse, mis hindab detailplaneeringu üldplaneeringut muutvaks. Vald on koostamas selle kohtuotsuse osas apellatsioonikaebust.

„Kuigi kohus leidis, et vald oleks pidanud valima teise planeerimismenetluse, hindame kohtuotsust siiski pigem positiivseks. Nimelt lükati ümber kõik kaebajate väited, mis seadsid kahtluse alla asukohavaliku, kooskõla teemaplaneeringuga „Lapsesõbralik Viimsi“, jalgpallihalli mõõtmed, parkimiskohtade arvu, pealtvaatajatega seonduva ja palju muid küsimusi. Mis aga puudutab planeerimismenetlust ja küsimust, kas see on üldplaneeringu kohane või seda muutev, siis küllap me ei põhjendanud oma seisukohti kohtule piisava põhjalikkusega ja peame nüüd seda tegema teises kohtuastmes,“ ütles vallavanem Illar Lemetti.

Viimsi sportlased väärivad paremaid tingimusi treeninguteks

Vallavanem Illar Lemetti sõnul on otsus jalgpallihalli ehitamise protsessiga edasi minna seotud mitme olulise asjaoluga.
„Jalgpalliga seotud inimeste hulk Viimsis on märkimisväärne. Kõik, kes on siinsete sportlastega rääkinud, teavad, kui keerulised on täna olud treenimiseks. Meil puuduvad sisetreeninguteks sobivad tingimused ja olemasolevates ruumides on treeningaegade nappus. On selge, et meie olemasoleva taristu ressursid on ammendunud ja praegu riigi poolt pakutav toetus sisehalli rajamiseks on parim lahendus,“ selgitas vallavanem Illar Lemetti, kelle sõnul lähitulevikus rohkem võimalusi halli püstitamiseks Viimsis ei paista.

Vallavanema sõnul on küsimus ennekõike halli tähenduse mõistmises ja enamik viimsilasi mõistab, et sporditegevus, liikumine ja tervislik eluviis on meie ühiseks prioriteediks. Seda, et jalgpallimängimine on viimsilastele oluline, kinnitab ka see, et kahel viimasel aastal on kaasavas eelarve võitnud just selle harrastusega seotud projektid.

Õiguslikke piiranguid halli ehitamiseks ei ole

Vallavalitsus on palunud ekspertidel põhjalikult hinnata kohtuotsuse õiguslikke aspekte ja peagi esitatakse kohtule apellatsioonikaebus, mille osas on vallavanem Illar Lemetti sõnul positiivsed ootused. Kuna kohus ei rakendanud ka esmast õiguskaitset, mida taotlesid ehitusloa väljaandmise vaidlustajad, siis puuduvad praegu otsesed takistused halli ehitamisega alustamiseks.

„Kõik Viimsi võimukoalitsiooni osapooled toetavad jalgpallihalli ehitusprotsessiga jätkamist,“ ütles vallavolikogu esimees Atso Matsalu. „ Me ei saa leppida püüetega halli ehitamist takistada ja kui protsessi korrektsuse huvides on teatud küsimusi tarvis menetleda volikogus, siis kindlasti me seda ka teeme,“ lisas Matsalu.

„Jalgpallihalli ehitamisel on kogukonna väga suur toetus, sest jalgpalliga on otseselt ja kaudselt seotud paljud viimsilased. Täna treenitakse talvisel ajal jäätunud kunstmurul, mis seab ohtu sportlaste tervise. Sellel, millises keskkonnas trennid toimuvad, on spordiala valikutele suur mõju. Meie treenerid näevad, et kui noorel on valida, kas talvel niisama soojas toas olla või valida jalgpall, tehakse valik esimese kasuks. Viimsi jalgpallikogukond ootab väga, et järgmisel aastal saaksime sportlaste vajadustele vastavates tingimustes treenida,“ ütles vallavolikogu liige Martin Reim, kes on Eesti läbi aegade üks paremaid jalgpallureid ja jalgpalli eestvedaja Viimsis.

Heiko Leesment
avalike suhete osakond