Viimsi mõisa pargis algab alustaimestiku uuring

18. mai 2023
foto

Käesoleval aastal viiakse seoses Viimsi mõisa pargi rekonstrueerimisprojekti koostamisega pargis läbi alustaimestiku uuringud. Eesmärgiks on kaardistada pargi alustaimestiku hetkeolukord ja kohalikud väärtuslikud elemendid. Esmakordselt sedavõrd suures mahus tehtavate uuringute ja analüüside põhjal koostatakse pargile rekonstrueerimisprojekt, mis käsitleb parki kui tervikut.

Selleks, et pargi alustaimestiku botaanilised uuringud annaksid põhjaliku ülevaate pargi floora tegelikust olukorrast, on vajalik tunduvalt vähendada pargi niitmissagedust. Nii tulevad välja ka seni niitmise tõttu mitte tärganud taimed, sest üksnes siis on võimalik märgata suve jooksul erineval ajal õitsvaid taimi.

Viimsi mõisa pargi rekonstrueerimisprojekti koostajad K-Projekt AS maastikuarhitektid tegid ettepaneku üle vaadata aasta 2023 Viimsi mõisa pargi niitmisplaanid ning loobuda ulatuslikust niitmisest kuni septembrini. Nii saavad taimed kasvada kogu vegetatsiooniperioodi vältel ning erinevatel aegadel õitsvaid taimi on võimalik seirata ka kaks korda suve jooksul. Suvel niidetakse mõisa pargi vähendatud mahus, regulaarselt niidetakse vaid sõidu- ja kõnniteede ääri ning mänguväljaku ala. Enne sügisperioodi, kui taimed hakkavad koletuma, niidetakse kogu mõisa pargi hooldusalad tervikuna.

Puittaimede inventuur
Mõisa pargi uuringute mahtu kuulub ka täiemahulise dendroloogilise inventuuri koostamine - kokku kuulub hindamisele ligikaudu 1050 puud. Nende hulgas on selliseid isendeid, mis haiguse, vanuse, füüsiliste kahjustuste tõttu või muul põhjusel pole enam elujõulised ning võivad olla ohuks pargi külastajatele. Selliste puude raiega tuleb alustada juba käesoleval aastal. Kõiki langetatud puid aga pargist ära ei veeta, teatud määral säilitatakse alles elustikupuid ning lamapuitu, mis on elupaigaks tuhandetele liikidele, näiteks ka samblikele ja sammaldele. 

Puuõõnsused on elupaigaks muuhulgas lindudele, kimalastele ja nahkhiirtele ning puidu lagunemisperioodi jooksul eraldub pidevalt mulda taimedele vajalikke toitaineid, mis omakorda tagab pargis elurikkust. Uusistutuse puhul on üheks eesmärgiks taastada maastikupargile iseloomulik mitmerindelisus ning tagada puistu vanuseline mitmekesisus. Täpne maastikuarhitektuurne lahendus koos tulevase istutusplaani ja hoolduskavaga, mis hõlmab endas nii kõrghaljastuse hooldust kui ka niitmiskava, selgub sügisel, kui valmib pargi terviklik rekonstrueerimisprojekt.

Enel Valli
ehitusteenistuse juhataja

Foto: Jane Saks