VIIMSI PARIMAD FIRMAD: Meie kohalik rahvas on väga soe ja ühte hoidev
Tahame, et kliendid tunneksid end meie juures nagu kodus. Viimsis on äge elada – hoolitseme, et inimesed ei peaks vajalike teenuste pärast mujale sõitma. Nii leiavad neljapäeval Viimsi valla aasta ettevõtte tiitli pälvinud firmade omanikud.
Ettevõtted said tunnustuse kätte vallavalitsuse korraldatud Viimsi ettevõtlusgalal. Suisa kaks auhinda võitis Karukohvik OÜ, mis pälvis nii aasta uue tulija kui ka rahva lemmiku tiitli. Vaid seitse kuud tegutsenud perefirma ratastel kiosk on toitlustanud rahvast paljudel Viimsi sündmustel, näiteks kodukohvikute päeval ja pühapäevastel brunchidel.
Ettevõte valmistab oma toidu käsitööna eestimaisest toorainest. Firma omanik Karolina Luidalepp, hüüdnimega Karu, ütles, et tiitlite ja Viimsi rahva südame võitmine on väga liigutav. “Üritame ikka pakkuda kliendile seda toitu ja teenindust, mida nad meilt ootavad,” märkis ta. “Soojus ja lähedus on meile oluline, kujundame oma tooted otse klientide tagasiside ja siiruse põhjal. Tahame, et nad tunneksid end meie juures nagu kodus.”
Viimsi vallavanema Illar Lemetti sõnul elavad Viimsis ettevõtlikud inimesed ja siinseid ettevõtteid tuleb kohaliku elu edendamise eest tunnustada. “Kohalikud ettevõtted on olulised tööandjad ja Viimsi vallale olulised partnerid,” ütles Lemetti. “Ajame koos ühist asja, seistes kohaliku elu edendamise eest. Tublisid ettevõtteid on Viimsis väga palju. Meile esitati hindamiseks 76 kandidaati ja nende seast polnud valiku tegemine kerge ülesanne.”
Viimsi spaa kui siinne maamärk
Auhinna “Viimsi aasta ettevõte turismivaldkonnas 2024” sai SPA Tours OÜ endale kuuluva Viimsi spaa tubli tegevuse eest. Ilmselt on nii, et kui võõrale inimesele mainida Viimsit, on spaa üks esimesi asju, mis talle meelde tuleb. Viimsi spaa omanik Kalle Kuusik on nõus, et spaa on nagu üks Viimsi maamärk. “Kui me 2001. aastal seda ehitama hakkasime, polnud praeguses Viimsi keskuses veel midagi,” meenutas Kuusik. “Ehitusplatsi ümbruses olid vaid põld, naftatünnid ja gaasitorud. Vastutasin toona spaa ehituse rahastamise eest ja küsisin oma kaaslastelt, et kes siia tuleb. Aga selgus, et ma olin olnud liiga pessimistlik. Kui maja valmis sai, oli meie täituvus esimesel kolmel aastal 80%. Soome pensionärid tulid meile ravile. Spaasid toone Eestis õieti polnudki ja sealt tuli ka mõte hakata hoopis laienema.”
Laienev Viimsi spaa oli omamoodi eeskujuks, sest peagi hakkas selle juurde tekkima veel suuri kaubanduskeskusi ja teenindusettevõtteid. Nii sai alguse praegune Viimsi keskus, mis vahetas välja vana Kirovi kolhoosi peamaja keskusena.
Väikselt Viimsis alustanud spaale ja hotellile kuuluvad nüüd ka Grand Rose SPA Hotel Kuressaares, Meresuu SPA & Hotel Narva-Jõesuus ning uusimana Ring spaa- ja saunakeskus Õismäel.
Kuusik rääkis, et kuigi koroonaaeg haavas ettevõtet tublisti, õnnestus firmal raskustest välja tulla. “Eks meie edu võti on võibolla stabiilsus ja järjepidevus ning tahe uueneda,” lausus ta. “Ehk ka asjade paljusus majas. Kui keegi praegu müüb Viimsis korterit või maja, märgitakse kuulutuses tihti, kui kaugel see Viimsi spaast asub. Oleme osa kogukonnast ja seda kindlasti ka tänu Viimsi elanikele, kes on meid alati toetanud.”
Oma kino on valdades haruldus
Spaa doteerib ka Viimsi kino, mis iseseisvalt rahaliselt hakkama ei saaks. “Kohalikud tahavad käia ikka meie kinos, nad ei sõidaks ju hea meelega Tallinna,” ütles Kalle Kuusik. “Palju on valdasid, kellel on oma kino? Kino on vajalik kultuuriasutus, nagu Artiumgi.”
Kuusik sõnas, et ta ei saa kindlasti võtta kogu au saadud tiitli eest endale. “Meil töötab kolmes majas ikkagi 450 inimest. See on nende panus ja igapäevatöö, mis meile edu on toonud,” selgitas ta. “Ja tegelikult on paljud viimsilased panustanud meie valda päris palju. Viimsis on lihtsalt äge elada, aga sellest saavad kõige rohkem aru inimesed, kes siin elavad. Siin on meri, oma kogukond ja kõik vajalik eluks olemas. Ei pea ju kogu aeg Tallinna sõitma, et igapäevaseid asju ajada.”
Aasta ettevõtteks loomemajanduses osutus rõivaid ja peakatteid tootev firma QLR Disain OÜ, mis kasutab uue ja stiilse loomiseks teise ringi poodidest leitud materjale. Nii saavad uue elu ka vanad ja unikaalsed kübarad. Firma omanik Kaie Kuuler soovib rikastada moodi ilma maailma rikkumata ning tema firma on leidnud oma koha turul. “Loovettevõtetel on ju praegu päris keeruline toime tulla. Kui inimestel on rasked ajad, siis leib-sai tuleb ikka osta, aga sellised iluasjakesed võetakse kohe oma kulutuste nimekirjast maha,” rääkis ta. “Õnneks mul on truud püsikliendid, kellele ma saan valmistada tervikliku riietuskomplekti. Ma aitan neid hästi kokku sobivate peakatte, kleidi ja vahel ka kotiga. Naised peavad kleidiproovis käima kolm-neli korda. Ja hea, kui nad saavad teha seda siinsamas Viimsis. Nii ei pea Tallinnasse sõitmiseks aega võtma.”
Väikefirmad annavad eeskuju
Viimsi inimesed on Kaie Kuuleri kinnitusel hästi sooja südamega. “Siin on tunda kogukonnatunnet, üksteisest hoolitakse,” märkis naine, kellele on Viimsi valla auhind suur tunnustus. “Tõsine üllatus, et üks loovettevõte võib saada üheks aasta ettevõtteks,” lausus ta. “Loomeinimesele on loomine hästi oluline. Isegi, kui mul on tellimustöid üle pea, tahan ma ellu viia nii mõnegi põneva idee, mis mulle muidu rahu ei anna. Nii läheb silm särama! Näiteks oli nii ühe piibelehtedest peaehtega. Eks ma pärast teen siis pikemaid päevi, et ka kõik muu vajalik saaks õigel ajal valmis.” Kuuler ütles, et pühendab vallalt saadud auhinna nais- ja mikroettevõtjatele.
Lisaks suurtele ja tuntud ettevõtetele pälvisid vallalt auhinna justnimelt ka mitmed väikefirmad ja alles tegevust alustanud ettevõtted. “Väikesed ja alustavad ettevõtted on kindlasti eeskujuks inimestele, kes alles mõtlevad oma firma loomisest ja pole veel julgenud oma ideid ellu viia,” sõnas vallavanem. “Soovime rõhutada, et nii suuremad kui ka väiksemad ettevõtted on meie vallas teretulnud ja soovime ettevõtlusele igati kaasa aidata.”
Ka Karolina Luidalepp julgustab teisi ettevõtlusega alustama. “Tahaksin olla eeskujuks noortele,” märkis ta. “Õppisin ise kokaks, sealt läksin edasi ülikooli ettevõtlust õppima. Kõik on võimalik, kui vaid uskuda ja unistada.”
Oliver Õunmaa
Viimsi Teataja toimetaja
Fotod: Andres Raudjalg ja kuvatõmmis