Viimsi vald hakkab kaitsealasid tähistama

17. jaan 2024
foto

Viimsi vald paigaldab juba lähiajal neljale kohaliku tasandi maastikukaitsealale (viite piiranguvööndisse) kokku 91 märki, millest 67 on kaitseala piiritähised.

Viimsi vallas on käesolevaks hetkeks kaheksa kohaliku tasandi kaitseala: Rohuneeme maastikukaitseala (MKA), Krillimäe MKA, Viimsi keskosa MKA, Kelvingi MKA, Leppneeme-Tammneeme MKA, Lubja klindiastangu MKA ja Haabneeme klindiastangu MKA. Võib-olla olete looduses liikudes või ka autoga sõites märganud, et mitmetel maastikukaitsealadel ei ole kaitseala piiri tähistavaid märke. Samas kohustab looduskaitseseadus kaitseala valitsejat ehk Viimsi vallavalitsust kaitsealad tähistama. 

Hetkel leiab märgistuse vaid Rohuneeme MKA piiridelt, aga juba õige pea saavad kaitseala tähistavad märgid ka Krillimäe MKA, Mäealuse MKA (nii Mäealuse kui ka Soosepa piiranguvöönd) ja Leppneeme-Tammneeme MKA. Paar märki saab juurde ka Rohuneeme MKA. Leping tähiste valmistamiseks ja märkide loodusesse paigutamiseks sai sõlmitud 2023. aasta lõpus ja nüüd tuleb oodata sobivaid ilmastikutingimusi, et töödega saaks alustada. Kokku paigaldatakse loodusesse 67 kaitseala piiri tähistavat märki. Enamus neist paigaldatakse riigimaale, aga mõnes kohas tulevad ka eramaadele. Palume siinkohal eramaa omanikelt mõistmist, et vald täidab seadusest tulenevat kohustust.

Kõikidel meie kaitsealadel kehtivad erinevad piirangud. Näiteks on tule tegemine lubatud vaid kaitseala valitseja nõusolekul paikades, mis on kaitseala valitseja poolt või tema nõusolekul selleks ettevalmistatud ja tähistatud. Samuti on seatud piirangud mootorsõiduki ja maastikusõidukiga sõitmisele väljaspool teid.

Selliste sõidukite kasutamine Viimsi maastikukaitsealadel on lubatud vaid kitsale olukordade hulgale, näiteks päästetöödeks. Nii mootorrattad, ATV-d kui lumesaanid on mootorsõidukid ja nendega kaitsealadel loodusmaastikul sõita ei tohi. Antud reegli rikkumist käsitletakse looduskaitseseaduse kohaselt kaitstava loodusobjekti kaitsenõuete rikkumisena ja seda menetletakse väärteona. Lisaks eelnevalt välja toodud piirangutele, mis on reguleeritud kaitse-eeskirjadega, kehtib ka jäätmeseadus ja selle kohaselt me prügi (sh aia- ja haljastusjäätmeid) loodusesse ei viska. Selleks, et need põhireeglid meeles seisaks, paigaldab vald 24 kohas koos kaitseala piiri tähistava märgiga ka lisamärgi, millel on toodud välja, et tule tegemine, mootorsõidukiga sõitmine ja prügistamine on kaitsealal keelatud.

Maris Markus
keskkonna vanemspetsialist