Volikogu algatas nelja Pärnamäe eratee servituutide sundvõõrandamise

14. veebr 2024
Vaade erateedele

13. veebruaril Viimsi vallavolikogus vastu võetud otsustega alustatakse Pärnamäe külas asuvate eraomandis olevate transpordimaa kinnisasjade tänavavalgustuse ning ühisveevärgi- ja kanalisatsiooni servituutide sundvõõrandamisega.

Möödunud aasta lõpus sundvõõrandati volikogu otsuse alusel Pärnamäe külas asuvad Linnase tee L2, Kesk-Kaare tee L7, Kesk-Kaare tee L9 ja Suure-Kaare L13 transpordimaad. Teemaa omanikele tasuti ka sundvõõrandi tasud. Mainitud neljal transpordimaal paiknevad teevalgustuse ning veevarustuse ja kanalisatsioonirajatised. Nende rajatiste osas on seatud servituudid kolmandate isikute kasuks. Et transpordimaade sundvõõrandamise järgselt ei tekiks olukorda, kus teemaa on valla omandis aga teevalgustus või ÜVK taristu kellegi kolmanda (ehk siis servituudi omaniku) käsutuses, tegi vallavalitsus volikogule ettepanku sundvõõrandada teemaadel asuvad servituudid.

Volikogu otsusega alustataksegi Pärnamäe külas asuva transpordimaa kinnisasja Linnase tee L2 (katastritunnus 89001:010:2521, pindala 5277 m², sihtotstarve transpordimaa 100%) tänavavalgustuse (servituut Iceberg Property OÜ kasuks) ja ühisveevärgi- ning kanalisatsiooni (servituut ARAGVI Grupp OÜ kasuks) sundvõõrandamist. Analoogsetel asjaoludel võõrandatakse vallavolikogu otsusega ka kolme teise Pärnamäel asuva transpordimaadel lasuvadservituudid. Need on Kesk-Kaare tee L7 (katastritunnus 89001:010:1465, pindala 1652 m², sihtotstarve transpordimaa 100%), Kesk-Kaare tee L9 (katastritunnus 89001:010:2441, pindala 5289 m², sihtotstarve transpordimaa 100%), Suur-Kaare tee L13 (katastritunnus 89001:010:1466, pindala 1820 m², sihtotstarve transpordimaa 100%).
Kesk-Kaare tee ja Suur-Kaare tee elanikud pöördusid Viimsi vallavalitsuse poole seoses sellega, et nende kinnisasjade omanikud on loonud olukorra, kus elamurajooni elanikel puudub korras teedevõrk ja tänavavalgustus, veevarustus ja kanalisatsioon. Tänavavalgustust on piirkonnas korduvalt välja lülitatud ning see loob täiendavaid ohte.

„Servituutide sundvõõrandamine annab elanikele kindluse, et mistahes teenuse puhul on tagatud süsteemide korrashoid ja talitus. Me räägime valgustusest, veest ja kanalisatsioonist. Oluline on leida terviklik lahendus, et nii transpordimaa kui ka sellel asuvad õigused kuuluvad vallale ja seeläbi välistame olukorra, kus mõni pahatahtlik servituudivaldaja lülitab midagi välja või piirab muul viisil elanike õigusi,“ selgitas abivallavanem Alar Mik.

Servituutide vabatahtliku üleandmise tähtajaks seati volikogu otsusega 31. märts 2024.

Heiko Leesment
avalike suhete osakond