Volikogu uuendas tänavavalgustuse arengukava

13. dets 2023
LED projekt

Vallavolikogu võttis 12. detsembri istungil vastu valla tänavavalgustuse arengukava (TVAK) 2019-2029 uuenduse.

Arengukav peamine uuendus puudutas tegevuskava uuendamist, kuna tegevuskava senine periood 2019-2023 lõppes ning vaja oli koostada arengukava II perioodi tegevusteljeks uus tegevuskava aastateks, hõlmates aastaid 2024-2029. Lisaks täpsustati ja ajakohastati dokumendi andmeid. Uuendamise käigus vaadati üle ka arengukava üldine info ja investeeringute asja- ning ajakohasus ja uuendamist vajavad teemad. Täpsustatud ja täiendatud on eelseisvate aastate tegevusi, eesmärke, oodatavaid tulemusi ning vajadusi investeeringuteks (investeeringute kava).

Järgmisel viiel aastal on tegevuskavast lähtuvalt peamised eesmärgiks jätkuvalt LED valgustite kasutuselevõtt, mis võimaldab vähendada energiatarbimist. Lisaks sellele kaasaegse juhtimistarkvara juurutamist koos tänavavalgustusregistri arendamise ja valgustustaristu parandamisega probleemsetes kohtades. Samuti jätkatakse valgustamata teede valgustamisega.

Tegevuskavas on kirjas 119 valgustamata või puudulikult valgustatud tänavalõiku, mille uuendamist vallavalitsus järgnevatel aastatel plaanib. Järgmisel aastal on plaanis töö 15 lõiguga, mille pikkus 70 meetrist kuni 1200 meetrini. Järgmisel aastal plaanitakse tänavavalgustuse uuendamisesse 400 000 eurot. Olemasoleva valgustustaristu töös hoidmiseks ja selle hooldus ning remonditöödeks on ette nähtud 621 000 eurot.

„Arengukava senine täitmine on olnud edukas. Kui vaadata nelja ellu viidud LED projekti, siis see on andnud aastast energiakokkuhoidu ligikaudu kolmandiku koguvõimusest, ka on teevalgustust moderniseeritud ja hetkel on LED-valgustuse osakaal 82%," tõi abivallavanem Alar Mik välja.

Arengukava uuendus oli avalikul väljapanekul, kus koguti tagasisidet ja ettepanekuid. Pärnamäe külast sai arengukavva täiendavalt lisatud Soosepa raba poolsete tupiktänavate valgustamata lõigud (Kesk-Kaare tee L10 ja Linnase tee L1) Tehti ka ettepanekuid teede osas, mis juba olid arengukavas või mis on erateed. Kuna arengukava erateid ei käsitle, siis vastava ettepanekuga ei arvestatud. Vallavalitsuse ehitus- ja kommunaalosakonna ettepanekul lisati täiendavalt valgustamata teede loetelusse hiljuti eraisikutelt valla omandusse tulnud teemaad või munitsipaliseerimise käigus riigilt vallale antud valgustamata teed, millel tänavavalgustus puudub või on rajatud osaliselt (Taluranna põik, Lasketiiru tee, Varju põik, Kreiukseranna tee L1, Suurevälja tee ja Väike-Meriste tee L1).

Vaata uuendatud arengukava SIIT.

Vaata tänavavalgustuse andmeid infosüsteemist VAAL

Heiko Leesment