Volikogus läbis esimese lugemise 2024. aasta eelarve

12. dets 2023
Volikogu

Viimsi vallavolikogu 12. detsembri istungil läbis esimese lugemise Viimsi valla 2024. aasta eelarve.

Valla eesoleva aasta eelarve kogumaht on 81 342 865 eurot, millest põhitegevuse oodatav tulude maht on 58 479 815 eurot. Prognoosi järgi suurenevad põhitegevuse tulud võrreldes 2023. aasta eelarvega 2 627 096 eurot ehk 4,7%. Põhitegevuse tuludes on arvestatud riigieelarvelise toetus- ja tasandusfondi eraldisi: haridustoetust, kohalike teede hoiu toetust, mitmesuguseid sotsiaaltoetusi, väikesaarte toetust jne. Tuludest suurima osa moodustavad maksutulud (kokku 46 388 650 eurot), mille hulka kuuluvad füüsilise isiku tulumaks, maamaks, teede ja tänavate sulgemise maks ning reklaamimaks.

Viimsi vallavanem Illar Lemetti sõnul on 2024. aasta eelarve planeerimisel olnud kesksel kohal üldise elukalliduse tõusuga kohanemine ja kõikides valla asutustes on majandamiskulud kavandatud kokkuhoiu vajadust silmas pidades.

„Oleme uue eelarve planeerimisel proovinud jätkuvalt leida võimalusi kokkuhoiuks, aga samas seadnud eesmärgiks praeguste teenuste kvaliteedi säilitamise ja arengu jätkusuutlikkuse. Tänan omalt poolt kõiki tubli töö eest 2023. aastal, mis kindlasti ei ole eelarve vaates olnud lihtne ja on nõudnud kokkuhoiu nimel pingutusi. Majanduses toimuvad muutused panevad meile ette selged raamid ja pigem suhtume valla eelarveliste vahendite planeerimisse jätkuvalt ettevaatusega,“ selgitas vallavanem Illar Lemetti.

Eelarvest suurim osa kulub haridusteenuste pakkumisele

2024. aasta põhitegevuse kulude maht on 53 398 625 eurot ja prognoositav kulude tõus on 2,2%. Suurima osa kuludest moodustavad jätkuval haridusvaldkonna teenuste osutamiseks tehtavad kulutused, mille kogumaht on üle 31 miljoni euro ja kulude suurenemine selles valdkonnas on järgmisel aastal 4,7%. Lisaks on prognoositav 8% kulude kasv ootamas teehoolduses ja 6,3% kasv ühistranspordi korraldamises. Sotsiaalvaldkonna eelarve planeeritav suurenemine on 10,1%.

Järgmisel aastal on investeeringuteks ette nähtud 16 278 445 eurot ja siin on suurimad kulud seotud teede ehitusega. 2024. aastal plaanitakse rekonstrueerida Mereranna tee, Muuga tee kergliiklustee ja Viieaia tee. Plaanis on valla keskuses asuva peatänava rekonstrueerimine ja Schüdlöffeli ja Soosepa kergliiklustee rajamine. Suurimad planeeritud investeeringud järgmise aasta eelarves on jalpallihalli, Haabneeme kooli juurdeehituse ja Pärnamäe lasteaia rajamine. Uue aasta eelarvesse planeeritakse vahendeid erivajadustega inimeste teenuskeskuse ja kaua oodatud Tammede pargi rajamiseks. Investeerimiskulude katmiseks plaanitakse 15 450 000 euro suurust laenu.

Vallavolikogu esimehe Atso Matsalu sõnul on 2024. aastaks kavandatud eelarve koostatud tasakaalukalt ja läbimõeldult. „Usun, et valla elanike heaolu seisukohalt on eelarvet planeerides tehtud tarku ja häid otsuseid. Oleme siiani majandanud targalt ja tasakaalukalt, mida tuleb kindlasti jätkata,“ ütles vallavolikogu esimees Atso Matsalu.

Valla 2024. aasta eelarve on teisel lugemisel jaanuarikuu vallavalitsuse istungil.

Heiko Leesment
avalike suhete osakond