XXVIII laulu- ja XXI tantsupidu: Viimsi orkestrid teel peole

24. aprill 2025
keelpilliorkester

Viimsist pürgivad suurele peole kaks orkestrit: Viimsi muusikakooli puhkpilliorkester, mida juhendab Maret Melesk, ning Viimsi muusikakooli keelpilliorkester, keda juhendab Edmar Tuul. 

Puhkpilliorkestril ei ole ükski laulupidu vahele jäänud. Maret Melesk, kes juhatab Viimsi muusikakooli puhkpilliorkestrit 2019. aasta sügisest, sõnab alustuseks, et orkestril pole ükski laulupidu vahele jäänud. “Orkestritegevus sai Viimsi muusikakoolis järjepidevalt hoo sisse 2002. aastal, kui muusikakooli tuli tööle dirigent Ott Kask. Sellest ajast alates on kõigil laulupidudel osaletud – kas sümfoonia- või puhkpilliorkestri koosseisuga. Varasemalt on puhkpilliorkester tegutsenud olenevalt sellest, kas ja kui palju on parajasti koolis puhkpillieriala õpilasi olnud, et eraldi orkester moodustada. Õnneks ei ole õpilastel seetõttu ükski laulupidu vahele jäänud,” räägib Maret Melesk. 

Suure peo eel on orkestris mängivad noored oma jõud ühendanud vilistlastega. “Meie koolis tegutseb 2018. aasta sügisest kaks erineva vanuse ja mängukogemusega mängijatest koosnevat puhkpilliorkestrit. Noorema astme puhkpilliorkester koosneb muusikakooli 3.–4. klassi mängijatest, vanema astme orkestris mängivad 5.–7. klassi õpilased. Laulupeo jaoks ühendavad kaks orkestrit oma jõud ja moodustavad sel aastal oma 34 liikmega ühise puhkpilliorkestri, et ikka uhkem ja julgem koos mängida oleks. Rõõm on tõdeda, et orkestrisse on jäänud mängima ka vilistlasi ning ikka selleks, et saaks koos vahvaid esinemisi teha ja laulupeole minna. Sel aastal on löökpillirühm esindatud lausa kaheksa löökpillimängijaga. Rongkäigus on seda kindlasti kuulda.”  

Puhkpillid kõlasid juba esimesel laulupeol 
Repertuaari omandamisega alustati tasapisi juba sügisel. Kui 2023. aasta koolinoorte laulupeo lood omandati juhendaja sõnul üsna kiirelt, siis seekord annab tunda, et tegemist on üldlaulupeoga, mille repertuaar on natuke nõudlikum ja nokitsemist veidi rohkem.  

„Laulupeo repertuaari õppimise kõrval kandsime ette ka Hando Põldmäe uue teose “Väike süit puhkpilliorkestrile” koostöös Viljandi muusikakooli puhkpilliorkestriga,” sõnab Melesk. 

2023. aastal tunnustati muusikakooli puhkpilliorkestrit Viimsi valla aasta kultuurikollektiivi tiitliga. Preemia andis võimaluse tellida heliloojalt spetsiaalselt Viimsi muusikakooli orkestrile kirjutatud uue teose, mis edukalt ka 5. jaanuari uusaastakontserdil Viimsi Artiumis ette kanti. 
Üks põnev lugu on Maret Meleskil rääkida eelmisest peost. “2023. aastal, koolinoorte laulupeo aastal, otsustas ühe noore orkestrimängija isa teha väga vahva fotoreportaaži poja teekonnast laulupeole. Esimestes proovides ei tahtnud see kokkukõla kuidagi tulla, aga lõpuks sai sellest kõigest üks imeliselt vahva ja rõõmus pidu. Loodetavasti on nii ka sel aastal.” 
Puhkpillimuusika on laulupidudega alati kaasas käinud ja seda esimesest laulupeost alates. “Laulupeo rongkäigus on puhkpilliorkestrid alati väga oodatud. Nende mängitud lõbusa marsimuusika saatel ei tundu tee laulukaare alla sugugi pikk.” 

Viimsi muusikakooli keelpilliorkestri ajalugu ulatub 40 aasta taha 

Tänasel päeval juhendab orkestrit Edmar Tuul. “Viimsi muusikakooli keelpilliorkester on välja kasvanud viiuldajate ansamblist, mida juhendas õpetaja Reet Leinuste. Seega ulatuvad orkestri juured neljakümne aasta taha. Aastakümnete jooksul on kollektiiv andnud kontserte nii Eestis kui ka väljaspool ning osalenud mitmetel noorte- ja üldlaulupidudel,” räägib Edmar Tuul. 

Orkester on teinud koostööd ka Viimsi kooliteatriga. Aastatel 2015–2016 etendus dirigent Ott Kase juhendamisel menukas muusikal „Helisev muusika“ koguni 16 korral. Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul toodi 2018. aastal lavale kuuel korral Raimond Valgre loomingul põhinev muusikal „Valge tee kutse“. Alates 2023. aasta sügisest on orkestri dirigendiks Edmar Tuul, kelle juhendamisel on muusikalide lavastamine taaselustunud. Värskeim koostöö leidis aset aastatel 2024–2025, kui koos muusikakooli, Viimsi kunstikooli ja SA Viimsi Artiumiga etendati 16 korral muusikali „Buratino“. 2026. aasta kevadel taaslavastatakse legendaarne Jaagup Kreemi ja Elmar Liitmaa rokkmuusikal „Romeo & Julia“. Orkestri traditsioonide hulka kuuluvad igal aastal toimuvad jõulu- ja kevadkontserdid. 

Orkestri kõla kujundamisel ja noorte pillimängijate juhendamisel osalevad ka õpetajad Anna-Liis Näksi, Glaire Helilaid-Ruben, Kerstin Elisabeth Kullerkupp, Heiki Palm ja Marek Mere ning hetkel emapuhkusel viibiv Ann Kuut. 

Ettevalmistused laulupeoks kulgevad edukalt 

Edmar Tuule sõnul on ettevalmistused 2025. aasta laulupeoks kulgenud edukalt. “Koosseisus on 21 noort pillimängijat, kelle seas on nii vilistlasi kui ka neid, kes esmakordselt orkestri koosseisus laulupeol esinevad.” 

Muusikakooli keelpilliorkestrit iseloomustavad julgus ja soov esitada mitmekesist muusikat erinevates koosseisudes. Lavalaudu on jagatud nii rütmimuusika kollektiivide kui ka bigbändiga. Sel kevadel, 11. mail, tähistatakse Viimsi valla sünnipäeva esmakordselt üle pika aja sümfooniaorkestriga. Kavas on esitada muusikat läbi ajastute ja erinevates žanrites. Lisaks astuvad solistidena orkestri ette muusikakooli õpilased. 

Tänavuse peo ootuses on orkestritele valminud uued kooli vormimütsid, mille järgi neid ära tunneb.  

Viimsi muusikakooli puhkpilliorkester 
Dirigent — Maret Melesk 

Muusikakooli puhkpilliorkester koosneb kahest eri vanuse ja mängukogemusega orkestrist. Orkestri juures on tegevad ka õpetajad Irene Ruuse, Ivar Kiiv, Neeme Ots ja Jaan Mesi. 
https://www.viimsihuvikoolid.ee/viimsi-muusikakool/viimsi-muusikakooli-…;

Viimsi muusikakooli keelpilliorkester 
Dirigent – Edmar Tuul 

Juhendajad: Glaire Helilaid-Ruben, Anna-Liis Näksi, Kerstin Elisabeth Kullerkupp ja Ann Kuut ja Heiki Palm. 
https://www.viimsihuvikoolid.ee/viimsi-muusikakool/viimsi-muusikakooli-…;

Kärt Radik
Viimsi Teataja kaasautor

Fotod: Suure peo eel mängivad puhkpilliorkestris koos nii noored kui ka vilistlased, Viimsi muusikakooli keelpilliorkestri ajalugu ulatub 40 aasta taha. Ken Mürk.