Vaktsineerimine Viimsis

 

  • Viimsi Keskuse Apotheka apteegis (Harju maakond, Viimsi vald, Haabneeme alevik, Sõpruse tee 15) on võimalus vaktsineerida teisipäeviti ja reedeti kell 17-20 ning laupäeviti 11-15 (vaktsineerib Benita Kodu). Aja saab broneerida Apotheka kodulehel: https://www.apotheka.ee/teenused/covid-19-vastu-vaktsineerimine1/ ja telefonil 6146 000. Vaktsineeritakse Pfizer/BioNTech Comirnaty vaktsiiniga. 

  • Alates oktoobrist toimub COVID-19 vastu vaktsineerimine Viimsis AS Fertilitas erahaigla ruumides (igal tööpäeval, ajavahemikus  kell 15-18, aadressil Kaluri tee 5a). 

Soovi korral saab aja broneerida digiregistratuuris www.digilugu.ee ja telefonil 1247 (kl 8.00-20.00). 

  • Noorte (12+ aastat) jaoks on Moderna Spikevax vaktsiin. Alaealistel on vajalik lapsevanema juuresolek või kaasa võtta kirjalik nõusolek koos lapsevanema kontaktandmetega. Samuti tuleb kaasa võtta lapse ID-kaart.
  • Täiskasvanutele manustatakse ka teisi vaktsiine (Pfizer/BioNTech Comirnaty, Moderna).
  • Läbipõdenud saavad ühe kaitsesüsti ning parim aeg selleks on 4-6 kuud pärast tervenemist. Neil, kellel saab vaktsineerimisest mööda pool aastat, ei ole vaja muretseda, sest uuringute põhjal kestab vaktsineerimiskuuri toime vähemalt aasta.
  • Liikumisraskusega inimestele pakub vaktsineerimisele transpordiks või kodus vaktsineerimiseks abi valla sotsiaal- ja tervishoiuosakond (telefon 602 8867).

Kõige olulisem info testimise, karantiini ja lähikontaktsuse kohta

  • Viimsi testimispunkt asub Medicumi telgis aadressil Sõpruse tee 4, Haabneeme. Ooteala on õues ja proove saab anda nii autoga kui ka jalgsi minnes. Kaasa tuleb võtta isikut tõendav dokument.

Eestis ja Euroopas on hetkel kasutamiseks loa saanud neli vaktsiini (AstraZeneca, Pfizer/BioNTech Comirnaty, Moderna, Janssen). COVID-19 vaktsiinid on kõik ühtviisi ohutud, efektiivsed ja kvaliteetsed. Kiirendatud müügiloa taotlemisel ei ole COVID-19 vaktsiinide puhul efektiivsuse ja ohutuse osas järeleandmisi tehtud. Uuringud ja sealhulgas vaktsiinide ohutuse seire jätkuvad ka pärast müügiloa saamist.

VAATA ka novaator.err.ee artiklit: 
KKK: peaaegu kõik, mida võiksid teada koroonavaktsiinide kohta

1. Pfizer/BioNTech Comirnaty 

Comirnaty on koroonaviiruse poolt põhjustatud haiguse (COVID-19) vältimiseks mõeldud vaktsiin 12-aastastel ja vanematel inimestel. Comirnaty sisaldab molekuli, mida nimetatakse mRNA-ks ja mis sisaldab juhiseid COVID-19 haigust põhjustava SARS-CoV-2 viiruse valgu ehk antigeeni tootmiseks. Comirnaty ei sisalda viirust ennast ja ei ole võimeline tekitama COVID-19 haigust. 

Comirnaty manustatakse kahe süstina õlavarrelihasesse ja kahe süsti vahele peab jääma vähemalt 21 päeva.

Comirnaty toimib seeläbi, et valmistab organismi end COVID-19 vastu kaitsma. Comirnaty sisaldab mRNA molekuli, mis toimib rakkudele juhendina ogavalgu valmistamiseks. Ogavalk on SARS-CoV-2 viiruse pinnal olev molekul, mis aitab viirusel inimese keharakkudesse siseneda. Kui inimene saab vaktsiini, valmistavad osad keharakud mRNA-l oleva info põhjal mõnda aega ogavalku. Inimese immuunsüsteem tunneb valmistatud ogavalgu ära kui kehale võõra ning hakkab tootma selle vastu antikehi ja spetsiifilisi T rakke, mis hiljem, kui organism viirusega kokku puutub, selle hävitavad. Vaktsiinis olev mRNA lagundatakse organismis pärast vaktsineerimist lühikese aja jooksul.

Allikas: ravimi omaduste kokkuvõte

Uuringus olid Comirnaty kõige sagedasemad kõrvaltoimed tavaliselt kerged või mõõdukad ja möödusid mõne päeva jooksul pärast vaktsineerimist. Nende hulka kuulusid valu ja turse süstekohas, väsimus, peavalu, lihas- ja liigesevalu, külmavärinad ja palavik. Need mõjutasid rohkem kui ühte inimest kümnest. Süstekoha punetust ja iiveldust esines vähem kui ühel inimesel kümnest. Sügelus süstekohas, liigesvalu, suurenenud lümfisõlmed, unehäired ja halb enesetunne olid harvad kõrvaltoimed (mõjutasid vähem kui ühte inimest sajast).

Allikas: vaktsineeri.ee/covid-19/covid-19-vaktsiinid/pfizer-biontech/#t-comirnaty-voimalikud-korvaltoimed

Comirnaty vaktsiin on efektiivne ja annab praeguses pandeemia olukorras üliolulise kaitse COVID-19 vastu. Uuringud näitasid, et vaktsiini tõhusus on 95%. Enamik kõrvaltoimeid on kerged kuni mõõdukad ja mööduvad mõne päevaga.


2. Moderna Spikevax

Spikevax on vaktsiin, mida kasutatakse SARS-CoV-2 viiruse põhjustatud COVID-19 ennetamiseks. Seda manustatakse 12-aastastele ja vanematele täiskasvanutele. Spikevax’i toimeaine on SARS-CoV-2 ogavalku kodeeriv mRNA. Kuna Spikevax ei sisalda viirust, siis ei saa see põhjustada haigust COVID-19.

Spikevax manustatakse kahe süstina õlavarrelihasesse. Soovitatav on manustada sama vaktsiini teine annus 28 päeva pärast esimest annust.

Spikevax stimuleerib keha loomulikku kaitset (immuunsüsteemi). Vaktsiini toimel toodab organismise COVID-19 haigust põhjustava viiruse vastast kaitset (antikehasid). Spikevax sisaldab ainet nimega informatsiooni-ribonukleiinhape (mRNA), mis kannab rakkudeni juhised viiruses sisalduva ogavalgu tootmiseks. Rakud reageerivad ogavalgule antikehade tootmisega, mis aitavad viiruse vastu võidelda. See aitab kaitsta COVID-19 haiguse eest.

Allikas: ravimi omaduste kokkuvõte

Euroopa Ravimiameti Inimravimite komitee hinnangul võib Moderna Spikevaxi koroonavaktsiini kasutada ka noortel vanuses 12-17 eluaastat. 

Sagedasemad kõrvaltoimed olid sarnased nendega, mis esinesid täiskasvanutel: süstekoha valu ja paistetus, väsimus, peavalu, lihase- ja liigesevalu, suurenenud lümfisõlmed, külmavärinad, iiveldus, oksendamine ja palavik. Need kõrvaltoimed on enamasti kerged või mõõdukad ning mööduvad mõni päev pärast vaktsineerimist.

Allikas: vaktsineeri.ee/uudised/moderna-spikevaxi-vaktsiini-saab-nuud-kasutada-alates-12-eluaastast

SPIKEVAX on tõhus vaktsiin ja annab praeguses pandeemia olukorras üliolulise kaitse COVID-19 vastu. Uuringud näitasid, et vaktsiini tõhusus on 94,1% täiskasvanutel; SPIKEVAX tõhusus lastel vanuses 12 kuni 17 eluaastat on sarnane täiskasvanutega. Enamik kõrvaltoimeid on kerged kuni mõõdukad ja mööduvad mõne päevaga.


3.  COVID-19 Vaccine Janssen

COVID-19 Vaccine Janssen on vaktsiin, mida kasutatakse SARS-CoV-2 viiruse poolt põhjustatud COVID-19 ennetamiseks. COVID-19 Vaccine Janssen’it manustatakse 18-aastastele ja vanematele täiskasvanutele. Vaktsiini toimel hakkab immuunsüsteem (keha loomulik kaitsemehhanism) tootma antikehasid ja spetsiifilisi vere valgeliblesid, mis võitlevad viirusega, andes kaitse COVID-19 vastu. Jansseni vaktsiin sisaldab teist viirust (adenoviiruse perekonnast), mida on muudetud nii, et see pole võimeline paljunema, kuid selles on SARS-CoV-2 valgu tegemiseks vajalik geen. Ükski selle vaktsiini koostisosa ei saa põhjustada COVID-19.

COVID-19 Vaccine Janssen manustatakse ühe süstina õlavarrelihasesse.

Allikas: ravimi omaduste kokkuvõte ja vaktsineeri.ee/covid-19/covid-19-vaktsiinid/covid-19-vaccine-janssen

Uuringutes olid COVID-19 Vaccine Janssen’i kõige sagedasemad kõrvaltoimed tavaliselt kerged või mõõdukad ja möödusid 1-2 päeva jooksul pärast vaktsineerimist. Kõige sagedasemad kõrvaltoimed oli valu süstekohas, peavalu, väsimus, lihasvalu ja kehv enesetunne. Need mõjutasid rohkem kui ühte inimest kümnest. Köha, liigesvalu, palavikku, külmavärinaid ning süstekoha punetust ja paistetust esines vähem kui ühel inimesel kümnest. Aevastamist, värinaid, kurguvalu, löövet, higistamist, lihasnõrkust, valu kätes ja jalgades, seljavalu, nõrkust ja üldist halba enesetunnet esines vähem kui ühel inimesel sajast.

NB! Pärast vaktsineerimist tuleb ettevaatusabinõuna jälgida oma tervist 3 nädala jooksul tromboosi ja verejooksu sümptomite suhtes. 

Allikas: vaktsineeri.ee/covid-19/covid-19-vaktsiinid/covid-19-vaccine-janssen/#t-voimalikud-korvaltoimed

COVID-19 Vaccine Janssen annab praeguses pandeemia olukorras kaitse COVID-19 vastu. Põhiuuring näitas, et vaktsiini tõhusus on 67%. Enamik kõrvaltoimeid on kerged kuni mõõdukad ja mööduvad mõne päevaga. 


4. AstraZeneca koroonavaktsiin Vaxzevria

Vaxzevriat kasutatakse SARS-CoV-2 viiruse põhjustatud COVID-19 ennetamiseks. Vaxzevriat manustatakse 18-aastastele ja vanematele täiskasvanutele. Vaktsiini toimel toodab immuunsüsteem (keha loomulik kaitse) antikehasid ja spetsiaalseid valgeid vereliblesid, mis toimivad viiruse vastu, pakkudes kaitset COVID-19 eest. Vaxzevria vaktsiin sisaldab teist viirust (adenoviiruse perekonnast), mida on muudetud nii, et see pole võimalik paljunema, kuid selles on SARS-CoV-2 valgu tegemiseks vajalik geen. Mitte ükski vaktsiinis kasutatud koostisosa ei ole võimeline tekitama COVID-19.

Vaxzevria vaktsiini manustatakse kahe süstina õlavarrelihasesse ja kahe süsti vahe on  soovituslikult 12 nädalat.

Allikas: ravimi omaduste kokkuvõte ja vaktsineeri.ee/covid-19/covid-19-vaktsiinid/astrazeneca

Uuringutes olid Vaxzevria vaktsiini kõige sagedasemad kõrvaltoimed tavaliselt kerged või mõõdukad ja möödusid mõne päeva jooksul pärast vaktsineerimist. Kõige sagedasemad kõrvaltoimed oli valu ja tundlikkus süstekohas, peavalu, väsimus, lihasvalu, kehv enesetunne, külmavärinad, palavik, liigesvalu ja iiveldus. Need mõjutasid rohkem kui ühte inimest kümnest. Oksendamist ja kõhulahtisust esines vähem kui ühel inimesel kümnest. Vähenenud söögiisu, pearinglust, higistamist, kõhuvalu ja löövet esines vähem kui ühel inimesel sajast. 

NB! Pärast vaktsineerimist tuleb ettevaatusabinõuna jälgida oma tervist 3 nädala jooksul tromboosi ja verejooksu sümptomite suhtes. 

Allikas: vaktsineeri.ee/covid-19/covid-19-vaktsiinid/astrazeneca/#t-astrazeneca-vaktsiini-korvalmojud

Vaxzevria annab praeguses pandeemia olukorras kaitse COVID-19 vastu. Uuringud näitasid, et vaktsiini tõhusus on 60%. Enamik kõrvaltoimeid on kerged kuni mõõdukad ja mööduvad mõne päevaga. 

Enne vaktsiinide leiutamist ja rakendamist olid nakkushaigused üheks enim levinud surmapõhjuseks. Näiteks 18. sajandi lõpul tapsid rõuged umbes 400 000 eurooplast aastas. Eriti armutu oli tõbi laste suhtes ning 80% nakatunutest surid. 20. sajandil nõudsid rõuged hinnanguliselt 300–500 miljoni inimese elu.

1979. aastal sai aga looduslike rõugeviiruste poolt tekitatud rõuged esimeseks nakkushaiguseks, mis on vaktsineerimise toel maailmast likvideeritud.

Eesti kohta on nakkushaiguste juhtude ja vaktsineerimise mõju kohta säilinud infot alates 1945st aastast. Alljärgnevates tabelites on esitatud mitme ohtliku haiguse registreeritud juhud 100 000 elaniku kohta, vaktsineerimisega alustamine ning saavutatud mõju. Nagu graafikutelt näha saab, on vaktsineerimine aidanud oluliselt vähendada nakkushaiguste levikut Eestis. See efekt püsib tõenäoliselt aga vaid seni, kuni inimesed otsustavad kaitsesüstimise kasuks.
 

Graafik B-viirushepatiidist

 

Graafik Läkaköha

 

Graafik Mumps

 

Graafik Poliomüeliit

 

Graafik punetised

 

Graafik Difteeria

Allikas: Terviseamet

Digitõendi kasutamine aitab hoida ühiskonda ja majandust avatuna, võimaldades elanikel tõendada  enda COVID-19 vastu vaktsineeritust või  läbipõdemist.

Alates 9. augustist 2021 on COVID-19 haiguse leviku tõkestamiseks kontrollita üritustel ja tegevustes lubatud kuni 50 osalejat sisetingimustes ja kuni 100 osalejat õues (mahuarvestusse ei lähe ettevõtte töötajad, esindaja jne). Tõendit nõutakse alates 18. eluaastast. Nakkusohutuse tõendamise kohustus on inimesel endal, selleks on hea lahendus luua EL digitaalne COVID tõend. Tõendi loomine toimub inimese soovil automaatselt tervise infosüsteemi edastatud meditsiinidokumendi andmete pealt. 

Covid tõendi loomiseprotsessJuuni esimeses pooles valmisid Eestil ja üle Euroopa Liidu kehtivad ühtsetele standarditele ja samale andmekooseisule vastavalt kolm EL digitaalset COVID tõendit:

COVID TÕENDI KASUTAMINE - VAATA JOONIST

KUIDAS LUUA COVID-19 TÕENDIT DIGILUGU.EE-s?

EL digitaalse COVID tõendi saab luua siis, kui tervishoiutöötaja on vastava info tervise infosüsteemi edastanud. Juhul kui COVID tõendi loomise valikut rippmenüüs ei ole, pole tõenäoliselt vastav info tervise infosüsteemi veel jõudnud. Varu veidi kannatust või võta ühendust teenust osutanud tervishoiuasutusega.

  1. Sisene patsiendiportaali (www.digilugu.ee) ID-kaardi, Mobiil-ID või Smart-ID-ga.
  2. Vajuta vasakul tulbas rohelisele kastile „EL digitaalsed COVID tõendid“.
  3. Vajuta nupule „Alusta EL digitaalse COVID tõendi loomist“.
  4. Vali lehe all olevast rippmenüüst tõend, mida soovid luua – kas immuniseerimise (ehk vaktsineerituse), testi tulemuse või läbipõdemise tõendamiseks.
  5. Vajuta „Edasi“ ning laadi tõend alla.
  6. Salvesta tõend nutiseadmes või prindi välja. Tõendid salvestuvad arvuti või nutiseadme alla laaditud failide kausta. Viimsi Raamatukogus ja Viimsi vallavalitsuses on loodud tehnilised võimalused nii COVID tõendi loomiseks kui välja printimiseks. 
  7. Nutiseadmes ja välja prinditud kujul tõendid on samaväärsed. Kui oled tõendi juba loonud ja see on kehtiv, siis uut tõendit süsteemis ei looda (annab vastuse – päring ebaõnnestus). Sinu tõend on kehtiv.
  8. Enda isiku tuvastamiseks ole valmis koos EL COVID tõendiga näitama ka isikut tõendavat dokumenti.
  9. EL COVID tõendi õigsuse kontrollimiseks kasutatakse veebirakendust kontroll.digilugu.ee.
  10. EL COVID tõend EI OLE reisidokument. Reisimisel kehtivaid nõudeid saab vaata reisitargalt.vm.ee.

Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse kodulehel olevat juhendit, kuidas COVID tõendit luua, täiendatakse jooksvalt. 

COVID TÕENDI LOOMINE - VAATA JOONIST

KUIDAS KONTROLLIDA COVID-19 TÕENDIT?

EL digitaalsel COVID tõendil on andmed nii loetavas formaadis kui ka QR-koodis. Tõendil olev QR-koos on loetav vaid kontroll.digilugu.ee veebilehe kaudu. VAATA JUHIST!

 

Covid tõendi kontrollimise protsess

 

Head Viimsi elanikud, Viimsi Raamatukogu ja Viimsi vallavalitsuse personal on igati abivalmis, et aidata soovijatel luua ja välja printida COVID tõendit. Kui ID-kaardi PIN-koodid ei ole mingil põhjusel kättesaadavad, siis tuleb pöörduda Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskusesse aadressil Uus-Tatari 25, Tallinn teisipäeviti või neljapäeviti ajavahemikus kell 10-15. Kaasa tuleb võtta kehtiv ID-kaart.

Alates 16.08 võtavad Sotsiaalkindlustusameti teeninduspunktid vastu avaldusi EL COVID tõendite loomiseks eestlastele ja Eesti isikukoodi omavatele välismaalastele, kellel ei ole võimalik neid endale ise patsiendiportaalis (digilugu.ee) luua. Vaata Sotsiaalkindlustusameti teeninduspunktide täpseid aadresse ja vastuvõtuaegasid SIIT

Sotsiaalkindlustusametisse pöörduvatel välismaalastel peab tõendi loomiseks olema Eesti isikukood ja isikut tõendav dokument. Kõik tõendi soovijad saavad juba eelnevalt täita avalduse ja selle välja printida. Avaldus tuleb viia sobivasse Sotsiaalkindlustusameti teeninduspunkti ning seejärel saadetakse EL COVID tõend kolme tööpäeva jooksul inimese e-posti aadressile. Kuigi vaktsineerimistõendi saab luua ka juba peale üht vaktsineerimist, siis selleks, et osaleda Eestis erinevatel üritustel, peab vaktsineerimiskuur olema lõpetatud. Teenus on kõigile tasuta.
 

Allikas: kriis.ee