Arvo Raja: nüüd on ka Austraalia ja Uus-Meremaa maratonirajad ära proovitud

20. nov 2023
foto

Selliselt saab Leppneeme kandi tuntud pikamaasuusatamise fanaatik Arvo Raja oma sellesuvise huvitava ettevõtmise kokku võtta. Taolise maailma kuklapoolele mineku tingis uus väljakutse. Sest kuigi Arvo kuulub kolme kaaslasega nende Eesti suusameeste hulka, kes on aastast 1998 sõitnud senini kõikidel Estoloppeti sarja 127 võistlusel ja kuulub tiimi „Alati kohal!“, siis praegu on tal käsil maailma pikamaasuusatamise sarja Worldloppeti meistriks saamine.

Selleks peab ta aga sõitma kümnel erineval maratonil, millest üks peab teoks saama väljaspool kodumandrit. Sedasi tekkis nii temal kui ka mitmetel teistelgi meie suusatajatel plaan osaleda Austraalia Kangaroo Hoppetil ja Uus-Meremaa Merino Musteril. Et need jäid kenasti lõunapoolkera suusahooaega – augustikuu lõppu ja septembri algusse ning ka suvepuhkuste sisse –, asuski Eestist teele 17-liikmeline reisiseltskond, kellest 15 ka maratonisõidud ette võttis.

Muljed nii suusasõitudest kui ka muidugi selle kandi vaatamisväärsustest ja erilisest loodusest kujunesid äärmiselt paeluvateks. Ja ka maratoni korraldajatele oli päris suur üllatus, kui äkki tuli platsi kamp eestlasi, olles kohalike maratoonarite kõrval kõige suuremaks välissõitjate rühmaks.

Austraalia maratonisõit
Sealne suusatalv algas kenade lumeoludega juulis, aga kuu aega hiljem oli esmakordselt viimase 50 aasta jooksul seis selline, et kaaluti isegi maratoni ärajätmist. Viimases hädas mindi aga siiski kuskil 1650–1750 meetri kõrgusele mägedesse ja leiti seal piisavalt lund. Sealsete rohkete mäesuusaradade kõrval tekitati niimoodi võimalus ka murdmaasõiduks. 

Omaette huvitavaks seigaks kujunes aga see, et sellise erakorralistes tingimustes toimuva sõidu arvesse mineku osas tuli luba hankida Tartust. Seal asub Worldloppeti peakontor ja eestlanna Epp Paali käe all juhitakse ka kogu sarja toimimist. Kuulanud kõik asjaolud ära, tehtigi otsus, et kuna üks osa suusatajaid olid ju tulnud erinevatest maailma otstest, et oma masterisõit ära teha, siis korraldatigi n-ö avatud raja sõit. Eks sellist erilahendust oleme me isegi pakkunud, kui kaugelt tulnud maratoonarid tahavad Tartu maratoni osaluse kirja saada ning templi maratonipassi. Siis on vaadatud Eesti eri paigus ringi ja asendusmaraton ongi teoks saanud.

Eestlaste sõidudki said sõidetud ja kohe löödi templid ka igaühe maratonipassi. Seejärel oli taas võimalus ka laiemalt ringi vaadata. Nagu Arvo Raja rohketest piltidest näha, siis hetki ja vaadatavat leidus. Tehti ka mitmeid ühispilte, kus peal nii meie kui ka Austraalia suusaveteranid. Et nüüd on vastastikku ka maratonirajad läbi proovitud, siis oli jutu käigus igasugust võrdlemist. Tuleb tunnistada, et Tartu maraton on maailmas kõrgelt hinnatud ja kel siin veel käimata, sel on see kindlasti plaanis.

Suund Uus-Meremaale
Eesti suusarühm aga siirdus edasi Uus-Meremaale, kus sealses kuulsaimas murdmaakeskuses Snow Farmis toimus juba 28-aastase traditsiooniga Merino Musteri maraton. See keskus võttis maratonisõitjaid vastu suurepäraste lumeoludega, mida kasutas  oma treeninguteks ka USA murdmaakoondis eesotsas olümpiavõitja Jessica Digginsiga.

Edasi-tagasi lookleval maratonirajal sõideti kolm ringi, kus siis meie sõitjate rohkuse tõttu kõlas pidevalt ikka „Estonia“ ja jälle „Estonia“. Kui sõidud sõidetud, siis peeti veel mitmeid ühiseid maratonisõitjate koosviibimisi, kus jagati tunnustust, aga nauditi ka selle suurepärase sõpruskonna ühtekuuluvust.

Arvo Rajal sai sedasi koos kaaslastega oma selle suve eesmärk täidetud ja nüüdseks on Worldloppeti meistritunnistuse saamiseks tal vaja sõita veel vaid üks maraton kuskil Euroopas. Ise arutleb ta, et selleks võiks olla prantslaste La Transjurassienne või Itaalia Marcialonga, mida ta senini veel sõitnud pole. Siin on aga peamiseks mureks, kuidas Estoloppeti ja nende eelpool mainitud maratonide kuupäevad klapivad. Sest kui samal ajal mujale minna ja meie kodustest maratonidest üks ära jätta, siis läheks senini toimiv võrratu ja aastatepikkune saavutus – kõikidel Eesti sõitudel kaasalöömine – kaduma. Aga eks aeg anna arutust, sest pole ju teada, kuidas uue talve lumeolud meie maratonikalendrit mõjutama hakkavad ja kas siis ikka Arvol ka mujale põikamine võimalikuks osutub.

Igatahes treeningud käivad ja samas tuleb ka korraldusasjul pidevalt silm peal hoida. Oma  töökohustuste tõttu Elektritsentrumi projektijuhina tuleb muidugi kõike spordiharrastusega seostuvat võimalikult aegsasti planeerida.

Nagu nüüd ka suviste suusareiside puhul, mille kavandamist sai alustatud juba aasta alguses. Hea, et seda kõike on saanud teha ühiselt ja juba 20 aastat toiminud Eesti Worldloppeti klubi kaudu. Nüüdki ühendati oma liikmete suusasoovid, ringivaatamise huvid ning eks siis igaüks vaatas, kuidas ka muud eluolulised tegemised selle reisi ajaks paika saada.

Rajade perel aga lisandus omaette soov, et miks mitte ei võiks sinna maailma kuklapoolele suusasõitu tegema minnes saada sedasi tähistatud ka 40. pulma-aastapäev. Kaunis ja omanäoline soov saigi teoks!

Kaarel Zilmer
suusaõpetaja