August Künnapu uus näitus “Waiting for the Sun”

22. sept 2023
foto

19. septembril avati Viimsi Artiumi kaasaegse kunsti galeriis August Künnapu maalinäitus “Waiting for the Sun”. See on Künnapu esimene suurem näitus Viimsi poolsaarel, mis jääb avatuks 12. novembrini.

Kultuuri- ja kogukonnafestivali Põhja Konn raames avatud näituse keskmes on kunstniku kolm maaliseeriat: Perepildid (“Poeg Alberto Võsul”, “Isa Villu Indias”, “August Ruhnu saarel”, 2017), Neli elementi (“Vees”, “Õhus”, “Teel”, 2021) ja Vibukütt 1–3 (2013–2019). Seeriaid täiendavad Künnapu värviküllased argielu stseenid aastatest 2002–2023.   

Galerii teisel korrusel saab vaadata Mait Vaigu lühifilmi Künnapu hiljutisest retrospektiivnäitusest “Le Soleil De Ma Vie” Kadrioru Plazas. “Mis on mulle tähtis, on see, et olles ise kunstnik on mul mõnikord tarvis näha kunsti, mis paneks mind tahtma oma ateljeesse minna ja ise midagi luua. Selles mõttes on Augusti maalid inspireerivad, annavad mulle mõtlemisainet ja loomistahet. Keegi kunagi ütles, et kunst peaks lohutama häirituid ja häirima mugavaid. August kui inimene ja tema maalid on erakordsed ja võluvad. Tihti maalib ta “tavalisi” inimesi, kes teevad “tavalisi” asju, kuid tulemus on veider või teeb kergelt rahutuks. Kunstnikest sõbrad on mulle öelnud, et Augusti tööd toovad meelde mineviku suuri meistreid, näiteks Malevich, Rousseau ja Leger. Võib-olla on vara öelda, kas August on suur meister või mitte? Tema lugu ja teekond ei ole kaugeltki veel lõppenud, aga mulle meeldiks mõelda, et ühel päeval pannakse tema maalid välja maailma parimates galeriides,” kirjutab Londoni kuraator, kunstnik ja kirjanik Harry Pye Künnapu viimases maalikataloogis. 

August Künnapu (sündinud 1978 Tallinnas) on õppinud 1996–1997 Eesti Humanitaarinstituudis, 1997–2002  Eesti Kunstiakadeemias arhitektuuri ja 2000 kujutavat kunsti Slade’i kunstikooli suvekoolis Londonis. Ta on oma põlvkonna üks kirglikumaid maalijaid, kes portreteerib oma värviküllases loomingus inimeste, loomade ja majade hingesid. 2007 oli ta Konrad Mäe maalipreemia ja 2018 Kristjan Raua preemia laureaat. Alates 2005. aastast on Künnapu toimetanud ajatut kultuurilehte Epifanio. Kunstnik on teinud alates 2001. aastast isikunäitusi Tallinnas, Tartus, Helsingis, Tamperes, Manilas, Riias ja Berliinis ning osalenud alates 1996. aastast grupinäitustel Põhja- ja Baltimaades, Saksamaal, Taiwanis, Venemaal ja Inglismaal. Tema töid on Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi ja Viinistu Kunstimuuseumi kogudes ning erakogudes Euroopas. Ta on maaliraamatute “August Künnapu” (2007), “Elujõgi” (2013) ja “∞” (2018) autor. Künnapu armastab teha näitusi saladuslikel Eesti väikesaartel.

Gerli Nõmm 
Viimsi Artiumi kommunikatsioonijuht

Foto: Tiit Mõtus