Avatud valitsemine on tee tulevikku

28. juuni 2023
foto

Avatud valitsemine on suundumus, mis on viimastel aastatel riigi ja kohalike omavalitsuste tasandil üha enam hoogu kogunud. Ka omavalitsuste teenustasemeid mõõtev minuomavalitsus.ee avaldab avatud valitsemise mõõdiku.

Värskelt avaldatud tulemuste põhjal oli Viimsi tulemus 2022. aastal 4 palli, millega olime valdkonnas tugevama viiendiku ehk 79-st 16 parema omavalitsuse hulgas. Siiski, nagu tulemus näitab, on veel arenguruumi.

Käesoleva aasta kevadel avaldas riigikantselei juures töötanud avatud valitsemise eksperdirühm teekaardi, mis sisaldas ettepanekuid avatud valitsemise edendamiseks riigi ja kohaliku omavalitsuse tasandil. Ka Viimsi vald on otsustanud algatada sügisel oma esimese avatud valitsemise tegevuskava koostamist. Selle raames lepitakse elanike, vabaühenduste ja ettevõtjatega kokku Viimsi kaasamise hea tava, mõtestatakse valla koostöö külavanemate ja avalikkusega ning analüüsitakse valla informatsioonikanalite arenguvõimalusi.

Avatud valitsemine tähendab võimu teostamist läbipaistvalt, otsuste eest vastutavalt ja koostöös elanikega. Avatud valitsemise eesmärk on tugevdada demokraatiat, suurendada valitsuse usaldusväärsust ja parandada avalike teenuste kvaliteeti. Avatud valitsemise meetodid ja põhimõtted aitavad kaasa läbipaistvusele, tõhususele ja innovatsioonile valitsuse tegevustes.

Läbipaistvuse põhimõte hõlmab valitsuse otsuste, tegevuste ja poliitikate ausust, kontrollitavust ning huvide konflikti vältimist. See tähendab avaliku teabe avatust, selget suhtlemist ja teabevahetust valitsuse ja kodanike vahel ning otsustamist, mis lisaks aus olemisele ka näib aus.

Vastutuse põhimõte keskendub valmisolekule vastutada oma otsuste ja tegevuste eest.  Siin tuleb silmas pidada valmidust vastutada, et otsused on tehtud avalikes huvides ja parima teadmise kohaselt ning esitatud lubadused viiakse ellu.

Koostöös elanikega valitsemise põhimõtte kohaselt peab valitsus looma elanikele ja huvirühmadele võimaluse oma arvamust avaldada ning osaleda poliitikakujundamises ja otsuste elluviimises. See aitab tagada, et otsustes arvestatakse erinevate perspektiividega ja need saavad seeläbi laiema ühiskonna toetuse. Üha enam levib avalik ootus koosloomelise poliitikakujundamise rakendamiseks. Ka Viimsis on üha enam hakatud kasutama avaliku ruumi ja teenuste kujundamisel kaasavat disaini.

Viimasest põhimõtetest kantuna on Viimsi vallavalitsus arengustrateegia „Viimsi 2045“ koostamisel otsustanud varasemast veelgi rohkem koguda elanike arvamusi ja seisukohti, nendega arvestada ning üheskoos ellu viia. 2022. aasta sügisel korraldati rahuloluküsitlus, millega kaardistati elanike hoiakuid ja muresid. Käesoleva aasta 1. aprillil toimus esmakordselt traditsiooniks saav visioonipäev, kus vaadati koos elanikega tulevikku ning mille toel on sõnastatud Viimsi visioon ja strateegilised eesmärgid aastani 2045.

Eesmärkide saavutamiseks on oluline veenduda selles, et plaanitavad tegevused viiksid sihile hoolimata võimalikest tuleviku arengutest. Selleks, et arengustrateegia tegevuskava saaks kogukondadega arvestav, oleme juulis korraldamas piirkondlikke tulevikuseminare. Nende raames vaatame üheskoos otsa külade ja alevike vajadustele ning arutame kohalikke väljakutseid ja võimalusi nende lahendamiseks koostöös kogukondadega.

Ivar Hendla
arendusosakonna juhataja

Foto: Jane Saks