Fertilitas – kolme aastakümne jagu kogemusi

24. mai 2023
foto

Tänavu tähistab AS Fertilitas oma 30. tegutsemisaastat. Algselt naistehaigla ja sünnitusmajana alustanud erahaigla pakub täna teenuseid lausa 25 erialal. Maikuus pälvis Fertilitas Viimsi valla autasu Viimsi Vaal. Eesti ühe suurima erahaigla arengust andis ülevaate Fertilitase tegevjuht, kõrva-nina-kurguarst ja pea-kaelakirurg Lauri Maisvee.

Milline on Fertilitase ajalugu?
30 aastat tagasi oli sünnitussüsteem Eestis väga hierarhiline. Siis ei olnud mõeldavgi, et sünnituse juures viibiks lapse isa või mõni teine lähedane. Aastal 1993 leidus aga üks julge visiooniga inimene, günekoloog doktor Ivo Saarma, kes soovis luua midagi uut ja muuta sünnitus peresündmuseks. Nii hakkaski asi arenema ja tasapisi tulid juurde ka teised erialad.

Alguse sai Fertilitas Nõmmelt, kus aadressil Mai põik 4 asus spetsiaalselt naistehaiglaks rajatud hoone. Muide, ka mina ise olen seal sündinud. Kui Tallinna linn 2000ndate algul haiglahoone erastas, kolisime veebruaris 2004 Viimsisse, kus oli juba tegutsev haigla olemas. Nii saidki kokku üks pool, kes otsis haiglat, ja teine, kes otsis koostööpartnerit.

Praeguseks oleme jõudnud olukorda, kus Fertilitas on äsja 30-aastaseks saanud ning me oleme kõige suurema kogemusega eratervishoiuasutus Põhja-Eestis. Lisaks Viimsile on meil polikliinikud ka Tallinna kesklinnas (Kaupmehe 4) ja Mustamäel (Sütiste tee 17/1, 4. korrus).

Kas toona oli erahaigla mõeldud pigem jõukamatele inimestele?
Meil ei ole kunagi olnud sellist positsioneerimist. Tasuline meditsiin on maailmas kogu aeg olemas olnud, lihtsalt pakkumise ja nõudluse vahekord peab normaalne olema. Kui vaadata ringi meie patsientide hulgas, siis on tegu täiesti tavaliste inimestega.

Kuidas on lood personaliga – on meditsiinitöötajaid leida lihtne või raske?
Meditsiinitöötajate põud on Eestis tohutu ning puudus aina süveneb. Üle 10 aasta tagasi vähendati järsult arsti eriala finantseeringuid Tartu ülikoolile, lisaks läksid toona paljud noored arstid välismaale, peamiselt Soome tööle. Mina leian, et välismaal käimine, õppimine või töötamine on igal juhul õpetlik, ent kui noorel tekib seal pikaajaline tööalane või ka romantiline suhe, ei ole tagasitulek enam nii lihtne.

Praegu on Soome minek oluliselt vähenenud ja ka arsti erialale võetakse vastu suurem arv tudengeid. Muutunud on ka tänapäeva noorte töökultuur – soovitakse piisavalt vaba aega ning valvetööd teha ei taheta.

Meditsiinitöötajate leidmisega on keeruline ka meil. Näiteks taastusarsti otsime tikutulega, õdedega on veelgi keerulisem. Soovitan kõigil operatsiooniõeks õppida (naerab – toim).

Milliste muredega inimesed kõige sagedamini teie poole pöörduvad?
Ikka tervisemuredega (muigab – toim). Meditsiin ei ole heaoluteenus, mida inimene lihtsalt igavusest tarbiks. See on kas vajaduspõhine, näiteks kuskilt valutab ehk inimesel on konkreetne mure, või siis profülaktiline. Näiteks käiakse korra aastas hambaarsti juures ilma, et kuskilt valutaks. Samuti käivad naised korra aastas kontrollis günekoloogi juures.

Miks see nii on?
See on miljoni dollari küsimus. See on nende arstkondade pidev töö, et teadlikkust tõsta ja seal on asi ka kõige korrektsem. Ka lapsed on prioriteet ja nende tervisemuresid võetakse kohe tõsiselt. Vanemad inimesed on miskipärast kannatlikumad.

Millised võimalused raviks ja kontrolliks on Viimsis asuval Fertilitase haiglal?
Kirurgilises mõttes anname oma mahult välja väiksema keskhaigla mõõdu. Haiglas on kokku 16 palatit, neli operatsioonituba, majaga seotud inimesi töötab siin 200 ning aastas tehakse erinevatel erialadel üle 3000 narkoosis lõikuse. Siin majas on diagnostikavõimalustest tipptasemel ultrahelisüsteemid, röntgendiagnostika, teatud erialade endoskoopia, günekoloogiline teenistus, kõrva-nina-kurgukirurgia, ortopeedia, südamehaiguste temaatika, ämmaemandad, psühholoogide vastuvõtt, üldkirurgia, uroloogid, taastusravi.

Lisaks asub meie majas võimas Haabneeme tervisekeskus, Synlab, apteek, abivahendikeskus ITAK ja kiirabibaas.

Milline on teie koostöö Viimsi vallavalitsusega?
Fertilitas on olnud aastaid Viimsis koolitervishoiu pakkuja ehk siis kooliõenduse süsteemis töötavad meie õed ja lisaks ka Randvere koolis meie terapeudid. Viimsi kogukonda ja koolitervishoidu panustamine on meile oluline.

Samuti panime oma õla alla ka koroona ajal, kui korraldasime koos vallaga vaktsineerimise nii raamatukogus kui ka Viimsi keskuses, kus vaktsineerisime tuhandeid inimesi.

Milline on teie sõnum viimsilastele?
Soovin ikka rõõmsat meelt ja hoolitsege oma tervise eest. Fertilitasel on võimekus pakkuda viimsilastele mitmeid terviseteenuseid ning seda Tallinna sõitmata.

Alates 1. oktoobrist 2021 on Fertilitasel ravi rahastamise leping Eesti Haigekassaga järgmistel erialadel ja teenustel:

  • günekoloogia (ambulatoorne vastuvõtt ja päevakirurgia)
  • emakakaelavähi ennetusprojekt (sõeluuring)
  • kõrva-nina-kurguhaigused (ambulatoorne vastuvõtt ja päevakirurgia)
  • uroloogia (ambulatoorne vastuvõtt)
  • üldkirurgia (ambulatoorne vastuvõtt ja päevakirurgia)
  • taastusravi (ambulatoorne vastuvõtt)
  • järelravi (haiglaravi)
  • raseduse jälgimine

Haigekassa lepinguga mitte kattuvate meditsiiniteenuste puhul kehtib haigla hinnakiri, mille leiab Fertilitase kodulehelt www.fertilitas.ee.

Jane Saks
Viimsi Teataja toimetaja

Foto: Fertilitas AS tellimusel