HIIT PEKK – üle 33-aastastele rangelt soovituslik!

7. veebr 2024
foto

Viimsilane ja spordisõber Tiit Pekk on lõviosa elust elanud teadmisega, et umbes 33-aastaselt jõuab kätte see hetk, mil keha lihased enam loomulikult ei arene ning treeninguga tuleb tegeleda teadlikult ja järjepidevalt. Liikumisega on ta olnud sõber läbi terve oma elu, innustades sportima ka kõiki teisi. Selleks on ta appi võtnud isegi tehnoloogia, mille tulemusel sündis rakendus HIIT PEKK.

Suurima tõuke tarkvaraarendusettevõttes Codeborne töötava Tiit Peki mõttele andis koroonapandeemia, mille tulemusel tema lemmiktrennisaalid korduvalt lukku keerati. “Vaja oli atrofeeruvate lihaste ning vedelduva kõhu ja selja jaoks midagi välja mõelda. Vähemalt selleks ajaks, kui väljas kehv suusailm ehk oktoobrist aprillini,” ütleb spordimees.

Mõeldud, tehtud!
“Panin töö juures käima iganädalased trennid. Meil on ju seal Dvigateli direktorite majas hea kõrge laega ruum omast käest võtta. Tipphetkel oli lausa kolmandik kolleegidest ja pool juhatusest trennis,” ütleb ta reipalt ja lisab, et treeningukava tegi ta igaks korraks ise käsitsi, mis oli ühtaegu lõbus, aga vahel ka üsna tüütu kohustus.

“Aga mis saab siis, kui ma ära olen?” tekkis tal möllava pandeemia olukorras õigustatud küsimus. Appi tuli nutikas kolleeg Kirill, kes kirjutas spordimehe näpunäidete põhjal esimese rakenduse, mis üle 125 kirjapandud harjutuse seast teatud algoritmi järgi sobivad välja valis. “Igaks harjutuseks oli ette nähtud 40 sekundit, millele järgnes 20 sekundit puhkust. 30 sekundi järel kõlas piiks, mis andis märku, et natukene on veel vaja kannatada,” selgitab Pekk.

Isegi trenni saatvale taustamuusikale jõudis mees mõelda ning koostas Spotify keskkonnas sobiva esitlusloendi muusikapaladest, millele kolleegid aktiivselt lugusid lisasid. Kel huvi, leiab selle Codeborne Ventti nime alt. 

Esimene tarkvara oli algeline ja kohmakas, kuid tegi oma töö ära. “Uus võimalus saabus, kui mu tööandja Codeborne’i järjekordne praktikantide punt vajas oma õppeks head elulist ülesannet. Jõudsime kokkuleppele trennirakenduse edasiarendamises ning tulemusega saab tutvuda, kui kirjutada veebilehe aadressireale hiit-pekk.codeborne.com. Kindlasti saab sellega mitmes suunas veel paremaks minna, aga mingi baas on olemas ja meie töökollektiiv saab iganädalaselt trennid tehtud.”

Järjepidevus tasub end ära
Tiit Pekk soovitab alustada baastreeningust, kus koormuse saavad kõik lihasgrupid. “Võtmesõnaks on järjepidevus, sest iga algus on kindlasti raske ning pärast esimesi pingutusi tuleb üle elada ka mõningane lihasvalu. Lohutuseks ütlen, et esimese nelja korra järel võiks jõuda nii-öelda 0-tasemeni, sealt edasi läheb paremaks. Umbes kahe kuu möödudes on selgelt tunda, et midagi on tugevamaks läinud. Nelja kuu möödudes märkavad sinu pingutusi ilmselt ka kõik teised,” innustab Tiit Pekk HIIT PEKKi läbima kuni kahel korral nädalas ning lisada koormust vastupidavustreeningutega, milleks talvel sobib näiteks suusatamine. “Heaks näiteks on üks mu ultrajooksuga tegelev kolleeg Erik, kes käis meie HIIT PEKK trennides üsna regulaarselt mitu kuud ning osales pärast seda ühel Prantsuse Alpides toimunud jooksul. Tööle tagasi naastes ütles ta tunnustuseks, et kivistel teedel üles ja alla joostes tundis ta end seekord hoopis kindlamalt ning vahe oli tema jaoks märgatav. Sellist tagasisidet on väga vahva saada,” rõõmustab ta.

HIIT PEKK areneb edasi
Mõtteid praegust versiooni rakendusest edasi arendada mehel jagub. “Saladuskatte all võin öelda, et treenida saab seal tulevikus ka ehk mõne tõsisema spordimehe koostatud kava järgi. Kuna ma ise tarkvara ei loo, siis mingeid konkreetsemaid lubadusi hetkel ei anna, kuid võtan rõõmuga vastu kogu tagasiside ja kõik mõtted, mis treenijatel tekivad.”

Tutvus Viimsiga on olnud pikk ja põhjalik
Viimsi on Tiit Peki kodukohaks olnud juba üle 20 aasta. “Otsisin kodu, mis oleks suunaga kodukandi, Ida-Virumaa poole,” põhjendab ta oma valikut. Lisaks igapäevaelu lihtsale ja loogilisele korraldusele hindab spordimees kõrgelt piirkonna võimalusi liikumisharrastusega tegelemiseks. Pole naljalt teed või rada, kuhu tema jalg poleks juba sattunud.

“Lähen vahel niisama nii-öelda tuimalt kaardiga metsa oma rada otsima. Kes veel ei tea, siis orienteerumisliidu kodulehelt saab iga inimene vastava piirkonna kaardi endale kenasti välja printida ja seiklus võib alata. Viimsis on keeruline ära eksida, kuskile tee või mere äärde ikka välja jõuad,” julgustab ta omal käel matkamist proovima.

Lisaks orienteerumisele ja erinevatel seiklusvõistlusel osalemisele näeb teda nii rullsuuskadel, maastikurattal kui ka talvel loomulikult suuskadel. Just viimane on spordiala, mis on tema elus olnud märgilise tähtsusega. 

Suusasport muutis elu
Ida-Virumaal Vokas 10-aastaselt suusatrenni läinud Tiit Pekk pääses hiljem tänu oma meelisalale õppima Colorado ülikooli. “Tudeerisin Tartus majandusteaduskonnas kaks aastat, kust mul õnnestus tänu spordistipendiumile USA-sse rahvusvahelist majandust edasi õppima minna. Bakalaureusekraadi sain seal kätte kahe aastaga,” meenutab ta ja toob välja, et kellel on vähegi huvi õppimine spordiga ühendada, siis see teekond on vaeva väärt.

Koduses Eestis viis sõber Andre Nõmm Tiidu kokku suusaliidu juhtidega. “Ütles, et saavutussport pole minu tee, aga keel on suus ning värskeid teadmisi ning kogemusi tasub meie spordi hüvanguks ära kasutada. Suusaliidu peasekretär Kaarel Zilmer palus mul ära tõlkida rahvusvahelised suusavõistluste määrused, kust edasi sattusin 1998. aastal Alar Arukuuse tiimi Otepääl toimunud esimest MK-etappi korraldama, millest sai alguse üks pikk ja tore teekond rahvusvahelises suusamaailmas.”

Tiit Pekk on saanud käe külge panna nii maailmakarikasarjades, -meistrivõistlustel kui ka kolmel korral olümpiamängudel. “Olin Eesti murdmaasuusatajate delegatsiooni juht Salt Lake Citys ja Torinos ning Sotšis täitsin žürii liikmena tehnilise delegaadi rolli,” täpsustab ta. “Töö tõttu olen elanud ühe aasta Riias, kaks Peterburis ja Šveitsis, mis on kõik väga ägedad kogemused, aga kõige õnnelikum olen ma lõpuks ikka koduses Eestis,” tõdeb mees rahulolevalt. 

Tagasi juurte juurde
Kõige suurema kirega panustab Tiit Pekk inimestele vahvate liikumisvõimaluste pakkumisse oma kodukandis Ida-Virumaal. “Sõber Robert Peets, kes elab juhtumisi ka Viimsis, kutsus mind Alutagusele maratone korraldama. Suvel teeme seal rattamaratoni ja talvel Estoloppeti etappi, kus mu üheks vastutusalaks on liikumisharrastajatele põneva raja koostamine ja ettevalmistamine.” 

Uue väljakutsena võttis Tiit alles hiljuti vastu ka Jõulumäe keskuse juhi pakkumise õppida selgeks rajameistri amet. “Eido Tasalain pakkus, et õpetab mu välja ning olin kohe nõus. Käin piltlikult öeldes nüüd teises klassis ja püüan aru saada, milline see töö siis päriselt välja näeb. Siiani olen tehnilise delegaadi rollis saanud olla väga nõudlik ja tingimusi esitada, nüüd näen ise, kuidas on seda kõike endale seatud lati järgi täita. Ütleme nii, et rajale lubaks end ehk alles veel rohelise vahtralehega,” naerab ta ja tunnustab kõikide rajameistrite tööd, mis pole alati sugugi lihtne. 

HIIT PEKK – kuidas alustada?
Võta treeningmatt, veepudel, arvuti ning 60 minutit aega. Kirjuta veebilehe aadressireale hiit-pekk.codeborne.com/. Ole vapper! Ole järjepidev! Sa suudad!

Marta Vasarik
Viimsi Teataja kaasautor