Hooajaga koguti kokku pea pool tonni võõrnälkjaid

19. okt 2023
foto

2023. aastal viis Viimsi vallavalitsus Keskkonnainvesteeringute Keskuse kaasrahastusel läbi projekti võõrnälkjate tõrje toetamiseks Viimsi vallas. 

Selleks paigaldati mai alguses igasse Viimsi valla mandriosa külla ning mõlemasse alevikku spetsiaalne kogumismahuti, kuhu kohalikud elanikud said suletud konteineris tuua oma koduaiast või mujalt vallast kokku kogutud Hispaania teetigusid ja mustpeanälkjaid. Kokku paigaldati üle valla 16 konteinerit, mida tühjendati sõltuvalt asukohast ligi 20 korda. Esimene tühjendus tehti mai keskel ning viimane oktoobri alguses. Kuna kevad ja suve algus olid väga kuivad, leidsid ka mahutid sellel perioodil võrdlemisi vähe kasutust, sest ka võõrnälkjaid oli liikvel vähe. Suve teises pooles aga mahutite kasutamine hüppeliselt kasvas ning hooaja lõpuks oli mahutitesse kokku toodud pisut vähem kui pool tonni võõrnälkjaid. Võõrnälkjad viidi iga tühjenduse järgselt tuhastamisele Maardu linnas asuvasse loomade krematooriumisse. Kõige aktiivsemalt toodi võõrnälkjaid Pringi ja Muuga küla kogumismahutitesse, kuid perioodi jooksul leidsid kõik konteinerid kasutust.

Üldiselt möödus projekt ladusalt, kuid paaril juhul tekkis probleeme mahutikaane korraliku sulgumisega, mis jättis mahuti ja kaane vahele prao, kust nälkjatel õnnestus välja pääseda. Kuigi mahutil oleva juhendi kohaselt tohtis nälkjaid konteinerisse paigutada vaid suletud konteineris (kilekotis, pudelis või purgis), siis leidus ka neid, kes sellest reeglist kinni ei pidanud. 

Kuigi kokku kogutud nälkjate maht on aukartustäratav, pole meil teada, kui suure osa kõigist poolsaarel elutsevatest nälkjatest õnnestus suvega kokku koguda. Võib arvata, et tegemist oli vaid murdosaga kogumahust. Võttes arvesse, et võõrnälkjad on levinud üle kogu poolsaare, ei ole nende täielik likvideerimine ilmselt enam võimalik, vaid tegeleda tuleb lokaalse tõrjetegevusega seal, kus nende elutsemine tekitab suurimaid häiringuid. Seetõttu ei ole vallavalitsusel hetkel kavas järgmisel aastal kogumisringidega jätkata. Selle asemel soovime panustada teavitustöösse selles osas, kuidas võõrnälkjaid oma koduaias püüda ja hukata ning kuidas neist vabaneda. 

Teetigude tõrjumisel tuleb olla järjepidev
Hispaania teetigu aitab tõrjuda nende järjepidev korjamine ning keeva vee või kange soolveega hävitamine. Niisamuti tuleb hävitada ka nende munad. Surnud võõrnälkjad tuleks panna suletud kilekotis enda segaolmejäätmete mahutisse. Võõrnälkjate järgmise aasta leviku piiramiseks on õige aeg juba praegu, hilissügisel, kui tuleks nälkjate talvituskohtadeks olevad meelispaigad üle vaadata. Talvituskohad nagu kompostihunnikud, multšialused, püsikute lehtede ja varte alused ning kõiksugused servaalused tasub oma aias enne talvekülma läbi kaevata kõigil, kellel on Hispaania teetigudega probleeme. Kohe varakevadel, kui temperatuur tõuseb üle 5 kraadi, tasub võõrnälkjaid hakata regulaarselt korjama, et piirata nende suvist plahvatuslikku levikut.

Taavi Rebane
keskkonnaosakonna juhataja

Foto: Jane Saks