Inimese suurim rikkus on tervis – hoia seda sinagi

6. juuni 2024
foto

Ennetav tegevus on haiguste puhul oluline, eriti siis, kui haigust on võimalik avastada varajases staadiumis ning tänu õigeaegsele avastamisele ka edukalt ravida.

Vähktõve varajaseks avastamiseks rahastab tervisekassa sõeluuringuid rinna-, emakakaela- ning jämesoolevähi avastamiseks veel ilma kaebusteta ja sümptomiteta inimestel, et saaksime õigel ajal sekkuda ning pakkuda parimat ravi. Riiklikus ennetuses saavad osaleda kõik Eesti inimesed, kaasa arvatud need, kel ravikindlustus puudub.  

Rinnavähi sõeluuring
Rinnavähi sõeluuringut teostatakse kõikidele 50–70-aastastele ning 74-aastastele naistele iga kahe aasta järel. Uuringus osalemiseks on vajalik kontakteeruda uuringut teostavate keskustega ning broneerida endale sobiv aeg. Lisainfot keskuste ning mammograafiabussi liikumisgraafiku kohta saate veebilehel www.soeluuring.ee ning sõeluuringu kutsel terviseportaalis. Sel aastal on oodatud sõeluuringule kõik naised sünniaastaga 1950, 1954, 1956, 1958, 1960, 1962, 1964, 1966, 1968, 1970, 1972, 1974. 

Emakakaelavähi sõeluuring
Kõik naised 30. kuni 65. eluaastani on oodatud iga viie aasta järel osa võtma emakakaelavähi sõeluuringust. Sel aastal on osalema oodatud naised sünniaastaga 1959, 1964, 1969, 1974, 1979, 1984, 1989, 1994. Karulaugu tervisekeskusesse võivad lahkelt pöörduda kõik sihtgruppi kuuluvad naised, olenemata sellest, kes on nende perearst. Kõik, kes soovivad emakakaelavähi sõeluuringus osalemiseks proovi anda Karulaugu tervisekeskuses, saavad end registreerida meie ämmaemanda vastuvõtule telefonil 630 0050. Proovi võtmine on lihtne, kiire ja valutu. 

Sellest aastast saab emakakaelavähi sõeluuringu analüüsi soovi korral võtta ka kodus. Koduse proovivõtukomplekti saamiseks on vajalik www.synlab.ee kodulehel täita vajalik vorm, mille järgselt saadetakse teile komplekt koju. Rõhutame, et kodus ise testi tehes tuleb olla väga tähelepanelik juhiste järgimise osas, et võetav proov oleks kvaliteetne ning seeläbi ka testi vastus usaldusväärne. Proovi valesti võtmise puhul on alati oht, et testi vastus on vale ning haigust ei avastata õigeaegselt. 

Jämesoolevähi sõeluuring
Perearstikeskused teostavad tervisekassa ennetusprogrammi raames ka kõikidele sihtrühma kuuluvatele 60–68-aastastele meestele ja naistele iga kahe aasta järel jämesoolevähi ennetuseks sõeluuringut. Jämesoolevähi sõeluuringu puhul on patsiendil vajalik anda väljaheite proov peitvere olemasolu hindamiseks. Kui test on positiivne, siis suunatakse patsient juba edasi sooleuuringule väljaheites silmaga nähtamatu vere esinemise põhjuste väljaselgitamiseks. Sel aastal on jämesoolevähi sõeluuringule oodatud kõik mehed ja naised sünniaastaga 1956, 1958, 1960, 1962, 1964.

Nahavähk
Kuna kevad on käes ning päikeselisi päevi on üha enam, siis tuletame meelde, et suurenenud nahavähi riskigruppi kuuluvad eriti need inimesed, kellel on hele nahk ning kel tekib kergelt päikesepõletus. Sageli on nendel inimestel ka heledad juuksed ja silmad. Tähelepanelik tuleb olla ka neil, kellel on rohkelt sünnimärke või inimestel, kellel on sünnimärke viimasel ajal juurde tekkinud. Lihtne viis kontrollimaks, kas sünnimärke on palju (üle 50) või mitte, on lugeda kokku kõik enda paremal käel olevad sünnimärgid. Kui neid on 11 või enam, siis ilmselt on ka üle kogu keha palju sünnimärke – neil inimestel soovitame olla enda naha tervise osas eriti tähelepanelikud. 

Paneme kõikidele südamele, et nahakasvaja ning melanoomi parim ennetus on vältida päevitamist ning kasutada regulaarselt kõrge kaitsefaktoriga päikesekaitsekreemi. Kuna oleme Karulaugu tervisekeskuses võtnud prioriteediks lahendada suurem osa oma patsientide muredest perearstikeskuses, siis liitusime parima võimaliku abi pakkumiseks ka Dermtesti platvormiga, et saaksime kahtlase nahamoodustise või sünnimärgi muutuse puhul nahaarstiga kiirelt nõu pidada. Vajadusel teostavad meie keskuse kogenud perearstid ka kohapeal pisikirurgiat, et muret tekitav nahamoodustis eemaldada. Dermtesti teostame tasuta enda keskuse patsientidele ning tasulise teenusena ka väljaspool meie nimistuid olevatele patsientidele.

Perearsti nimistus vabad kohad
Karulaugu tervisekeskuses on hetkel veel vabu kohti dr Ariane Vilemi nimistus. Lisainfo saamiseks kirjutage e-posti aadressile tervisekeskus@karulaugu.ee või helistage telefoninumbril 630 0050.

Ariane Vilem
Karulaugu tervisekeskuse perearst

Foto: Jane Saks