Ita-Riina Muusikastuudio annab juubeliaastal välja lastelaulude plaadi

28. aug 2023
foto

Ita-Riina Muusikastuudio looja ja muusikaõpetaja Ita-Riina Pedaniku ning lapsevanema ja Püünsi koolis psühholoogina töötava Inger Kessleri koostöös on viimastel aastatel loodud hulk ilusaid lastelaule. Ühel hetkel tekkis naistel idee, et need laulud võiksid jõuda ka plaadile. Tänaseks on aastaid tagasi tekkinud mõte ka teoks saamas.

Laulud, mida Ita-Riina Muusikastuudio laululapsed plaadile salvestavad, on kõik teie kirjutatud. Kuidas need laulud sündisid?
Inger Kessler: Suuremas osas hakkasin ma laule kirjutama ajal, kui minu enda lapsed muusikastuudios käima hakkasid, ning mingil hetkel andsin laule ka Ita-Riinale tutvumiseks. Kui esimene laul oli tema poolt hästi vastu võetud, läks asi aina edasi. Ma olen laule kirjutanud ka varem, juba lapsena, aga vahepeal oli tükk tühja maad.

Tulid need laulud kergelt?
Inger: Üsna kergelt. Laulude kirjutamine annab palju ka mulle endale. See on mõnus hobi, mis teeb olemise heaks ja võtab päevapinged maha. Laulude ideed on tekkinud mu enda kogemustest, mõtetest või reaalsetest situatsioonidest. Näiteks Hambahaldja laul tuli hetkel, kui see oli meie peres n-ö teemaks.

Mitu laulu siis plaadile läheb?
Ita-Riina Pedanik: 16, aga paljud laulud jäävad ka välja, sest rohkem lihtsalt ei mahu.

Tänavu tähistab Ita-Riina Muusikastuudio ka 30. tegutsemisaastat. Kas plaat oligi juubeliaastale planeeritud?
Ita-Riina: Sugugi mitte. Me oleme plaadistamisega nii kaua mässanud ja alustasime tegelikult juba enne koroonat. Ingeril tuli aina lahedamaid laule juurde kuniks ma küsisin, et miks me nendest lauludest plaati ei tee? Tänapäeval kõik muusikaõpetajad janunevad heade laulude järgi. Kusjuures Ingeri laulud ei ole üksnes lastele, vaid sobivad laulmiseks ka noortele.

Lõpuks hakkasime fonogramme tegema ja siis tuli koroona. Sel aastal võtsime asja uuesti ette.

Kas olete neid laule ka kontserditel esitanud?
Ita-Riina: Oleme ja nii lastele kui ka publikule on laulud väga meeldinud. Täiskasvanud on pigem olnud meeldivalt üllatunud, kui on kuulnud, et need laulud on kirjutanud meie oma Inger.

Inger: Pärast kontserte on nii mõnigi lapsevanem tulnud ja öelnud, et talle väga meeldisid need laulud. Minu enda jaoks on olnud väga hingesoojendav ja armas see, kui olen ka ise mõnda laulu esimest korda muusikastuudio laste esituses alles kontserdil kuulnud. Lapsed esitavad laule nii ilusti, et vahel on lausa pisar silma tulnud.

Ita-Riina: Paljudele lauludele olen ma mitmehäälse seade juurde teinud ja pannud sisse ka pisut enda nägemust.

Inger: Meie koostöö toimib hästi!

Millal plaat valmis saab?
Ita-Riina: Kaheksa laulu oli salvestatud enne suve ja suvelaagrites salvestasime veel kaheksa. Minult on küsitud, et miks ma soovin välja anda CD-d, kui on olemas nõnda palju erinevaid platvorme, mille kaudu saaksin laule levitada? Aga minu kogemus ütleb, et ka CD-d on tarvis. Plaadiga kaasa tulevad ka noodid ja fonod, kuid loomulikult leiab kõik laulud ka Spotifyst.

Kes plaadi kujundab?
Ita-Riina: Üks minu laululaps Madli joonistab imeilusaid pilte ning on väga loominguline tüdruk – me palume tal seda teha.

Salvestusprotsessi on toetanud Viimsi vald ja kui kõik valmis on, tuleb ka plaadiesitluskontsert.

See on stuudiole kena kingitus. Kuidas muusikastuudio 30 aastat tagasi alguse sai?
Ita-Riina: See lugu on mul selgelt meeles. Ita-Riina Muusikastuudio nime all oleme vähem tegutsenud, ent stuudio alguseks pean ma aastal 1993 aset leidnud sündmust. Nimelt aitasin ma aastaid korraldada „Viimsi Laululapse“ lauluvõistlust ja alguses mul endal õpilasi ei olnud. Aga üks laps, kes võistlusel osales ja pääses edasi ka Harjumaa lauluvõistlusele, vajas juhendajat. Tema vanaema võttis minuga ühendust, mina olin nõus last juhendama ning sealt edasi hakkas mulle riburada õpilasi juurde tulema. 

Umbes viis aasta hiljem tekkis mul idee, et stuudios võiks tegutseda ka beebikool. Samal suvel toimus Värskas muusikaõpetajate suvekool, kus muuhulgas anti ka beebikooli kursust. Mulle andis see juurde julgust ja inspiratsiooni ning nii hakkasingi beebikooli tegema. Näed, midagi ei ole juhuslikku. (muigab – toim.) Edasi tulid laulurühmad ja nüüd käivad minu juures juba ka täiskasvanud. Valdavalt on need inimesed, kes soovivad oma emotsioone lauldes väljendada, aga kes ei ole seda teha saanud, kuna lapsena ütles neile õpetaja, et ära sina laula, sa ei pea viisi.

Õpetajad, kes nii ütlevad, ei mõista, millise trauma nad lapsele sellega tekitada võivad.

Ma nõustun, et päris kõiki ei ole võimalik laulma panna ja on inimesi, kes ei suuda enda kõrva häälepaeltega ära ühendada, aga väga paljud siiski saavad sellega hakkama. Näiteks minu väimees (Martti Pedanik – toim.), kes alguses üldse ei laulnud, nüüd laulab. Olen tema üle väga uhke!

Mis põhjustel täiskasvanud laulma tulevad?
Ita-Riina: Inimestele lihtsalt meeldib laulda! Ka Inger on öelnud, et tahaks laulma tulla, sest see maandab pingeid.
Inger: Ma ei ole siiani veel laulma jõudnud, millest on kahju. Laul teeb meele rõõmsaks!

Kui lapsed laulma tulevad, kas nad kõik soovivad lauljaks saada?
Ita-Riina: Ei, neile lihtsalt meeldib. Muidugi on ka neid, kelle vanem soovib, et laps laulaks, aga kui ma näen, et last laulmine üldse ei huvita, siis ma seda ka lapsevanemale ütlen. Muidu võib juhtuda, et lapsena sunniti teda laulma ja see võtab laulmise isu ära ka tulevikus. Aga võib-olla kui last ei sunni, tuleb ta kunagi ise muusika juurde tagasi.

Kuidas toimub repertuaari valik?
Ita-Riina: Väikelastele on väga palju toredaid laule ja palju lihtsaid laulukesi teen ma ka ise. Suurematega laulame Ingeri laule, aga vahelduseks laulame ka näiteks Priit ja Riina Pajusaare ning Airi Liiva laule. Tark on vahel võtta repertuaari ka vanemaid laule, sest uued põlvkonnad neid ei tea. Mõnikord tuleb laps enda valitud lauluga ja isegi, kui mina ise seda ei valiks, tuleb seda laulda, sest see on noore enda valitud.

Kuidas lapsevanemana mõista, kas lapsele meeldib laulmine või mitte?
Ita-Riina: Kui sa näed, et laps kogu aeg laulab, kuulab muusikat ja talle meeldib seda teha, siis tasub ta laulustuudiosse või muusikakooli viia.

Kas on ka mingi vanus, millal on õige aeg seda teha?
Ita-Riina: Alustada võib juba beebikoolist. Lapsevanem on beebikoolis lapse käed ja jalad, ent lapse arengu jälgimine on vahva! Ei ole oluline, kas lapsevanem peab viisi või mitte, sest lapse jaoks on tema vanema hääl nagunii kõige ilusam.

Inger, kuidas Teie lapsed Ita-Riina Muusikastuudiosse jõudsid?
Inger: Minu vanem laps alustas siin laulmist, kui oli 7-aastane. Samal ajal hakkasin ka noorema lapsega Ita-Riina beebikoolis käima. Sellest ajast on nüüd juba 9 aastat.

Ita-Riina: See on nii äge, et ma näen paljude laste kasvamist beebikoolist täisealiseks saamiseni.

Sügisel siis uue hooga! Kas toimub ka uute õpilaste vastuvõtupäev?
Ita-Riina: Enam ei saa võtta, sest kohad olid täis juba kevadel ja väga vähe on neid, kes sügisest ei jätka. Tavaliselt hakatakse mulle kirjutama juba jaanuaris. Hetkel on ruumi veel beebikooli 1–2-aastaste rühmades ning osavates laululindudes, aga sinna saamiseks toimuvad katsed. Huvilistel tuleb mulle otse kirjutada, eraldi vastuvõtupäeva ma ei tee.

Ita-Riina Muusikastuudio tegutseb aadressil Kaluri tee 5. Ita-Riinaga saab ühendust e-posti teel itariina@riadne.ee. Muusikastuudio tegemistel saab silma peal hoida nii kodulehe itariinamuusikastuudio.ee kui ka sotsiaalmeedia www.facebook.com/itariinamuusikastuudio kaudu.

Jane Saks
Viimsi Teataja toimetaja