Jalgpallihall ühendab, mitte ei lõhu kogukonda

12. juuli 2023

Oleme taas jõudnud etappi, kus vaatame üheskoos tulevikku ja proovime anda hinnanguid Viimsi valda planeeritava jalgpalli sisehalli teemal. Mis oleks, kui vaataksime seekord halli mitte ainult jalgpalli perspektiivist, vaid ka kogukonna kohtumispaigana?

Mitte üksnes liikumisaasta raames ei räägita füüsilise ja vaimse tervise tasakaalust ning sellestki, et need kaks on ka omavahel seotud, vaid viimastel aastatel on teemat rõhutatud nii noorte kui ka vanemaealiste kontekstis, pidevalt.

Sport ja aktiivne tegevus on tervena elatud aastate üks kuldvõtmekestest. Ilusa ilma korral on sportimine välitingimustes väga mõnus, ent kuidas on lood vihma, lume ja tuule korral?

Minu üks lemmikspordiala on jalgpall. Olen palli taga ajanud erinevates ilmastikutingimustes ning tundnud puudust korralikust sisehallist. Võimalik, et halli puudumise tõttu harrastab nii mõnigi jalgpalli üksnes suvel ning käib trenniski vaid siis, kui vihma ei saja. Treeninguteks mõeldud sisehall lahendaks selle probleemi, suurendaks liikumisharrastuse kasvu nii noorte, täisealiste kui ka seenioride hulgas. Nii saab väita, et jalgpalli sisehall on mõeldud kasutamiseks igas vanuses viimsilastele.

Lisaks jalgpalliharrastamisele saab halli kasutada aga ka teistel otstarvetel. Mis oleks, kui korraldaksime hallis jõulude eel hoopis omatoodangu laada? Või siis paneme aluse Viimsi talve rahvaspordimängude traditsioonile? Hall annab võimaluse korraldada hoovimängude päevi ka südatalvel. Üha suuremat populaarsust koguvad hoovimängud viivad meid, tänaseid lapsevanemaid, tagasi enda lapsepõlve, aga meie lapsed õpivad selgeks mängud, läbi mille saavad nad uusi kogemusi ja oskusi. Sisehallis saab korraldada mänge, võistlusi ja kohtumisi sõltumata ilmast.

Kogukonda ühendav
Kolisin Viimsisse 12 aastat tagasi, ent endiselt võrdlen seda enda sünnilinna Kärdlaga ning kohati leian üsna palju ka sarnasusi. Näiteks tunnen, et sarnaselt Kärdlale on ka Viimsi üks kogukond, üks vald. Kauplusesse minnes on mul ikka tuttavad müüjad letis, ringi jalutades näen tuttavaid inimesi ja alati on keegi, kes teab kedagi, kes teab kedagi. Viimsi on nii suur ja samas nii väike, kokku hoides ka võimas. Jalgpallihall saab ja võib olla üks väga hea võimalus luua veelgi tugevamat kogukonda, veel rohkem tutvusi ja koostegemise rõõmu. Hall ei ole ainult sportlastele, vaid see on kõigile viimsilastele. Ja kõigile külalistelegi.

Kui vallas on olemas kaasaegne ja kvaliteetne jalgpalli sisehall, on patt jätta seal korraldamata jalgpallitrenne, -võistlusi ja miks mitte ka rahvusvahelisi jalgpalliturniire. Kui valda tuuakse külalised, tuleb neid majutada ning pakkuda toitlustust ja see omakorda on tulu meie kohalikele ettevõtetele. Tuues siia külla võistkondi väljastpoolt Viimsit, saame neile näidata ka oma kaunist koduvalda.

Avalik väljapanek
Eesti jalgpalliliidu kogukonnajuhtide projekti eestvedaja Veiko Soo sõnul on hallid kogukonna kogunemiskohad. Läbi halli rajamise paranevad märgatavalt sportimistingimused, sest just hallid võimaldavad pakkuda aastaringselt turvalist keskkonda oma kogukonnale nii jalgpalli mängimiseks kui ka muudeks tegevusteks. Tema sõnul saab ja tulebki halli vaadata ka selle nurga alt, et kõik erinevad üritused, mis muidu toimuvad suvisel perioodil, on talvel justkui sunnitult pausile pandud – edaspidi saab kõik kenasti hallis ära toimetada. On need siis kettagolfitreeningud, kogukondlikud üritused, erinevad muude spordialadega seotud üritused – võimalusi on väga palju. Hall tekitab uusi võimalusi, luues selgelt lisaväärtust ka piirkonnale.

Jalgpallihalli kõrvale jääb maa-ala kogukonnaaia jaoks ning lisaks plaanitakse hoone ümbruses asuvale haljasalale rajada kergliiklusteed, rekreatsiooni taristut ja välijõulinnakut.

Küllap oled juba kuulnud, et kavandatava jalgpallihalli sisehalli ning seda ümbritseva ala detailplaneering esitatakse avalikule väljapanekule, mis toimub 17.–31. juulini ning avalik arutelu viiakse läbi 16. augustil Viimsi raamatukogus.

Kui see teema sind huvitab, siis tule kohale ja ma usun, et arutelul saavad kõik küsimused ka vastused. Usun, et avalik arutelu on ka koht, kus esitada omi mõtteid, kuidas lisaks jalgpallile ja kergejõustikule tulevikus seda halli kogukonna jaoks kasutada.

Erle Meresmaa
Martin Reimi jalgpallikooli kogukonnajuht