JJ-Street tantsukool tähistab 20. tegutsemisaastat

14. dets 2023
foto

JJ-Street tähistab sel aastal uhkusega oma 20. sünnipäeva. Tantsukooli kõik tegutsemisaastad on olnud tulvil kirge, eneseväljendust ning märkimisväärseid saavutusi. Viimsist on aastate jooksul välja kasvanud treenereid ja silmapaistvaid noori ning kohalikule kogukonnale on loodud kvaliteetsed tingimused tänavatantsu õppimiseks.

Seda, et JJ-Street tantsukoolis tehakse tantsu kõrvalt ka noorsootööd selle parimas mõttes, on märganud ka Viimsi vallavolikogu liige Annika Vaikla. “Väga oluline on, et juhendajad aduksid, kui oluliselt nad noorte elusid mõjutavad ja JJ- Street tantsukoolis mulle tõesti tundub, et seda ka tehakse. Olen selle organisatsiooni tegemistel silma peal hoidnud juba pikki aastaid ja paar korda isegi kaasa löönud naistele suunatud trennis Joel Juhi käe all,” rääkis Vaikla, kes unistab just täiskasvanutele suunatud tänavatantsutreeningute jõudmisest Viimsisse. 

Vaikla sõnul on talle sügava mulje jätnud ka tantsukooli ambitsioonikus ja julgus. “Mulle meeldib JJ-Streeti juures suurelt mõtlemine ning julgete ideede professionaalselt elluviimine. Hiljuti oli au osaleda tantsukooli sünnipäevalavastuses, mis jättis mulle vapustava mulje. Kui palju inspireerivaid tantsijaid, uusi tantsustiile ja teadmisi on Joel Juht ja tantsukoolipere Eestisse toonud ja kui paljusid noori on nad tantsupisikuga nakatanud! Väga inspireeriv,” kirjeldas Vaikla.

Viimsiga seotud tegevusest on Annika Vaiklal siiani eredalt meeles üks põnev projekt, mida viidi läbi rannas. “Paar aastat tagasi sai teoks tehtud üks äge mõte Viimsi rannas, kus kutsusime spontaanselt rannakülastajaid ühistantsu kaasa tantsima. Eestlaste tavapärast tagasihoidlikkust arvestades saatis meid isegi edu, sest osalejate read olid päris tihedad ja endalgi oli äge väljakutses osaleda,” meenutas vallavolikogu liige.

Vaadates tagasi ajalukku
Eesti esimese tänavatantsukooli ajalugu Viimsis ulatub tagasi aastasse 2007. Kõige esimeses tänavatantsutreeningus, mis Viimsis toimus, osales ka Brita Kikas, kes tegutseb siiani JJ-Street tantsukoolis treenerina ning on aktiivne sündmuste korraldaja. Teda paelusid treeningutel just inimesed. “See lahe seltskond tantsukoolis ja treeneri Joel Juhi juhendamine olid peamised põhjused, miks ma jäin Viimsisse tantsima,” avas Brita Kikas oma valiku tagamaid. Brita rõhutas, et JJ-Street tõi  esimesena Viimsisse tänavatantsu ning tol ajal polnud piirkonnas ühtegi konkureerivat tänavatantsukooli. Paljud noored, sealhulgas tema ise, jäid tantsukooli juurde pikemaks ajaks ning õppisid olema aktiivne ja ettevõtlik. “Ma hindan siiani kõige enam seda, kuidas kogu tantsukool on üles ehitatud grupitunnetuse ja kommuuni loomise peale, mis on suur väärtus. See kuuluvustunne inspireerib noori ja ilma Joelita ei oleks tänavatants üle Eesti laienenud. See on fakt, et ükski teine tänavatantsukool või -organisatsioon pole aastate jooksul toonud Eestisse nii palju erinevaid välismaa tippe koolitama. Inimesed on saanud ennast harida siinsamas kodus ning suur kommuun on võimaldanud seda jätkata,” kirjeldas Brita Kikas.

Kui mõni aeg pärast Viimsis alustamist jäid treeningud pooleli, siis aastal 2012 tegevus jätkus ning noored said õppida esmakordselt uut stiili – house’i. “Kõik treenerid on aastate jooksul pakkunud õpilastele tuge ja inspireerinud neid tänavatantsuga tegelema. Kui mina alustasin, sai Viimsis tegeleda ainult ühe stiiliga ning nüüd on noortel kohapeal kättesaadav ka näiteks lockingu tantsustiil,” arutles Kikas. Oma isiklikus arengus peab Kikas olulisimaks seda, kuidas ta on saanud ühendada oma töö ja hobi, ning võimalust anda oma kogemusi ja teadmisi noortele edasi. Brita Kikas oli muuhulgas ka lavastaja ja projektijuht suurejoonelisel juubelilavastusel JJ-Street Streetshow, mis toimus tänavu oktoobris Alexela kontserdimajas. 

Uued tuuled Viimsis
Möödunud aastal võttis Viimsi filiaali juhtimise üle treener Mirell Karhu, kes on viimastel hooaegadel teinud häid tulemusi nii Eestis kui ka välismaal. Tema käe all saavad tantsuhuvilised nüüd õppida funk stiili locking. Karhu koolitab end pidevalt eri riikides ja võtab osa tiheda konkurentsiga võistlustest. Septembrikuus käis ta võistlemas ja koolitamas end Küprosel, kus jõudis Break the Maze võistlusel Locking 1vs1 kategoorias poolfinaali ning õppis stiili kohta uusi vajalikke teadmisi.

Oktoobris käis ta end treenimas Londonis maailmas kõrgelt hinnatud tänavatantsupioneeri Kevin Gopie käe all. Inglismaal osales Karhu tänavatantsuvõistlusel, kus ta valiti enam kui 100 võistleja seast parima 16 tantsija hulka All Styles 1vs1 kategoorias. Novembris saavutas Karhu aga Leedus Urban Essentials tantsuvõistlusel Funk 2vs2 kategoorias teise koha. 

Mirell Karhu sõnul on JJ-Street tantsukool suurepärane koht noorele edasiarenemiseks ning tema ise on üks näide, mis seda tõestab. “Tantsukoolis on pidevalt tagatud positiivne keskkond ja suhted kogu eluks,“ sõnas Karhu.

Aasta 2023 kokkuvõte
Lõppev aasta Viimsis on olnud märgiline mitmel moel. Jaanuaris toimus esmakordselt Eesti tänavatantsijate liidu võistlus breiktantsudes ja püstistes tänavatantsustiilides, mis tõi kohale Eesti ja välismaa tipud. Sündmuse toimumise perioodil väljendas oma rõõmu ka abivallavanem Nikolai Bentsler. “Tantsisin kunagi ka ise tänavatantsu, kuigi see oli modernses stiilis tants, aga saan hästi aru, kuidas tants on suurepärane võimalus eneseväljenduseks nii lastele, noortele kui ka täiskasvanutele. Hindan väga neid kunstivorme, kus pole n-ö õiget vastust, vaid see on lapse enda fantaasia ja soov. Mind hämmastas, kui palju noori võistluspäevale kogunes,” selgitas abivallavanem.

Mirell Karhu kutsus Viimsis tänavu esimest korda ellu ka üle-eestilise algatuse Eesti Suurim Süda, mis tõi kokku ligi 80 viimsilast. Saabuva aasta veebruaris plaanib ta seda korrata. “JJ-Street on alati olnud rohkem kui lihtsalt tantsukool – see on kogukond, kus arenevad mitte ainult tantsuoskused, vaid ka tugevad sõprussuhted, ning kus igal noorel on võimalus leida oma tee tähtede poole. Nagu näitab aastate pikkune teekond ja tänane päev, oleme mitte ainult põimunud Viimsi kogukonna südamega, vaid tõstnud Eesti tänavatantsu uuele tasemele. Ootan põnevusega, milliseid uusi samme järgmiseks 20 aastaks astume,” ütles Karhu.

Lenel Karu
ajakirjanik ja treener

Foto: Kertu Kibal