Kastmisvett tasub koguma hakata juba varakevadel

28. juuni 2023
foto

Kuumade suveilmade saabumine on pärast pikka külma ja pimedat perioodi rõõmuks ja nautimiseks meile kõigile. Küll aga tuleb selle juures mõelda, kuidas kuumad ilmad mõjutavad meid ümbritsevat loodust ja mida saame ise selleks teha, et aidata ilma joogiveega kastmata loodusel ellu jääda. Siinkohal tuleb meelde tuletada, et joogiveega muru kastmine on lubamatu tegevus, sest põhjavesi on meie peamine joogiveeallikas ja selle juures piiratud ressurss.

Täna on pea igas teises aias näha mururobotit, kes nii muu seas kannab hoolt selle eest, et aias oleks muru alati tipptasemel niidetud. Tihtilugu sõidavad mururobotid aias ringi pidevalt ning puhkavad vaid siis, kui vajavad laadimist.

Selline käitumine ei ole aga meie looduse ja muru seisukohalt üldse mitte tervislik. Seda on eriti hästi näha kuumade ilmade saabumisel, kui enamus aedades on murud päikesest kõrbenud ning muutunud juba kollaseks. Selle peale tahaks haarata koheselt kastmissüsteemi järgi, mis aga kasutab just väärtuslikku joogivett. 

Mururobotid ise ei ole kuidagi moodi halvad, vaid just vastupidi – nad on väga suureks abimeheks meie kodudes ning suure plussina töötavad ilma ainsatki müra tekitamata, mis annab võimaluse nautida mootorimüra asemel hoopiski linnulaulu ning tänu millele võib muru niita ka öösiti. Küll aga tuleks tähelepanu pöörata sellele, kui tihti mururobot enda tööd teeb ja kas ta teeb seda automaatselt ka siis, kui tegelikult vajadus selleks puudub. Mõistlik on põuaperioodil lasta ka oma ustaval robotil lihtsalt puhata.  

Mis siis üldse on lahenduseks? Kindlasti tasuks suviste kastmiste peale hakata mõtlema juba varakult ning soetada selle tarbeks aeda vihmavee kogumise mahuti, mida saavad ilusti täita juba varakevadised vihmaperioodi. Lisaks sellele, et selline lahendus ei raiska meie väärtuslikku joogivett, on see ka taimedele palju kasulikum. Vihmavee kasutamine kastmiseks on otstarbekam mitmel põhjusel. Nimelt mõjub vihmavesi taimedele paremini kui puhastatud joogivesi. Lisaks kõigele on see tasuta. Hoiustatud vihmavesi on ka soojem, kui trassist või puurkaevust saadav vesi.

Kindlasti tuleks suvel kriitilise pilguga üle vaadata enda muru niitmise sagedus ning niiduki terade kõrgus. Kuigi madalalt ja harva niidetud muru pakub silmailu, pole see kuumade ilmadega parim lahendus. Pikaajaliste kuumade ilmade puhul tuleks muru niita kõrgemalt (mitte vähem kui ~5 cm) ja vajadusel sagedamini, sest siis püsib murukamar elujõulisemana ning suurema tõenäosusega ühtlaselt roheline ja tihe. Hea on ära märkida ka, et kolletunud muru võib saada ka nüride teradega niitmisest. Selleks tuleb alati enne niitmisperioodi algust töövahendid korralikult hooldada. 

Samuti võiks enda aias pilgu peale heita üldisele haljastusele. Nimelt aitab kõrghaljastus kõige paremini kuumalainete ajal leevendada kuumust teie kinnistul ning selliselt hoiab ka pinnase kauem niiskena. Kõrgem muru koos mitmekesise kohaliku taimestikuga alandab temperatuuri ja aitab sademeveel paremini pinnasesse imenduda.

Mitmekesine taimestik koos puude ja põõsastega aitab kuumalaine ajal temperatuuri alandada ja puud aitavad asfaldi temperatuuri vähendada.

Kuigi tänaseks on loodus meile pisut kinkinud lisaks suvekuumale ka loodusele hädavajalikku ja kosutavad vihmavett, siis tuleks sellegi poolest mõelda, kuidas enda käitumisega toetada uue põua ajal meie loodust nii, et selleks ei peaks kasutusele võtma meie eluks vajalikkus joogivett, et muru ei muutuks kollaseks või tomatitaimed ei närbuks.

Aet Põld
keskkonna vanemspetsialist

Foto: Jane Saks